Nie tak dawno zaskoczył, nagrywając z Johnnym Deppem zapomniany przebój lat siedemdziesiątych. Ale Marilyn Manson już wcześniej dał się poznać jako mistrz coverów. Z okazji sobotniego koncertu w Warszawie przypominamy te najciekawsze.
REKLAMA
1 z 6
1. ''Sweet Dreams (Are Made of This)''
Ukrzyżowane nagie modelki czy krwawiące szczątki zwierząt - to był klimat pierwszych koncertów zespołu Marilyn Manson. Ale znacznie bardziej zaskakujące może wydać się to, co muzycy zrobili z dyskotekowym przebojem z repertuaru Eurythmics. Piosenka z 1983 roku została przez nich nagrana w wolnej aranżacji, przez co stała się o prawie półtorej minuty dłuższa. Znalazła się na pierwszym minialbumie MM ''Smells Like Children'' z 1995 roku i bardzo szybko stała przebojem (wyprodukowana przez Trenta Reznora z Nine Inch Nails płyta rozeszła się w nakładzie 1,3 mln kopii).
A tak ''Sweet Dreams'' brzmiało w pierwotnej postaci:
2 z 6
2. ''I Put a Spell on You''
Zadziwiający cover najbardziej znanego utworu aktora i piosenkarza Screamin' Jaya Hawkinsa znalazł się na ścieżce dźwiękowej filmu Davida Lyncha ''Zagubiona autostrada'' z 1997 roku, w którym zresztą Marilyn Manson pojawił się epizodycznie jako gwiazda porno. To były czasy, gdy dał się już poznać jako nieprzebierający w środkach demaskator amerykańskiej obłudy, a wkrótce miał na dodatek zostać oskarżony o spowodowanie strzelaniny w szkole w Columbine, w której zginęło kilkanaście osób (jak się potem okazało, nastoletni sprawcy ich śmierci - wbrew początkowym doniesieniom - wcale nie słuchali Mansona).
Oryginalnie piosenka została nagrana w 1956 roku. A tak ''I Put a Spell on You'' wykonywał sam ekscentryk Screamin' Jay Hawkins:
3 z 6
3. ''Working Class Hero''
Kto nie wykonywał tego kawałka! David Bowie, Bob Dylan czy Marianne Faithfull, a kilka lat temu nawet Green Day. Nic więc dziwnego, że tak rozkochany w coverach Marilyn Manson musiał nagrać też swoją wersję. ''Working Class Hero'' ukazało się w 2000 roku jako B-side singla ''Disposable Teens'' promującego płytę ''Holy Wood''. Było to wkrótce po szczytowych osiągnięciach grupy, za które uważa się płyty ''Antichrist Superstar'' (1996) i ''Mechanical Animals'' (1998). W zamyśle zespołu ''Holy Wood'' miało być finałową częścią tej trylogii, okazało się jednak znacznie mniej popularne.
Oryginalnie John Lennon nagrał ''Working Class Hero'' w 1970 roku (warto przy okazji wspomnieć, że MM ma też na koncie cover piosenki The Beatles ''Come Together'').
4 z 6
4. ''Tainted Love''
Bodaj najbardziej udany cover Mansona od czasu ''Sweet Dreams'' znalazł się na płycie ''The Golden Age of Grotesque'' z 2003 roku. Amerykański zespół po raz kolejny udowadniał, że uwielbia zderzać ze sobą pozornie odległe światy (widać to już po samej nazwie grupy, będącej równocześnie pseudonimem lidera, która łączy w sobie dwie postacie - aktorkę Marilyn Monroe i mordercę Charlesa Mansona). Trzeba przy tym przyznać, że także własne kompozycje MM - pomimo ciężkich aranżacji - wyróżniają się często niezwykłą dla industrialnego rocka melodyjnością.
Choć piosenka ''Tainted Love'' najbardziej znana była dotąd w wykonaniu Soft Cell z początku lat osiemdziesiątych, oryginał nagrała Gloria Jones w 1965 roku.
5 z 6
5. ''Personal Jesus''
Piosenka grupy Depeche Mode z 1989 roku to według licznych zestawień jeden z największych hitów wszech czasów. Marilyn Manson dołączył go jako promocyjny bonus do składanki ''Lest We Forget: The Best of'' z 2004 roku, podsumowując tym samym 15 lat działalności (pierwsze demo zespół nagrał jeszcze jako Marilyn Manson & The Spooky Kids). Zmierzenie się z wielkim oryginałem wypadło całkiem nieźle, ale niezbyt odkrywczo. Tym razem był to więc raczej rodzaj hołdu złożonego DM, a nie próba dekonstrukcji.
6 z 6
6. ''You're So Vain''
I ostatni z zaaranżowanych na nowo hitów. Utwór słodkiej Carly Simon, który w 1973 roku był numerem jeden na amerykańskich listach przebojów, Marilyn Manson nagrał z samym Johnnym Deppem. Hollywoodzki gwiazdor doświadczenie muzyczne miał już okazję zdobyć u boku m.in. Oasis czy Alice'a Coopera, tym razem zgodził się więc zagrać na gitarze i perkusji. Cover trafił na tegoroczną płytę MM ''Born Villain'', którą amerykański zespół będzie promował podczas koncertu w Warszawie. Na teledysku znalazły się sceny z ostatniego filmu Tima Burtona ''Mroczne cienie''. A tak piosenka brzmiała w oryginale:
Wszystkie komentarze