Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
Wystawa ''Korespondencje''
Łódzkie Muzeum Sztuki zaprezentuje 400 prac najważniejszych twórców XX i XXI. Na ekspozycji ''Korespondencje'' spotkają się kolekcje ze szwajcarskiego Kunstmuseum i z Łodzi; tę drugą pod koniec lat 20. XX w. stworzyła grupa a.r., powstała z inicjatywy Władysława Strzemińskiego, Katarzyny Kobro, Henryka Stażewskiego, Jana Brzękowskiego i Juliana Przybosia.
To bez wątpienia najważniejsza wystawa w Polsce. Trzy piętra ms2 wypełniły się dziełami najważniejszych artystów ostatniego stulecia - są wśród nich: Pablo Picasso, Andy Warhol, Wassily Kandinsky, Paul Klee, Piet Mondrian czy Meret Oppenheim. Umieszczono je w 12 pasażach, za pośrednictwem których kuratorzy - Małgorzata Ludwisiak i Jarosław Lubiak - próbują na nowo odczytać sztukę minionego wieku. Z ich pomysłami polemizuje artysta Tomasz Kozak, którego komentarze wyemituje 13 ''czarnych skrzynek''. - Tomasz widzi w nowoczesności niespełnioną, ale ciągle dziejącą się katastrofę - objaśnia Ludwisiak. - Jego udział w wystawie jest bardzo istotny. To, co proponuje, uznajemy za najnowszą pracę, prezentowaną na ekspozycji, którą przygotowaliśmy.
Zdaniem kuratorki sztuka jest formą nadawania wiadomości przez artystę. - Zastanawiamy się, w jakiej formie komunikat ma szansę dotrzeć do odbiorcy - mówi.
Aranżację przestrzeni rozpoczęto we wrześniu. Budowa nowej architektury ekspozycji wymagała zdemontowania i przeniesienia dzieł ze stałej kolekcji ms2. Nowe formy architektoniczne, będące przestrzenną interpretacją każdego z pasaży, opracował Krzysztof Skoczylas.
Przygotowania do najważniejszej wystawy w historii Muzeum Sztuki w Łodzi trwały trzy lata. - To największe i najcenniejsze wypożyczenia w historii MS - zdradza Ludwisiak. Jednak ze względu na bezpieczeństwo dzieł muzeum nie chce przyznać, jaką one mają wartość.
Większości z 400 prezentowanych prac nie można było dotąd zobaczyć w tej części Europy. W Łodzi zostaną one do 30 czerwca przyszłego roku.
Wszystkie komentarze