Skojarzenia z "Grą o tron" są uprawnione - "Biała królowa" opowiada o czasach, które zainspirowały George'a R.R. Martina do napisania cyklu książek o wyimaginowanej krainie Westeros. Tu co prawda nie ma smoków, tajemniczych istot i nadchodzącej zimy, ale jest wojna Dwóch Róż, która doprowadziła kraj na skraj przepaści. Koniec średniowiecza w Anglii to czas, w którym możne rody urządziły sobie krwawy wyścig do tronu.
Jest 1464 r. Ród Lancasterów, z którego wywodził się król Henryk VI, traci władzę. Na tronie zasiada młodziutki przedstawiciel Yorków Edward IV. Na wydarzenia patrzymy oczami kobiet, które odgrywały w tej historii rolę nawet większą niż mężczyźni, choć zakulisową. Podstawą serialu jest cykl książek Philippy Gregory "Wojny kuzynów". To opowieść o silnych kobietach, które nie polegają na swojej seksualności, ale są wytrawnymi graczami politycznymi.
Więcej o serialu "Biała królowa" i skąd się biorą inspiracje do seriali kostiumowych, czytaj jutro w "Gazecie Telewizyjnej"
serial historyczny, Wielka Brytania 2013, reż. James Kent, wyk. Rebecca Ferguson, Max Irons, Juliet Aubrey,
odc. 2/10 | AXN WHITE | CZWARTEK | 21:20 powt. odc. 1 | PIĄTEK | 21:55
W porównaniu z wojną Dwóch Róż konflikty o Westeros wydają się zabawami w piaskownicy. Z tą różnicą, że ta wojna rzeczywiście się odbyła, a "Gra o tron" jest produktem wyobraźni George'a R.R. Martina. W tym wypadku wyobraźnia przegrywa z rzeczywistością.
Wojna między dwoma liniami pretendentów do tronu Anglii wywodzącymi się z dynastii Plantagenetów - Lancasterami i Yorkami - ciągnęła się trzy dekady. Obfitowała w momenty brutalne: krwawe bitwy, grabieże i konfiskaty majątków, wieloletnie oblężenia, zdrady, morderstwa i gwałty. Nazwa wojna Dwóch Róż pochodzi od herbów dwóch zwaśnionych rodów - białej róży Yorków i czerwonej domu Lancasterów.
Co było dalej? Czytaj jutro w "Wyborczej"
to kobieta inteligentna i twardo stąpająca po ziemi. Wciela się w nią nieznana szerokiej publiczności Rebecca Ferguson. Aktorka ma w sobie coś magnetycznego, jej uroda idealnie pasuje do postaci. Ferguson w pierwszych odcinkach daje Elżbiecie delikatność, niewinność i naiwność...
W serialu jest jeszcze naiwnym dziewczęciem, gra ją Faye Marsay. To młodsza córka Ryszarda Neville'a, hrabiego Warwick (James Frain, który udowadnia, że role kostiumowe to jego żywioł). Warwick, gdy pomagał Edwardowi IV zdobyć tron, miał nadzieję, że król mu się odwdzięczy. Ba! będzie marionetką w jego rękach...
Trudno ją lubić. Choć jest młoda, to ma w sobie szaleństwo starej dewotki. Do tego grająca ją Amanda Hale urodę ma raczej dla koneserów, co jeszcze podkreślają zgrzebne stroje. Jest też opętana żądzą przywrócenia Lancasterom tronu...
Ponadto jutro w Gazecie Telewizyjnej:
*** Żyć w Neapolu i umrzeć. Neapol - zabytki, słońce i Wezuwiusz. Ale też dom kamory, brutalnej mafii, która krwawe zwyczaje z więzień przeniosła na ulice. Zabić tu można każdego. A miasto wygląda jak wysypisko śmieci.
Najpierw była książka. Napisał ją i wydał w 2006 r. 27-letni Roberto Saviano. Urodzony w 1979 r. w Neapolu, wychował się w Casal di Principe, miasteczku niedaleko Caserty, którego nazwa budzi we Włoszech podobne skojarzenia co w Polsce Wołomin czy Pruszków.
"Casalesi" (ludzie z Casale) to nazwa jednej z najgroźniejszych grup przestępczych kamory. A kamora to neapolitańska mafia. Równie groźna co mafia sycylijska czy kalabryjska (znana jako 'ndrangheta).
Sceny z serialu
***
"Gomorra": cóż to za książka? Przypomnijmy, że "Gomorra" istnieje po polsku, w świetnym i świadomym pułapek przekładzie Aliny Pawłowskiej-Zampino (wyd. Czytelnik 2010, niedawno wznowiona przez wyd. Sonia Draga), więc każdy może przekonać się sam.
Powiedzmy jednak, że jest to książka o piekle Kampanii - regionu, którego stolicą jest Neapol. Książka nieprzyjemna i niewygodna. Burząca słodki obraz południowej Italii, konstruowany latami przez literaturę sentymentalnych podróży. O czym konkretnie?
I oto mamy kolejną odsłonę sukcesu "Gomorry". Serial nakręcony w tym roku i sprzedany do 70 krajów. Nakręcony po co?
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny