Zapytajmy najpierw, jaka jest największa liczba na świecie? Nie ma takiej. Do każdej kandydatki zawsze można dodać 1 i otrzymamy jeszcze większą liczbę. Liczby, jak mówią matematycy, "dążą do nieskończoności". Tak rozumianą nieskończoność filozofowie nazywają "potencjalną", co znaczy, że niezależnie od tego, o jak dużej liczbie sobie pomyślę, zawsze można znaleźć jeszcze większą. Ten proces powiększania nie ma końca i żadnego ograniczenia, ale na każdym kroku mamy do czynienia ze skończoną liczbą, którą łatwo objąć rozumem (choć często nie sposób zapisać, bo można np. wyobrazić sobie tak dużą liczbę, że do jej zapisu nie wystarczą wszystkie cząstki elementarne we Wszechświecie).
Matematycy potrafili jednak wyobrazić sobie coś bardziej abstrakcyjnego - nieskończoność "aktualną", a więc zbiór, który zawiera nieskończoną liczbę elementów, na przykład zbiór wszystkich bez wyjątku liczb naturalnych, czyli 1, 2, 3, 4... itd. W ten sposób powołali nieskończoność do istnienia jako osobny byt, taki jak liczba 1 czy 2, choć jak zaraz zobaczymy, niedokładnie taki sam.
***
Czym jest nieskończoność? Nieskończoność w pytaniach i odpowiedziach - jutro w "Wyborczej"
Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie
Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.
Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl
***
Matematyka się liczy - akcja społeczna "Gazety Wyborczej"
W trzeciej edycji akcji "Matematyka się liczy" sięgniemy początków. Początków matematyki - tych historycznych, ale i tych edukacyjnych, bo to edukacja początkowa buduje w naszych umysłach schematy intelektualne, którymi posługujemy się przez resztę swojego życia. Pokażemy także, dlaczego liczby fascynują ludzi. Co sprawia, że nadajemy im znaczenie? Które liczby są prawdziwe, a które nie? No i czy matematyka może mieć koniec? Odpowiadając na to pytanie, dotkniemy nieskończoności.
Więcej informacji tutaj
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny