Detronizator Fogga
- Naprawdę mnie to cieszy, gdy mówi się o mnie "legenda". Myślę, że o mnie można tak powiedzieć w kontekście lat, które spędziłem na scenie, a jeśli jeszcze dodatkowo ktoś ceni moją muzykę, to tylko może być przyjemniej. Nie przykładam jednak do tego wielkiego znaczenia, bo dla każdego to słowo ma inny ciężar gatunkowy - wyznał w jednym z wywiadów.
Urodził się w Radomiu 18 września 1933 r. Na estradę trafił bocznymi drzwiami. Ukończył technikum budowlane. Chciał zostać architektem, ale mimo zdanych egzaminów nie został przyjęty na wydział z braku miejsc.
Na egzaminy do PWST w Warszawie wybrał się trochę dla żartu, trochę z ciekawości. Tym razem dostał się od razu. - Miałem zaszczyt pracować z wielkimi profesorami: Leonem Schillerem, Aleksanderem Zelwerowiczem i wieloma innymi - wspomina.
Aktorstwa uczył się między innymi u Ireny Kwiatkowskiej, śpiewu u Wandy Wermińskiej, a interpretacji piosenek u Ludwika Sempolińskiego. To właśnie ten przedwojenny mistrz sztuki aktorskiej i kabaretowej zasugerował mu, aby zmienił swoje rodowe nazwisko Pająk na inne, bardziej pasujące do występów na scenie i teatralnych afiszów.
- Dlaczego zostałem Połomskim? Jeszcze w czasach studenckich jeden z kolegów muzyków tak mnie zapisał na plakacie promującym jeden z naszych występów. I tak już zostało.
Jako aktor zadebiutował w 1957 r. na scenie warszawskiego teatru Buffo. Potem związany był z innym stołecznym teatrem - Syreną. W tym samym roku dokonał pierwszych nagrań radiowych.
A już w 1959 r. otrzymał najwięcej głosów w radiowym plebiscycie na najpopularniejszego polskiego piosenkarza. Mimo to redakcja pierwsze miejsce przyznała drugiemu zdaniem słuchaczy Mieczysławowi Foggowi. Uznano, że nie wypada, aby niedawny debiutant tak łatwo detronizował legendę piosenki.
Od tego czasu Połomski zdążył już jednak nagrać wystarczająco dużo przebojów, aby dziś nikt nie kwestionował jego znaczenia w historii polskiej piosenki. Przypominamy kilka najsłynniejszych (i trochę mniej znanych) utworów z różnych okresów jego estradowej działalności.
Wszystkie komentarze