Fot. Patricia Homonylo/Bird Photographer of the Year
1 z 27
Fotograf Roku oraz I miejsce w kategorii "Ochrona"
Patricia Homonylo (Kanada), różne ptaki wędrowne.
Od autorki: każdego roku podczas wiosny i jesiennej migracji ponad 1,3 miliarda ptaków ginie w Ameryce Północnej w wyniku zderzenia z oknami. Sieć oddanych wolontariuszy wyrusza każdego dnia, aby zbierać ich szczątki. Przez ponad 30 lat wolontariusze FLAP (Fatal Light Awareness Program) patrolują miasta na całym świecie w poszukiwaniu ptaków, które ucierpiały w wyniku uderzenia w szybę okienną. Chociaż ich wysiłki uratowały imponującą liczbę zwierząt, to większość jednak nie przeżywa kolizji. Padłe ptaki są zbierane, fotografowane i umieszczane w roczniku 'Bird Layout '. Wolontariusze ułożyli martwe ptaki w emocjonalny i prowokacyjny obraz. Ma on podnosić świadomość społeczną w obliczu globalnego problemu. Jestem wolontariuszką we FLAP od czterech lat i uczestniczę w przedsięwzięciu "The Layout" corocznie. Ta ekspozycja z 2022 roku obejmuje ponad 4000 ptaków, od jastrzębi do kolibrów.
Fot. Andrés Luis Dominguez Blanco/Bird Photographer of the Year
2 z 27
Młody Fotograf Roku oraz I miejsce w kategorii wiekowej "12-14 lat"
Andrés Luis Dominguez Blanco (Hiszpania), kowalik, Grazalema, południowa Hiszpania.
Od autora: Zrobiłem zdjęcie tego kowalika używając szerokokątnego obiektywu. Dąb przy rzece zapewniał naturalną osłonę dla ptaków schodzących po nim w dół, aby napić się wody. Ustawiłem aparat, przygotowałem kadr, czekałem na odpowiedni moment i za pomocą pilota wyzwoliłem migawkę.
Fot. Alan Murphy/Bird Photographer of the Year
3 z 27
I miejsce w kategorii "Najlepszy portret"
Alan Murphy (Stany Zjednoczone), góralka siwogłowa, Alaska, Stany Zjednoczone.
Od autora: Podczas mojego pobytu na Alasce góralki siwogłowe zbierały się w duże stada tuż przy moim hotelu. Na szczęście dla fotografów, są bardzo oswojonym gatunkiem i pozwoliły mi rozstawić statyw i aparat, aby zrobić kilka zdjęć, zanim wszystkie odleciały.
Fot. Samual Stone/Bird Photographer of the Year
4 z 27
II miejsce w kategorii "Najlepszy portret"
Samual Stone (Wielka Brytania), łabędź niemy, Londyn, Wielka Brytania.
Od autora: Pomysł na ten obraz powstał już jakiś czas temu, ale za każdym razem gdy próbowałem przekształcić go w rzeczywistość, jeden z elementów nie pasował. Tego konkretnego poranka, postanowiłem powrócić do pomysłu, więc odwiedziłem moje lokalne łabędzie nieme. Akurat czyściły się w porannym świetle. Na szczęście był to rześki poranek, a mgła powoli opadała, tworząc delikatny poranny blask. Po wielu próbach, wszystko w końcu się ułożyło, kiedy łabędź wpłynął w idealne miejsce. W końcu stworzyłem obraz, który wcześniej wyobraziłem sobie w głowie.
Fot. Markus Varesvuo/Bird Photographer of the Year
5 z 27
III miejsce w kategorii "Najlepszy portret"
Markus Varesvuo (Finlandia), cietrzew, Kuusamo, Finlandia.
