Najbardziej ekologiczne miasto świata
To bodaj najbardziej znana ''inwestycja przyszłości'' - miasto Masdar w Zjednoczonych Emiratach Arabskich projektowane przez światowej sławy architekta Normana Fostera.
Punktem wyjścia dla inwestycji są badania prestiżowej uczelni Massachusetts Institute of Technology. Wynika z nich, że dzisiejsze technologie pozwalają zbudować miasto całkowicie zasilane ''zieloną'' i jednocześnie nie emitujące dwutlenku węgla do atmosfery. Szejkowie podjęli się tego wyzwania.
Masdar powstaje na pustyni, ok. 20 km od stolicy kraju Abu Zabi. Pierwsze prace nad projektem ruszyły w 2006 r., miasto ma być gotowe do 2020 r. Będzie kosztować ok. 20 mln dolarów i pomieści 50 tys. mieszkańców. Kolejnych 40 tys. osób z innych części kraju znajdzie w Masdar pracę.
Już sama budowa miasta jest zasilana energią pochodzącą z wytwarzanego przez słońce ciepła i światła, a pracę maszyn zużywających paliwo zrekompensuje nasadzenie nowych drzew. Gorącą wodę w kranach mają z kolei zapewnić głębokie na ponad 2,5 km odwierty, którymi popłynie woda ze źródeł termalnych. Wszystkie śmieci produkowane w Masdar mają być ponownie przetwarzane, a odpadki organiczne posłużą za paliwo dla bioelektrowni i kompost dla miejskich parków i upraw. Ponownie wykorzystane ma być też aż 80 proc. wody zużywanej w mieście. Oczyszczone ścieki posłużą m.in. nawadnianiu zieleni. Głównym dostarczycielem wody do miasta - poza źródłami termalnymi - będzie Zatoka Perska. Pochodząca stamtąd woda będzie wcześniej oczyszczona i odsolona.
Ekologiczne są materiały używane do budowy miasta, ekologiczne będą produkty sprzedawane w tamtejszych sklepach. Przyjazne środowisku są też rozwiązania urbanistyczne zastosowane w Masdar. Większość tamtejszych ulic będzie wąska i przez to zacieniona. Zredukuje to potrzebę używania klimatyzacji, podobnie jak 45-metrowa wieża przechwytująca wiatr i kierująca go w stronę publicznego placu. Budynki powstają na osi północ-wschód, przez co do fasady nie będą się mocno nagrzewać. Lepsze nasłonecznienie wnętrz zapewnią z kolei systemu luster kierujące światło do pomieszczeń.
Mieszkańcy Masdar będą przemieszczać się po mieście przede wszystkim pieszo. Wszystkie ulice będą tam chodnikami i publicznymi placami, a cały ruch samochodowy będzie odbywał się pod ziemią. W mieście będzie działał też system samoobsługowych, elektrycznych taksówek - będą kursować pod adresy wskazane przez pasażerów za pośrednictwem elektronicznego panelu.
Wszystkie komentarze