Dlaczego mistrzowie współczesnej alternatywy z USA nawiązali dialog z wybitnym polskim kompozytorem? Matmos opowiadają nam o płycie "Regards / Ukłony dla Bogusław Schaeffer". Wersja koncertowa jeszcze w czerwcu na festiwalu Ephemera.

Matmos to duet (i para) z San Francisco. Działają od ponad ćwierćwiecza. Ich znakiem firmowym jest eksperymentalna elektronika z intelektualnym zacięciem. Nagrywali już płyty z wykorzystaniem telepatii i takie, których brzmienie opierało się w całości na plastiku. Kłaniając się polskiemu kompozytorowi na "Regards / Ukłony dla Bogusław Schaeffer", proponują album najmniej zwariowany koncepcyjnie, ale niezwykle śmiały od strony formalnej.

Bogusław Schaeffer był wyjątkową postacią w historii muzyki, nie tylko polskiej. Ten tytan pracy o niespożytych siłach, autor ponad 600 dzieł muzycznych, z których wiele to dziś klasyka awangardy, był m.in. pionierem muzyki elektronicznej. Jego dziełami sztuki były także setki opracowanych według własnego zapisu partytur graficznych. Był pomysłodawcą teatru instrumentalnego - a jego najważniejszym "instrumentem" okazał się Jan Peszek, który od 46 lat gra „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego". Schaeffer do końca lat 80. związany był z Krakowem, potem zaczął pracę w Mozarteum w Salzburgu. Zmarł tam w 2019 r. w wieku 90 lat.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    "Ukłony dla Bogusław"? Po jakiemu to jest?
    @mmichalj
    Po amerykańsku przepuszczonym przez google translate ;) Myślisz, że we współczesnych mediach ktoś ogarnia kulturę i język?
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Zdecydowanie wolę oryginały Schaeffera.
    już oceniałe(a)ś
    1
    2