Robimy coraz więcej badań genetycznych. Nie tylko w razie choroby. Sprawdzamy choćby, jaka dieta jest dla nas najlepsza. Ale komu zlecić badanie? Kto zapewnia wiarygodne wyniki? Przedstawiamy pierwszy w Polsce przewodnik po ośrodkach wykonujących testy genetyczne.

W Polsce wykonuje się co najmniej milion testów genetycznych rocznie. Ile dokładnie i według jakich procedur - nikt nie wie. Diagnostyka genetyczna jest u nas jedną z najbardziej nieprzejrzystych i nieuregulowanych dziedzin związanych z medycyną. Mimo że wydawane są na nią również publiczne pieniądze.

Dziki rynek

Brakuje prawa chroniącego dobra osobiste ludzi, których DNA jest poddawane badaniu. W większości państw Europy Zachodniej obowiązuje zakaz testowania anonimowo pobranych próbek. W Polsce każdy może pobrać cudze DNA, np. z ubrania lub szklanki, wysłać próbkę na adres "z internetu", a wyniki otrzymać na wskazany adres mailowy. Często nie wiadomo, co dzieje się z niewykorzystanym materiałem DNA ani jak przechowywane są wyniki badań. Nie zdziwmy się, gdy za kilka lat usłyszymy o handlu "danymi genetycznymi" podobnym do znanego już handlu danymi osobowymi.

W Polsce nie ma instytucji, której można by było zgłosić nadużycia.

Nie ma obowiązku posiadania skierowania lekarskiego na prywatny test genetyczny. Korzystają z tego firmy oferujące na swoich stronach internetowych "testy predyspozycji", m.in. do raka płuc lub czerniaka, proponując badanie genów, które w rzeczywistości z tymi rodzajami nowotworów mają niewiele wspólnego. Inne z kolei oferują badanie markerów nowotworowych jako sposób na wykrycie raka w pakiecie z badaniem moczu i krwi. "Naciągactwo" to najłagodniejsze słowo, jakim określają tego rodzaju praktyki onkolodzy i genetycy kliniczni.

Tymczasem dostęp do lekarza specjalisty ma ogromne znaczenie dla badanego, szczególnie przy interpretacji wyników. Informacja o predyspozycji do choroby - raka czy np. alzheimera - jest ogromnym stresem.

Zdarzają się przypadki otrzymywania diagnoz ewidentnie błędnych wynikających z niskiej jakości pracy laboratorium lub nieumiejętności opisania wyniku.

 

Które ośrodki wykonują badania genetyczne? Z jakim badaniem genetycznym gdzie się zgłosić? Jutro w "Tylko Zdrowie" publikujemy ranking

 

Znajdziesz nas na Twitterze , Google+ i Instagramie

 

Jesteśmy też na Facebooku. Dołącz do nas i dziel się opiniami.

 

Czekamy na Wasze listy: listy@wyborcza.pl