Księgarnia Podhalańska, ok. 1914
1 z 10
Tatry. Na Orlej Perci, Księgarnia Podhalańska, ok. 1914
Adam Czarnowski napisał "O tatrzańskich pocztówkach", już 10 lat temu. W 2008 roku maszynopis trafił do Zbigniewa Ładygina, który podjął się zredagowania książki.
wyd. R.T., 1937
2 z 10
Zakopane. Ul. Krupówki, wyd. R.T., 1937
- Podczas pracy pojawiły się dwa pytania. Jednym z nich było to, czy wystarczy tekstu; materiał siłą rzeczy musiał być bogato ilustrowany, nie byłaby zachowana proporcja. - powiedział Ładygin w rozmowie z "Wyborczą".
Ten problem został jednak rozwiązany. Do publikacji zdecydowano się dodać ważne teksty teoretyczne Czarnowskiego na temat filokartystyki i fotografii tatrzańskiej.
wyd. N.N., lata 20. XX w.
3 z 10
Pozdrowienie z drogi do Morskiego Oka automobilem, wyd. N.N., lata 20. XX w.
- Drugą sprawą było to, że od momentu napisania książki minęło już kilka lat, a wiedza w zakresie pocztówek tatrzańskich rozszerzyła się. Początkowo problem ten miał być rozwiązany poprzez dodanie tekstu Wiesława Siarzewskiego, specjalisty w tym zakresie - wyjaśnia.
Wydawnictwo Sztuka, 1914
4 z 10
Tatry. Mnichy Chochołowskie, Wydawnictwo Sztuka, 1914
- Niestety, w międzyczasie Czarnowski umarł. Uznaliśmy, że nawet mimo jego zgody, dodawanie czegoś do książki po śmierci autora byłoby nie w porządku. Zamiast tego dodaliśmy przypisy, wyjaśniające i prostujące myśli Czarnowskiego. - mówi Ładygin.
wyd. Książnica-Atlas, 1939
5 z 10
Tatry. Stoki Kasprowego, wyd. Książnica-Atlas, 1939
- Jedną z trudności było to, że autor opisał wiele widokówek, ale po jego śmierci nie można było skorzystać z jego zbioru, ponieważ został przekazany do Biblioteki Narodowej, i do czasu katalogizacji były niedostępne - tłumaczy redaktor.
nakładem S. Ciszewskiego w Zakopanem, 1902
6 z 10
Przygody w Tatrach, nakładem S. Ciszewskiego w Zakopanem, 1902
- Potem okazało się, że Czarnowski podawał opisy pocztówek, które chciał zamieścić, ale ilość wariantów takich pocztówek bywa naprawdę duża. Przeszukiwaniem zajął się Siarzewski, który ze swoich zbiorów dobrał 900 ilustracji - wyjaśnia.
Wydawnictwo Sztuka, 1918
7 z 10
Tatry. Na nartach pod Giewontem, Wydawnictwo Sztuka, 1918
Siarzewski jest wyjątkowym znawcą pocztówek tatrzańskich. Ma bardzo bogate zbiory, ciągle prowadzi badania, doszukując się faktów, które dla laika są bez znaczenia - tak jak chociażby inny autor zdjęcia z pocztówki, sprecyzowanie daty powstania, czy odnalezienie wydawcy.
J. F. J. Komendziński, Ok. 1910
8 z 10
Zakopane. Na bobsleju w nocy, J. F. J. Komendziński, Ok. 1910.
Jak mówi Ładygin, historia pocztówek jest już bardzo obfita.
- Pierwsza pocztówka z Zakopanego została wysłana w 1895 roku, z kolei za południową granicą, z Węgier, już rok wcześniej. Można więc mówić o 120 letniej tradycji - tłumaczy.
nakładem S. Ciszewskiego w Zakopanem, 1903
9 z 10
Giewont, nakładem S. Ciszewskiego w Zakopanem, 1903
Publikacja jest wynikiem współpracy międzynarodowej. Istotny wkład w powstanie książki miał również Ján Gašpar, historyk, dyrektor Państwowej Biblioteki Naukowej w Koszycach i zbieracz pocztówek. Jako największy znawca tematu po stronie południowej, pomagał w redakcji książki.
fot. H. Schabenbeck, Atelier 'Stefa, ok. 1910
10 z 10
Turystyki siedzące w łodzi kursującej po Morskim Oku, fot. H. Schabenbeck, Atelier "Stefa, ok. 1910
Książka Adama Czarneckiego jest już w sprzedaży - kupić można ją w księgarniach i w sklepie Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wszystkie komentarze