Od autora: Przez kilka tygodni każdego roku cietrzewie gromadzą się na tokowiskach w wiosenne poranki. Przylatują przed wschodem słońca i lądują na drzewach. W końcu samce schodzą na dół, każdy zajmuje swoje miejsce. Spędzają tam kilka godzin na ocenianiu siebie nawzajem, atakując konkurentów i biorąc udział w głównie udawanych bitwach. Czasami jednak spotkania przeradzają się w prawdziwe walki. Na zdjęciu widać jak rozgrzany oddech samotnego wojownika paruje w zimnym powietrzu. Uchwyciłem tę scenę siedząc w maleńkiej kryjówce fotograficznej, rozkoszując się dźwiękami i widokami tej starożytnej sztuki.
Fot. Kat Zhou/Bird Photographer of the Year
6 z 27
I miejsce w kategorii "Ptaki w środowisku naturalnym"
Kat Zhou (Stany Zjednoczone), głuptaki, Szetlandy.
Od autora: Na zdjęciu widzimy trio głuptaków nurkujących w oceanie w słoneczny dzień na Szetlandach. Gatunek ten jest największym ptakiem morskim w Szkocji. Są one niezwykle sprawne w wodzie, potrafią nurkować na głębokość nawet 22 metrów. Zrobiłem to zdjęcie podczas nurkowania z łodzi w pobliżu Noss, gdzie mieszka siódma co do wielkości największa kolonia głuptaków w Wielkiej Brytanii. W przeszłości populację szacowano na około 25 000 ptaków, choć ich liczba została niestety poważnie zmniejszona przez epidemię ptasiej grypy.
Fot. Levi Fitze/Bird Photographer of the Year
7 z 27
II miejsce w kategorii "Ptaki w środowisku naturalnym"
Levi Fitze (Szwajcaria), pingwin białobrewy, Falklandy.
Od autora: Jesienią 2022 miałem okazję odwiedzić Falklandy. Podczas moich ostatnich dni na wyspach, znalazłem obszar wzdłuż plaży, gdzie pingwiny białobrewe surfowały na falach, wracając z łowieckich nurkowań. Nie tak dawno temu, ludzie wyniszczali całe kolonie pingwinów. Ich jaja były źródłem pożywienia, a same ptaki były cenione ze względu na warstwę tłuszczu, którego używano do wytapiania oleju do oświetlenia.
Fot. Jonas Beyer/Bird Photographer of the Year
8 z 27
III miejsce w kategorii "Ptaki w środowisku naturalnym"
Jonas Beyer (Dania), warcabnik, Antarktyda.
Od autora: Spotkałem kolonię warcabników, gdy były one zbyt zajęte karmieniem, żeby przejmować się moją obecnością. "Zaparkowałem " łódź tuż obok lodu, przechyliłem się przez burtę, wrzuciłem mój podwodny sprzęt do wody, a następnie czekałem, aż ptaki same zbliżą się do mnie. Bardzo chciałem zrobić zdjęcie pokazujące zarówno scenę powyżej jak i poniżej tafli wody. Chociaż nie widzimy dokładnie czym się żywią, uwielbiam tę perspektywę obu światów na jednym ujęciu.
Fot. Nathaniel Peck/Bird Photographer of the Year
9 z 27
I miejsce w kategorii "Zachowanie ptaków"
Nathaniel Peck (Stany Zjednoczone), sępnik różowogłowy, Zachodnia Wirginia, Stany Zjednoczone.
Od autora: Na początku marca 2023 r. szczątki amerykańskiego czarnego niedźwiedzia zostały odkryte przez turystów wzdłuż rwącego górskiego strumienia w Zachodniej Wirginii. Z powodu widocznych dużych łat brakującego futra było jasne, że ciało niedźwiedzia zaatakowane było przez świerzb. Po uzyskaniu pozwolenia, ustawiłem pułapkę fotograficzną i zrobiłem zdjęcia wszystkich zwierząt, które przebywały przy truchle niedźwiedzia. Aparat pozostał na miejscu przez sześć miesięcy. Wraz z ocieplaniem się wiosną, ten sępnik różogłowy stał się częstym gościem, czasami spędzając całe godziny przy padlinie.
Fot. Jack Zhi/Bird Photographer of the Year
10 z 27
II miejsce w kategorii "Zachowanie ptaków"
Jack Zhi (Stany Zjednoczone), sokół wędrowny, Południowa Kalifornia, Stany Zjednoczone.
Od autora: Ten młody sokół wędrowny latał przez ponad tydzień i jego umiejętności poprawiały się każdego dnia. Podczas kiedy jeszcze brał pokarm od rodziców, zaczął ćwiczyć swoje umiejętności łowieckie. Nie był jeszcze wystarczająco dobry, aby łapać żywe ptaki w powietrzu, więc robił małe kroki, goniąc za trzepoczącym motylem. W końcu dopiął swego. Złapał motyla, bawił się nim przez sekundę, a potem wypuścił. Fotografuję sokoły od lat, ale to był pierwszy raz, kiedy widziałem młode ptaki bawiące się w ten sposób.
Fot. Tom Schandy/Bird Photographer of the Year
11 z 27
III miejsce w kategorii "Zachowanie ptaków"
Tom Schandy (Norwegia), pingwin magellański, Volunteer Point, Falklandy.
Od autora: Byłem w Volunteer Point na Falklandach w styczniu 2023, kiedy zauważyłem uchatkę patagońską próbującą łapać pingwiny. Na zdjęciu widoczny jest atak uchatki pod wodą na pingwina, który płynie na grzbiecie fali. Atak zakończył się powodzeniem.
Fot. Hermis Haridas/Bird Photographer of the Year
12 z 27
I miejsce w kategorii "Ptaki w locie"
Hermis Haridas (Indie), dudek, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Od autora: Ten dudek wzbił się do lotu z rozpostartymi skrzydłami na tle porannego nieba, rozświetlonego jasnymi odcieniami wschodu słońca. Zauważyłem, że za każdym razem kiedy łapał ofiarę, leciał w tym samym kierunku do pobliskiego drzewa. Wtedy wpadłem na pomysł, aby sfotografować go na tle podzielonym na dwie części: jasną i ciemną, przedstawiające dwie strony istnienia. Następnego rana wróciłem w to samo miejsce i wyczekiwałem na odpowiedni moment. W końcu udało mi się! To było tak, jakby natura obdarzyła mnie darem, wyjątkową kompozycją, która oddaje esencję piękna i wdzięk dudka.
Fot. Nicolas Groffal/Bird Photographer of the Year
13 z 27
II miejsce w kategorii "Ptaki w locie"
Nicolas Groffal (Francja), ptak z rodziny Carduelis, Francja.
Od autora: W środku zimy podziwiałem powietrzny balet ptaków ogrodowych, które przylatują odwiedzić moje drzewa i skorzystać z nasion, które dla nich wysypuję. Dyskretnie ukryty, próbowałem uwiecznić ich lot z zaznaczeniem ruchu. Setki wykonanych ujęć z użyciem lampy błyskowej było koniecznych zanim uchwyciłem ten idealny moment.
Fot. Suliman Alatiqi/Bird Photographer of the Year
14 z 27
III miejsce w kategorii "Ptaki w locie"
Suliman Alatiqi (Kuwejt), głuptak białobrzuchy, Morze Corteza, Meksyk.
Od autora: Na wyspach na Morzu Corteza, głuptaki białobrzuche często można zobaczyć odpoczywające na powierzchni wody. Na tym zdjęciu chciałem uchwycić podwodną perspektywę momentu, w którym ptak odlatuje. Aby to zrobić, zanurzyłem się około 10 metrów od ptaków, podpłynąłem do nich i powoli wynurzałem się, jednocześnie monitorując ich ruch przez obiektyw. Największą trudnością w zrobieniu tego zdjęcia była konieczność swobodnego nurkowania z dwiema dużymi lampami błyskowymi.
Fot. David Stowe/Bird Photographer of the Year
15 z 27
I miejsce w kategorii "Zdjęcia czarno-białe"
David Stowe (Australia), perkoz, Sydney, Australia.
Od autora: Ta fotografia pokazuje perkoza, jak znika pod powierzchnią wody. Te ptaki, aby się pożywić, wpychają się w głębiny swoimi ogromnymi stopami podobnymi do wioseł. Zrobiłem to zdjęcie z platformy wysoko nad mokradłami. Przy odrobinie wyobraźni ta kombinacja ptaka i fali wygląda jak głowa hipopotama.
Fot. William Stal/Bird Photographer of the Year
16 z 27
II miejsce w kategorii "Zdjęcia czarno-białe"
William Stal (Południowa Afryka), czapla siwa, Delta Okawango, Botswana.
Od autora: Na zdjęciu widzimy czaplę siwą, gdy szuka miejsca do noclegu. Stanęła na szczycie martwego drzewa, oświetlonego przez pełnię księżyca. Gdy czapla walczyła o dobrą pozycję obok większych marabutów, udało mi się uchwycić moment tuż przed jej odlotem.
Fot. Sparky Stensaas/Bird Photographer of the Year / PN*8f,?/5*p9b[6yKNMwwt(X $/<,v.-4yLuW#%T-E9VU}FeZon=qaLu&Y$V*U
17 z 27
III miejsce w kategorii "Zdjęcia czarno-białe"
Sparky Stensaas (Stany Zjednoczone), indyk, Minnesota, Stany Zjednoczone.
Od autora: Trzy dzikie indyki zostały przekształcone w abstrakcyjną sztukę, gdy sfotografowałem je przez okno salonu w śnieżny dzień. Większość fotografów mówi, że nigdy nie należy fotografować przez okno okienne, ale ja to robię zawsze i uzyskuję dobre wyniki. Zasady są po to, aby je łamać!
Fot. Grzegorz Długosz/Bird Photographer of the Year
18 z 27
I miejsce w kategorii "Ptaki miejskie"
Grzegorz Długosz (Polska), nurogęsi, Warszawa.
Od autora: Podróż nurogęsi w Warszawie jest dla nich wyjątkowo stresująca i trudna. Wylęgają się one w parku położonym około 1 km od dającej życie rzeki Wisły. Każda matka musi więc dotrzeć do rzeki jak najszybciej z powodu braku pożywienia i niebezpieczeństwa w parku. Podróżują dwoma kanałami, przekraczają trzy podziemne przejścia stworzone specjalnie dla nich, ale ich ostatnią przeszkodą jest duża sześciopasmowa droga. Każdego roku grupa wolontariuszy pomaga im przejść przez tę śmiercionośną arterię, zatrzymując ruch. Po jej przekroczeniu, bezpiecznie docierają do Wisły, gdzie dorastają. Na tym zdjęciu matka nurogęsi przechodzi przez mniejszą drogę, ponieważ postanowiła nie korzystać z przerażającego i ciemnego przejścia podziemnego. Wolontariusz blokuje ruch, a kamerzysta telewizyjny nagrywa tę wyjątkową sytuację, która ma miejsce co roku pod koniec kwietnia w Warszawie. Miejmy nadzieję, że zawsze będzie wystarczająco dużo wolontariuszy, aby zatrzymać ruch dla młodych kaczek.
Fot. Boldizsár Szucs/Bird Photographer of the Year
19 z 27
II miejsce w kategorii "Ptaki miejskie"
Boldizsár Szucs (Węgry), pustułki, Pecs, Węgry.
