Ryszard III jest jednym z najbardziej znanych i kontrowersyjnych królów Anglii. Jego wstąpienie na tron w 1483 roku było poprzedzone śmiercią jego brata Edwarda IV (który ponoć zmarł "wskutek obżarstwa, przepicia i nadmiernego folgowania sobie z kobietami") oraz jego dwóch synów, w tym następcy tronu - małoletniego Edwarda V. Niektórzy są zdania, że to właśnie Ryszard III, mianowany na okres dorastania Edwarda V regentem, zabił swoich bratanków.
Ryszard III był ostatnim angielskim królem, który zginął w bitwie, i jednym z nielicznych, którego miejsce pochówku było nieznane. Wszystko się zmieniło, kiedy ponad dwa lata temu uczeni odkryli pod miejskim parkingiem w Leicester szczątki ludzkie nazwane roboczo Szkieletem nr 1. Po pierwszych badaniach wydawało się, że Ryszard III wreszcie został odnaleziony. Teraz kropkę nad i postawiła genetyka.
***
Są zapiski na temat jego wyglądu zewnętrznego i przyczyn śmierci - był szczupły, jedno ramię miał wyżej od drugiego, podczas bitwy doznał licznych ran, które doprowadziły do jego śmierci. Wszystko się zgadzało.
Szkielet należał do mężczyzny w wieku 30-34 lat, który miał poważną skoliozę (to powodowało, że rzeczywiście jedno ramię miał znacznie wyżej niż drugie). Kości nosiły też ślady potwierdzające, że osoba ta musiała doznać wielu ran przed śmiercią.
***
Ryszard nie zostawił bezpośrednich potomków. Jego syn Edward zmarł przed nim, a prawdopodobne dzieci z nielegalnych związków (syn i córka) zmarły bezdzietnie. Jednak nawet taką osobę można zidentyfikować, jeśli miała rodzeństwo. A Ryszard miał aż pięć sióstr i siedmiu braci! Dla nauki najbardziej interesujące są właśnie te siostry. Był jednak warunek. Musiały zostawić po sobie potomstwo. Na scenę weszła więc najstarsza siostra Ryszarda - Anna z Yorku.
***
Co by było, gdyby prowadzone badania genetyczne wykazały, że królowej Elżbiecie II nie należy się tron? Odpowiedź jutro w "Wyborczej"
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny