"Mulan" trafia do polskich kin z półrocznym poślizgiem spowodowanym pandemią. Film został pomyślany na chiński rynek. Twórcy starają się podążać bardziej za oryginalną balladą, odrzucając m.in. indywidualizm bohaterki animowanej wersji.

O Mulan krąży wiele legend, teraz mamy okazję wysłuchać opowieści z ust jej ojca. Dziewczynka od małego ujawnia potencjał wojowniczki. Hua Zhou jako jedyny patrzy na córkę z dumą, reszta mieszkańców wioski kręci głowami z dezaprobatą. – Kto zechce dziewczynę, która goni kurczaki po dachach? – martwi się matka. Przypomina mężowi, że nie ma syna, a córka może przysporzyć chwały jedynie w roli żony, powściągliwej i uległej.

Kiedy najeźdźcy z północy niszczą kolejne twierdze Jedwabnego Szlaku, na mocy cesarskiego edyktu każda rodzina musi oddać jednego mężczyznę pod broń. Mulan wymyka się nocą z domu i w przebraniu zgłasza do armii zamiast starego, niedomagającego ojca.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Więcej
    Komentarze
    Zdarzyło mi się pracować z Chińczykami. W trakcie różnych rozmów, m.in. o historii pokazałem im na laptopie fragment Ogniem i Mieczem, oczywiście pojedynku Kmicica z Wołodyjowskim. Strasznie kręcili nosami. Nie rozumiałem, o co chodzi, porozumiewaliśmy się intuicujną zbitką kilku języków. Po chwili przynieśli swojego laptopa i puścili mi fragment ich filmu o wojnie jakichś klanów, taki z pojedynkiem na miecze. Pojedynkujący się oczywiście robili poczwórne salta, kołowroty mieczami i w zwolnionym tempie przecinali krople deszczu. To jest pojedynek, powiedzieli. A mówiłęś, że Polacy to taki waleczny naród, z takimi szabelkami?
    @tomkul
    A pojedynek Kmicica z Wołodyjowskim z "Potopu" jest przez speców od HEMA uważany za wzorcowo realistyczną scenę walki szablami w historii kina :)

    Ale co to za kino, jak wystarczy mrugnąć przy oglądaniu i już po walce.
    już oceniałe(a)ś
    16
    1
    @tomkul
    Kmicic z Wołodyjowskim pojedynkowali się w Potopie.
    już oceniałe(a)ś
    16
    0
    @tomkul
    He, teraz zauważyłem, jaki błąd sakramencki wyszedł, zjadłem w poście słowo Potop i wyszło, że Kmicic z Wołodyjowskim w Ogniem i Mieczem, przepraszam. Pokazywałęm im kilka fragmentów z całęj Trylogii; kontrakty były kilkumiesięczne i patriotyczne filmy, gdzie mówią po polsku, były konieczną terapią.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    @tomkul
    Najlepsza terapia jest wtedy kiedy poraz enty słyszę :” nie ma takiego miasta Londyn”.... ;) ale co tam Chińczycy mogą wiedzieć :P
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Siódma woda po kisielu. Hollywood włazi w dudę Chinom od dawna, czasem wręcz montując inne wersje swoich filmów z myślami o chińskim rynku.
    już oceniałe(a)ś
    8
    0
    "Oryginalna" legenda obchodzi może tylko Chińczyków, reszta chce dobrego disneyowskiego kina, jak nie dostanie to słabo to widzę, choć teraz na bezrybiu...
    @Peacemak3r
    Dotychczasowe remake'i animowanych klasyków wyszły bardzo słabo (tylko Księga dżungli dała radę, choć i tu mam zastrzeżenia), więc trochę mam nadzieję, że nie trzymająca się kurczowo oryginału Mulan się obroni.
    Oraz przypomnę, że wersja animowana była bardzo krytykowana w Chinach za totalny brak szacunku do historii i tradycji.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0