Jeśli mam szansę, by pomóc, muszę to zrobić - mówi bohater filmu "Jedno życie". Anthony Hopkins i Johnny Flynn grają tę postać bardzo oszczędnie. Najwięcej widać w ich oczach.

Starszy mężczyzna siedzi na widowni kiczowatego programu telewizyjnego, takiego z gatunku „urzekła mnie twoja historia". Nazywa się Nicholas Winton i jest emerytowanym maklerem. Ten odcinek jest o nim i stanie się dla niego przełomowym momentem w życiu.

"Jedno życie". Anthony Hopkins jako Nicholas Winton

Historia pokazana w filmie „Jedno życie" wzruszy nawet najbardziej cynicznych widzów. Wintona poznajemy, gdy zbliża się już do osiemdziesiątki. Wraca ze skarbonkami pobrzękującymi na tylnym siedzeniu samochodu z kolejnej dobroczynnej zbiórki. Ma piękny dom z basenem w ogrodzie i kochającą żonę, nieco zatroskaną zbliżającymi się narodzinami pierwszego wnuczka. Mógłby rozkoszować się emeryturą, ale nie potrafi. Musi pomagać tym, którzy mają gorzej.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Bartosz T. Wieliński poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Od czasu, kiedy zobaczyłem go jako pułkownika Frosta w filmie "O jeden most za daleko", stał się moim ulubionym aktorem anglosaskim. Przez ten czas, za sprawą niezapomnianych, wybitnych ról, zdołał stać się żyjącą ikoną kina. Zostanie ją na zawsze, co najnowszy film w pełni potwierdza.
    już oceniałe(a)ś
    97
    0
    Takie tematy psycholi nie ruszą, a PIS i Konfederacja są nimi napchani. Chcieli edukować dzieci i młodzież na wzór rosyjski. Im w głowach zabijanie, na początku zwierząt, potem ludzi.
    już oceniałe(a)ś
    95
    2
    Byłam wczoraj w kinie. Piękny, wzruszający film, a Hopkins jak zwykle doskonały
    już oceniałe(a)ś
    53
    1
    U nas mozna by bylo zrobic film o szmalcownikach, ktory by pokazal druga strone medalu - byloby rownie wzruszajace..........
    @Bigus Dickus
    albo o katach stalinowskich i ich późniejszych karierach zwłaszcza w wymiarze sprawiedliwości
    już oceniałe(a)ś
    8
    6
    @ato
    I o dzieciach stalinowskich katów, które robią karierę za PiSu.
    już oceniałe(a)ś
    14
    1
    Za kilkadziesiąt lat takie filmy będą powstawać o bohaterach ratujących uchodźców na wschodniej granicy czy na Morzu Śródziemnym.
    @axoloek
    Za kilkadziesiąt lat cała wysuszona na wiór i spalona Afryka przeniesie się na północ, i zlikwiduje cywilizację zachodnią W słusznym odwecie za to do czego ta gnuśna hedonistyczna egoistyczna cywilizacja doprowadziła.
    już oceniałe(a)ś
    28
    6
    @axoloek
    Chyba nie. Za duzo w tym ratowaniu tiktoka, za mało ciszy.
    już oceniałe(a)ś
    10
    2
    @axoloe Jeszcze parę ataków nożowników uratowanych wczśniej na Morzu Śródziemnym, jeszcze troche gwałtów zbiorowych w ich wykonaniu (w Berlinie w ostatnich latach już 300) i powstanie film o dziczy z Azji i Afryki.
    już oceniałe(a)ś
    11
    12
    W 1999 powstał o tej historii piękny film „Wszyscy moi bliscy”. Film był czeski, więc nie miał takiej reklamy. Naprawdę warto obejrzeć.
    @H1963
    Tak, ja bardzo lubię ten film. Gra w nim także sporo polskich aktorów.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Niestety, Brytyjskie kino zwykle robi z takich tematów sztampowo-sentymentalne knoty, a postać Wintona – chodzącej dobroci – to wyjątkowo nieciekawe zadanie aktorskie dla kogoś tej miary co Hopkins. Rewelacyjny był natomiast „Ojciec”, a Hopkins po prostu genialny…
    już oceniałe(a)ś
    9
    2
    Nie wzruszy. Ale za to wiem o czym będzie sequel tego filmu.

    20 lat później Europa stoi w ogniu. Na ulicach większych miast policja próbuje gasić zamieszki i bitwy między białymi faszystami a czarnymi i brunatnymi potomkami imigrantów. Rosja anektuje Mołdawię i Gruzję, zagraża niepodległości krajów nadbałtyckich. Węgry relegowane z UE i NATO, na Morzu Śródziemnym rosyjskie statki atakują jednostki greckiej i włoskiej straży granicznej próbujące odpierać dywanowe desanty afrykańskich "uchodźców".
    @nikanor
    20 lat później, powiadasz? W filmie, o którym mowa, akcja pierwotna dzieje się pod koniec lat 30-tych. Druga część - jak napisano w tekście "pół wieku później". Czyli pod koniec lat 80-tych. Zapowiadane przez ciebie "20 lat później" było kilkanaście lat temu.... Napisałeś komentarz nie tylko z tyłka i od czapy, ale na dodatek - pokazujący, że logiczne myślenie nie jest twoją mocną stroną.
    już oceniałe(a)ś
    4
    1