Wybór nie był łatwy. ''Wieczorynka'' pojawiła się na antenie TVP pod koniec lat 50-tych i od tamtej pory telewizja pokazała w jej ramach prawie sto różnych bajek. Spośród nich wybraliśmy najciekawsze. Chyba odkryliśmy również, dlaczego w ostatnich latach "Wieczorynce" spadła oglądalność. Najmłodsze bajki, które według nas zasługują na miano kultowych, zostały wyprodukowane w latach 90-tych....
REKLAMA
1 z 6
Od nich się zaczęło
Miś z okienka to jedna z najstarszych polskich dobranocek. Na ekranach telewizorów pojawiła się w 1958 roku. Pomysłodawczyni programu, Wanda Szerewicz, inspirowała się podobną angielską audycją, w której aktor rozmawiał z kukłą. Partnerem Misia do rozmów był najpierw jego przyjaciel Bronek (Bronisław Pawlik), a potem Stanisław Wyszyński.
Prawie tak samo stara jest Gąska Balbinka, której ''różne przygody'' były jedną z pierwszych polskich kreskówek. Tyle, że wtedy ''kreskówką'' szumnie nazwano kilka nieruchomych obrazków, do których głos podkładała Danuta Mancewicz. Bohaterką była tytułowa Balbinka, a także kurczak Ptyś.
Jacek i Agatka to z kolei dwie pacynki, wymyślone przez Wandę Chotomską. W krótkiej serii zaledwie ośmiu odcinków pojawia się też ich sąsiadka, pani Zosia (Zofia Raciborska).
kadr z youtube.com
2 z 6
Kultowe polskie dobranocki
Bolek i Lolek to dobranocka wszech czasów zdaniem czytelników ''Gazety'' i widzów TVP. Bajkę o podwórkowych przygodach duetu bohaterów po raz pierwszy wyemitowano w 1962 roku. Od tamtej pory doczekała się kilku kontynuacji. Bolek i Lolek w poszukiwaniu wrażeń jadą np. na Dziki Zachód albo w podróż po Europie.
Pomysłodawcą serii jest Władysław Nehrebecki, a pierwowzorem bohaterów - jego dwaj synowie (młodszy w momencie emisji pierwszego odcinka miał siedem lat, starszy dziewięć). Macie problem z rozróżnieniem, który to Bolek, a który Lolek? Podpowiadamy - Bolek to ten wyższy, a Lolek niższy, w spodniach na szelkach.
Zabawny pies, który chce zostać strażakiem, taternikiem albo nauczycielem to oczywiście Reksio. Krótkie, ośmio- lub dziesięciominutowe odcinki produkowane były w Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. Reksio znany jest także poza granicami Polski - np. w Rosji jako sabaka Reks. Jego przygody na ekranach swoich telewizorów oglądali także Brytyjczycy.
Niesamowitą popularnością cieszyły się także przygody Smoka Wawelskiego i mistrza patelni Bartoliniego Bartłomieja, czyli Porwanie Baltazara Gąbki i Wyprawa profesora Gąbki. To bajki oparte na motywach książek Stanisława Pagaczewskiego. Na prośbę księcia Kraka, smok i kucharz udają się do Krainy Deszczowców, by uwolnić porwanego profesora Baltazara Gąbkę, badacza latających żab. Ich tropem podąża Tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców.
W 1972 roku na ekranach telewizorów pojawiły się przygody dwóch kotów - starszego, doświadczonego Bonifacego i małego Filemona. Mieszkali on w wiejskiej chatce z Dziadkiem i Babcią. W Studiu Małych Form Filmowych Se-Ma-For, powstała seria ''Dziwny świat kota Filemona'', a także kolejna, dwukrotnie dłuższa, pt. ''Przygody kota Filemona''.
3 z 6
Bez misia ani rusz
W USA i Wielkiej Brytanii ten miś nazywa się Barnaby, w Kanadzie - Jeremy. A w Polsce i Francji - Colargol. Cały czas spóźnia się do szkoły i nie potrafi śpiewać. Dopiero, kiedy odwiedza króla ptaków, dostaje w prezencie piękny głos i staje się gwiazdą cyrku. Jednak nawet tam nie jest szczęśliwy, bo przedstawienia z jego udziałem biją rekordy i miś staje się więźniem dyrektora. Tak zaczyna się historia Colargola, który w trakcie swoich przygód leci nawet w kosmos.
''Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś'' - to oczywiście piosenka Misia Uszatka, który razem z prosiaczkiem, królikiem i psem Kruczkiem gości na ekranach telewizorów od 1975 roku.
W 1985 roku Disney uznał, że jeden miś to za mało, więc trzy lata później w ''Wieczorynce'' oglądaliśmy już przygody całej rodziny. Gumisie produkowały sok z gumijagód i co jakiś czas pakowały się w kłopoty. Ich największym wrogiem był książe Ightorn, a jednym z najpopularniejszych bohaterów tej bajki był jego mały doradca, niesamowity lizus, ogr Toadie.
4 z 6
Czekaj, ja ci pokażę!
O ''pszczółce, którą tu widzicie'' śpiewali Karel Gott, a także Zbigniew Wodecki. Przygody Pszczółki Mai to ponad sto odcinków, które miały zainteresować najmłodszych wiedzą przyrodniczą. Najbliżsi przyjaciele pszczółki to truteń Gucio, konik polny Filip i mysz Aleksander. Z kolei czarnym charakterem jest pajęczyca Tekla, która co jakiś czas stara się złapać któregoś z bohaterów w swoją sieć.
''Nu zajec! Nu pagadi!'' - krzyczał wilk za każdym razem, kiedy sprytny zając wymykał mu się z rąk. Wilk i Zając to bajka wyprodukowana w 1969 roku w Moskwie. Wilk, nałogowy palacz papierosów, miał być radzieckim kotem Sylwestrem, Tomem, albo Kojotem z amerykańskich bajek, w których czarny charakter ściga pozytywnego bohatera. Powstało zaledwie kilkanaście odcinków tej serii, ponieważ w 1987 roku zmarł Anatolij Papanow, którego głosem mówił Wilk. Już po rozpadzie ZSRR powstały cztery nowe odcinki - dwa w 1993, a kolejne dwa w 2005 roku.
Krecik to czeski bohater, który nie jest zbyt rozmowny. Tak naprawdę, niemal jedynym dźwiękiem, który z siebie wydaje podczas swoich przygód, jest charakterystyczne ''Ah jo''. Pierwszy odcinek powstał w 1952 roku i został odebrany bardzo entuzjastycznie przez dzieci. Dlatego kilka lat później zaczęły powstawać kolejne przygody Krecika, Myszki oraz ich przyjaciół.
5 z 6
Dziwne stworki podbiły serca dzieci
Muminki to serial oparty na książkach fińskiej pisarki Tove Jansson. Czym są dokładnie? Trudno powiedzieć. Z wyglądu przypominają hipopotamy, ale podobno są gatunkiem trolli. Mieszkają w Dolinie Muminków, gdzie Tata Muminka spędza czas na pisaniu pamiętników, a Mama Muminka na pieczeniu ciast i piciu herbaty. Ich syn, Muminek, co jakiś czas pakuje się w kłopoty razem ze swoimi przyjaciółmi, Włóczykijem, Ryjkiem, Migotką i Małą Mi.
No i jest jeszcze Ona. Najstraszniejsza postać w prawie sześćdziesięcioletniej historii dobranocek. Buka.
Smerfy to bohaterowie komiksu belgijskiego rysownika Peyo, które w 1981 roku pojawiły się też na ekranach telewizorów. Małe niebieskie ludziki żyją w wiosce, którą dowodzi Papa Smerf. Starają się nie wpaść w łapy czarownika Gargamela i jego kota Klakiera, którzy chcą zmienić je w złoto.
6 z 6
Walt Disney przedstawia
Amerykańskie bajki Walta Disneya TVP emitowała zawsze w niedzielę. W rankingu dobranocek wszechczasów Disney zajął aż dwa miejsca w pierwszej dziesiątce. Jedną z najpopularniejszych ''Wieczorynek'' była Myszka Miki i przyjaciele.
W niektórych bajkach o Myszce Miki i Kaczorze Donaldzie występowali Chip i Dale, dwie wiewiórki, które potem doczekały się osobnego serialu - Brygada RR.
A na koniec naszego zestawienia, disneyowski idol kolejnych pokoleń - Kubuś Puchatek.
Wszystkie komentarze