12 stycznia mija 30 lat od śmierci Zygmunta Hübnera, reżysera i legendarnego dyrektora teatrów we Wrocławiu, w Krakowie, w Warszawie. Z tej okazji TVP Kultura wyemituje film dokumentalny "Zygmunt Hübner - gra z rzeczywistością".

„Zygmunt Hübner − gra z rzeczywistością”, reż. Edyta Wróblewska, TVP Kultura, 13 stycznia, godz. 23.15

Twarz Zygmunta Hübnera – pamiętna z ekranu. Ten reżyser i legendarny dyrektor teatrów był także aktorem. Pojawiał się rzadko, ale jego role zapadały w pamięć. Grał szczególny rodzaj postaci: o silnym charakterze, do głębi uczciwych, a zarazem całkiem zwyczajnych, smutno-mądrych, zdolnych do cichego bohaterstwa. Taki był jego major Sucharski z filmu „Westerplatte” Stanisława Różewicza, Dziekan z „Przypadku” Kieślowskiego, Kazimierz Moczarski z „Rozmów z katem” w Teatrze Telewizji.

icon/Bell Czytaj ten tekst i setki innych dzięki prenumeracie
Wybierz prenumeratę, by czytać to, co Cię ciekawi
Wyborcza.pl to zawsze sprawdzone informacje, szczere wywiady, zaskakujące reportaże i porady ekspertów w sprawach, którymi żyjemy na co dzień. Do tego magazyny o książkach, historii i teksty z mediów europejskich. 
 
Agata Żelazowska poleca
Podobne artykuły
Więcej
    Komentarze
    Dzisiaj już nie walczy się o sztukę. Sztuka dała się zapędzić rzeczywistości do narożnika, skąd odpiera ciosy. Teatr nie tworzy własnej formy, ba, wręcz adaptuje formy inne, jak kino. Zaangażował się w dyskurs polityczno - społeczny i jemu podporządkowuje formę. Ma to swoje zalety, właśnie ze względu na mocniejszy związek teatru z rzeczywistością polityczną i społeczną. Jednak aspekt artystyczny, kreacyjny, schodzi na plan dalszy. Teatr Hübnera należy dzisiaj do przeszłości, ale nie jest wykluczone, że powrócą czasy, gdy przysłowiowa "magia teatru" znów wzbudzi tęsknotę twórców i widzów, a nawet krytyków, zmęczonych doraźnością i publicystycznością teatru.
    już oceniałe(a)ś
    0
    0