Od autora: Właściciel tego mieszkania zainstalował budkę lęgową pomiędzy doniczkami kwiatowymi na swoim tarasie, a pustułki znalazły w nich swój dom. Ptaki zurbanizowały się z powodu obfitości pożywienia w miastach i obecności wysokich budynków, które służą do gniazdowania. Instalując podobne budynki lęgowe, możemy stworzyć korzystne warunki dla nich. Użyłem szerokokątnego obiektywu, aby zrobić kilka zdjęć, które następnie złożyłem w panoramę. W rezultacie można zobaczyć środowisko miejskie wraz z ptakami.
Fot. Tomáš Grim/Bird Photographer of the Year / iY&v>JV#K_[W%+|Y
20 z 27
III miejsce w kategorii "Ptaki miejskie"
Tomáš Grim (Czechy), wrony, Berlin, Niemcy.
Od autora: Berlińska wieża telewizyjna, najwyższa konstrukcja w Niemczech, stanowi świetne tło dla fotografii miejskiej. Ale w styczniu okazało się to wyzwaniem - zmarzłem, było ciemno niemalże od wschodu słońca do zachodu - a zdjęcia były słabe. Rozczarowany, natknąłem się na stado wron i kawek, wygodnie siedzących na przeciwko pożądanej wieży. Zrobienie akceptowalnie ostrych zdjęć z czasem 1/25 sekundy, bez statywu i drżenia, nie było łatwe. Ciemna scena w połączeniu z przeważnie zimnymi tonami doskonale odzwierciedlały moje uczucia. Jednak odrobina cieplejszych kolorów dała nadzieję na lepsze czasy wiosną.
Fot. Nadia Haq/Bird Photographer of the Year
21 z 27
I miejsce w kategorii "Zabawne zdjęcie ptaków"
Nadia Haq (Stany Zjednoczone), Pingwin Adeli, Antarktyda.
Od autorki: Siedziałam w łodzi, gdy płynęliśmy w pobliżu Brown Bluff na Antarktydzie, kiedy zauważyliśmy grupę pingwinów Adeli na lodzie morskim. Gdy powoli się zbliżaliśmy się do nich, zaczęły zjeżdżać jak na sankach. Wtedy uchwyciłam jednego z nich na zdjęciu ślizgającego się, jakby wykonywał nowoczesny ruch taneczny.
Fot. Robert Gloeckner/Bird Photographer of the Year
22 z 27
II miejsce w kategorii "Zabawne zdjęcie ptaków"
Robert Gloeckner (Stany Zjednoczone), syczoń krzykliwy, Floryda, Stany Zjednoczone.
Od autora: Ten obraz przedstawia syczonia krzykliwego, gdy wychyla się z "okna" swojego domu. Te malutkie sowy są popularne na gęsto zaludnionych obszarach Florydy. Pewnego dnia w drodze do pracy zauważyłem martwą palmę w Clearwater, która miała charakterystycznie wyglądające dziury w pniu. Później tego samego dnia sprawdziłem ponownie i zauważyłem tę sowę. W sezonie lęgowym syczonie często używają gotowych dziur w drzewach jako miejsc gniazdowych.
Fot. Gary Collyer/Bird Photographer of the Year
23 z 27
III miejsce w kategorii "Zabawne zdjęcie ptaków"
Gary Collyer (Wielka Brytania), hełm białosterny, Sabi Sands Rezerwat Przyrody, Południowa Afryka.
Od autora: Byliśmy na safari i wracaliśmy właśnie do obozu w Sabi Sands w ciemny marcowy wieczór. Zatrzymaliśmy się po usłyszeniu pewnych niezwykłych dźwięków, choć nie byliśmy pewni, co to było. Wtem do naszych uszu doszło szczebiotanie i dźwięk trzepotania wysoko nad nami. Gdy scenę oświetlono lampą, zobaczyliśmy te ptaki zbijające się w grupę pośród nocy, która zaczynała się stawać coraz zimniejsza.
Fot. Cheng Kang/Bird Photographer of the Year
24 z 27
II miejsce w kategorii "Ochrona"
Cheng Kang (Australia), papużki nierozłączki, Bali, Indonezja.
