Jeżeli zapytacie kogokolwiek na ulicy w dowolnym zakątku świata o najlepszego, najbardziej znanego przyrodnika, to jestem pewien, że usłyszycie: "David Attenborough". Nic w tym dziwnego. Ten urodzony w 1926 r. (jest bratem słynnego aktora Richarda Attenborough, który zmarł w zeszłym roku), wykształcony w Cambridge zoolog i antropolog związał się z BBC w 1952 r. i od tego czasu można go oglądać w setkach filmów i programów.
W części jest tylko narratorem, w innych - również scenarzystą i pomysłodawcą. Zresztą BBC nie ma przed nim tajemnic, podobnie jak przyroda - zna tę stację od środka. Był producentem programów i dyrektorem programowym BBC, a za czasów, kiedy pracował w administracji stacji, wprowadzono kolorowy obraz. W 1973 r. porzucił karierę w administracji i poświęcił się dokumentom.
Jednym z owego grona wielbicieli - ze względu na filmy, poglądy i sposób, w jaki je wyraża - jest również niżej podpisany. A jak wiadomo, dla wielbiciela najważniejsze jest spotkać się oko w oko z mistrzem.
Juliette Jowit, moja przyjaciółka, która przez lata pisała o środowisku w "Guardianie", zaprosiła mnie na przyjęcie, gdy kilka lat temu byłem w Londynie. Okazało się ono imprezą pracowników BBC Natural History Unit. Był tam również On.
Juliette zawlokła mnie przed Jego oblicze i przedstawiła. Powiedziała, że jestem dziennikarzem od przyrody i mieszkam w Puszczy Białowieskiej. - Och, Puszcza Białowieska, to musi być wspaniały las, bardzo ci zazdroszczę. To jedno z tych miejsc, które bardzo bym chciał odwiedzić - mówił tak, jak mówi w filmach, ciepło i spokojnie.
A ja, choć jestem osobą bezczelną, przez dłuższy moment nie mogłem nic wydukać.
Sir David Attenborough - czytaj o nim jutro w "Gazecie Telewizyjnej"
Gazeta Telewizyjna
Wielki krąg życia - Sir David Attenborough
serial dokumentalny, Wlk. Brytania 2014
ODC. 4./7 BBC EARTH | PIĄTEK | 19:00
ODC. 5./7 BBC EARTH | NIEDZIELA | 17:00
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny