Więcej oktaw od Celine Dion, niemal 15 mln sprzedanych płyt, depresja i uzależnienie, z którymi zmagał się od dziecka. Z czterech wokalistów z Seattle, którzy w latach 90. zmienili oblicze rocka, odszedł jako trzeci. Mija pięć lat od śmierci Chrisa Cornella.

– Trudno nie mieć o to trochę żalu. Straciliśmy po drodze paru dobrych przyjaciół. A potem nagle odkryliśmy, że cała rzecz zmieniła się w jakąś modę. To tak, jakby ktoś przyjechał do twojego miasta z buldożerami i pompami, rozkopał twoją wspaniałą górę, wydobył surowce i wyrzucił całą resztę na zmarnowanie – tak Chris Cornell odpowiedział dziennikarzowi "The Rolling Stone" Alecowi Foegemu na pytanie, jak widzi rockową scenę Seattle.

Był grudzień 1994 r. W marcu płyta "Superuknown" zespołu Soundgarden, którego był frontmenem, zadebiutowała na pierwszym miejscu na liście "Billboardu". Przez całe lato stacje radiowe i telewizja MTV kilkadziesiąt razy na dobę nadają singiel "Black Hole Sun". W kwietniu samobójstwo popełnił Kurt Cobain, lider Nirvany, uzależniony od opiatów. W czerwcu basistka Hole, Kristen Pfaff, zmarła z powodu przedawkowania heroiny. Grunge święcił triumfy w klubach, wytwórniach i na wybiegach.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Monika Tutak-Goll poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Słaby, płytki artykuł, i sporo błędow faktograficznych. Niemniej chwali się, że w ogóle powstał.
    @Brumhilda
    To prawda. Dodatkowo wynika z niego, że Cornell żyje i umrze dopiero za pięć lat :)

    "Do narkotyków wrócił po rozpadzie Soundgarden w 1997 r., przez następnych 30 lat przechodził przez odwyki, okresy trzeźwości i powroty do używek."
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    "depresja i uzależnienie, z którymi zmagał się od dziecka" - rozumiem, że Chris brał już jako noworodek? Artykuł słaby i płytki jak ktoś już tu zauważył. Dobrze, że w końcu w ogóle o nim napisaliście, bo to był najlepszy wokalista epoki grunge (choć samo Soundgarden gatunkowo było bliżej do hard rocka) i jeden z najwybitniejszych w historii rocka w ogóle. Ogromny żal, bo liczyłem na kolejny krążek do wydania którego Soundgarden się szykowało. I tak po ludzku szkoda faceta, miał niesamowity talent.
    już oceniałe(a)ś
    8
    1
    To był szok.
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    "Do narkotyków wrócił po rozpadzie Soundgarden w 1997 r., przez następnych 30 lat przechodził przez odwyki, okresy trzeźwości i powroty do używek. Chorował też na depresję."

    Mamy 2022. Chris do narkotyków wrocil w 1997, a zmarł 5 lat temu. Przechodził przez odwyki itd przez 30 lat.

    Brak znajomości matematyki na poziomie wczesnych klas podstawówki czy wierzymy w pozagrobowe życie i odwyki?
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    No i jednak płyta nazywała się Superunknown... Wyborcza też zwolniła korektę?
    W innym artykule powtarza się "odnośnie do" - żeby bolą! A abo trzeba płacić!
    @ja-ja-ja
    zęby nie żeby ;–)
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    @ja-ja-ja
    Odnośnie do (czegoś) to forma poprawna. Odnośnie czegoś to najprawdopodobniej zapożyczenie składniowe z rosyjskiego, kiedyś uznawane za błąd, ale - jak to bywa - błąd się upowszechnił i zaczął być traktowany jako norma.
    już oceniałe(a)ś
    2
    0
    Piękny był.Dolaczyl do kumpli,wiadomo których.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    No trudno żeby nie miał depresji gdy ćpał, depresja rozwija się na używaniu i uzależnieniu, jest objawem jednego i drugiego
    już oceniałe(a)ś
    0
    5