Do jego zadań należy również analiza pojawiających się w przestrzeni publicznej hipotez na temat innych niż ustalone w oficjalnym raporcie przyczyn katastrofy oraz naukowa ocena materiałów, na podstawie których zostały one sformułowane. W najbliższych miesiącach zespół skupi się także na spotkaniach z ekspertami lotniczymi i przedstawicielami środowiska naukowego, którzy od wielu miesięcy deklarują gotowość współpracy w celu przybliżania przyczyn katastrofy.
Zespół przypomina, że przyczyną katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, jak wskazała komisja Millera było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg. Doprowadziło to do zderzenia z przeszkodą terenową, oderwania fragmentu lewego skrzydła wraz z lotką, a w konsekwencji do utraty sterowności samolotu i zderzenia z ziemią. Wszelkie inne hipotezy należy uznać za nieuprawnione i nie poparte wiarygodnym materiałem dowodowym.
W skład Zespołu ds. wyjaśniania opinii publicznej treści informacji i materiałów dotyczących przyczyn i okoliczności katastrofy lotniczej z dn. 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem wchodzą: Maciej Lasek (przewodniczący) i Wiesław Jedynak (wiceprzewodniczący) oraz Agata Kaczyńska, Piotr Lipiec i Edward Łojek (członkowie). Kontakt z zespołem możliwy jest poprzez Centrum Informacyjne Rządu.
tekst z dnia 24.04.2013
Materiał promocyjny
Materiał promocyjny
Wszystkie komentarze