Od autora: Ten wzruszający obraz ukazuje surową rzeczywistość na jednym z targów ptasich na Bali. Para nierozłączek staje naprzeciw siebie w oddzielnych klatkach, jakby się żegnały, nie wiedząc, czy jeszcze się zobaczą. Kto wie, jakich radości mogły doświadczyć razem w swoich bujnych rodzimych lasach deszczowych i czy kiedykolwiek doświadczą tego ponownie.
Fot. Joshua Galicki/Bird Photographer of the Year
25 z 27
III miejsce w kategorii "Ochrona"
Joshua Galicki (Stany Zjednoczone), głuptak, Wyspa Noss, Szkocja.
Od autora: Martwy głuptak wisi na żyłce wędkarskiej, podczas gdy jego dawni rówieśnicy prowadzą swoje codzienne życie na wyspie Noss. Wiadomo, że głuptaki używają różnych sztucznych materiałów do budowy gniazd, co bywa bardzo niebezpieczne dla ich i tak już zagrożonej populacji. Ta sama kolonia ptaków została zdziesiątkowana w poprzednim roku z powodu ptasiej grypy. Zrobiłem to zdjęcie jako przypomnienie o dodatkowej przeszkodzie, którą stawiamy na drodze tego gatunku.
Fot. Julian Mendla/Bird Photographer of the Year
26 z 27
I miejsce w kategorii wiekowej "11 lat i mniej"
Julian Mendla (Niemcy), bąk, Bad Buchau, Niemcy .
Od autora: Jezioro Federsee jest słynnym obszarem zimowania dla licznych ptaków wędrujących. Od listopada do marca, bąki zwyczajne są częstymi gośćmi tego akwenu. Gdy jezioro zamarza, te rzadkie ptaki wycofują się do rowów przez trzciny. Ku zaskoczeniu, ten osobnik był bardzo blisko promenady prowadzącej przez rezerwat przyrody. Stąd mogłem łatwo obserwować jego akcję wędkarską i robić liczne zdjęcia.
Fot. Emil Wagner/Bird Photographer of the Year
27 z 27
I miejsce w kategorii wiekowej "15-17 lat"
Emil Wagner (Niemcy), siewnica, Meklemburgia, Niemcy.
Od autora: To zdjęcie zrobiłem na pięknej plaży nad Morzem Bałtyckim. Jest tu wiele ptaków, ale również wielu odwiedzających, którzy cieszą się pięknym krajobrazem. W tym przypadku był również pies, który początkowo nie zauważył siewnicy. Jednak ona szybko dostrzegła czworonoga i odleciała w dal wkrótce po tym, jak zrobiłem to zdjęcie. Chociaż nie wierzę, że ten incydent bardzo zestresował ptaka to ważne jest, aby mieć świadomość, jaki wpływ ma działalność człowieka i turystyka na chronione gatunki oraz ich siedliska. Moim zdaniem, scena przedstawia ten potencjalny konflikt między ludźmi a naturą.
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć tu.
Wszystkie komentarze
Okrucieństwo ludzi jest porażające.
Fotograf powinien je wykupić i wypuścić na wolność.
mi także, okrucieństwo
Zgadzam się, tyle że nierozłączki występują w Afryce, a te na targu w Indonezji zapewne zostały wyhodowane przez człowieka
o 19:55 na podpisie jest kowalik. Twój głos ma znaczenie.
Poza tym - każdy, kto tu zajrzał jest mniej lub bardziej ptasiarzem. Więc wiemy, że to kowalik, nie sójka, nawet jeśli jakiś bot podpisał sójkę. Nie bijmy piany. Nawet mój kot rozróżnia sójki od kowalików. Do pierwszych nawet nie startuje bo już dwa razy oberwał, a drugich nie widział na oczy. Miałby niezłą minę, gdyby minęli się na pniu idąc w różnych kierunkach.