Paul McCartney od razu po rozpadzie The Beatles rozpoczął karierę solową. W latach 70. razem ze swoją żoną Lindą stworzył zespół Wings, później wrócił do nagrywania płyt sygnowanych tylko własnym nazwiskiem.
REKLAMA
1 z 5
''McCartney'', Paul McCartney; Apple/EMI 1970
Paul udowadnia, że istnieje życie poza Beatlesami. Pierwsza solowa płyta nagrana, gdy Wielka Czwórka jeszcze istniała, podobnie jak jej album ''Let It Be'' jest próbą powrotu do kompozytorskiej prostoty i radości z zgrania.
2 z 5
''Band On The Run'', Wings; Apple 1973
Opus magnum i zarazem najlepiej sprzedająca się płyta założonego przez Paula i jego żonę Lindę zespołu Wings. Płyta do dziś broni się i jako zestaw świetnych singli, i jako całość stanowiąca wzorcowy przykład gwiazdorskiego pop rocka lat 70.
3 z 5
''Tug Of War'', Paul McCartney; Parlophone 1982
McCartney mocnym krokiem wkracza w nową dekadę i udowadnia, że nie tracąc nic ze swojego stylu potrafi odnaleźć się na zmieniającej się scenie muzycznej. Dowodem piosenka tytułowa, ''Take It Away'' czy nagrane ze Stevie Wonderem ''Ebony And Ivory''.
4 z 5
''Flaming Pie'', Paul McCartney; EMI 1997
Kolejny po świetnie przyjętej przez media i fanów ''Antologii'' Beatlesów dowód powrotu McCartneya do formy po bardzo nierównej dla niego dekadzie lat 90. Atrakcją płyty jest m.in. piosenka ''Really Love You'' napisana wspólnie z Ringo Starrem.
5 z 5
''Chaos And Creation In The Backyard'', Paul McCartney; Parlophone 2005
Trzynasty solowy album Paula uważany za jeden z najciekawszych w późnej dyskografii byłego Beatlesa. Nieoczekiwany zwrot estetyczny - po paru mocniej brzmiących płytach McCartney ucieka w bardziej stonowane brzmienia i nostalgię, która odtąd przebija z jego wszystkich dokonań.
Wszystkie komentarze