Fot. REUTERS/Jeremy Lee
1 z 19
Kamil Otocki
Kamil Otowski zdobył dwa złote medale w parapływaniu na 50 i 100 m stylem grzbietowym w kategorii S1. Trenuje w klubie IKS AWF Warszawa, to jego drugie igrzyska i pierwsze medale.
Fot. REUTERS/Thomas Mukoya
2 z 19
Lucyna Kornobys
Lucyna Kornobys ze srebrnym medalem w pchnięciu kulą w kategorii F34. To jej trzeci start na paraolimpiadzie i trzeci ze srebrnym medalem. Zawodniczka trenuje w klubie WZSN Start Wrocław.
Fot. REUTERS/Kacper Pempel
3 z 19
Piotr Grudzień i Patryk Chojnowski
Złoty medal Patryka Chojnowskiego i Piotra Grudnia w paratenisie stołowym w deblu w kategorii MD18. Dla Patryka Chojnowskiego z klubu Start Szczecin to trzecie igrzyska paraolmpijskie i szósty medal, w singlu zdobył już trzy medale (złoto w Londynie w 2012 i w Tokio w 2021 oraz srebro w Rio de Janeiro w 2016) oraz dwa drużynowo (srebro w Londynie w 2012 i brąz w Rio de Janeiro w 2016). Dla Piotra Grudnia trenującego w Starcie Zielona Góra to już piąte igrzyska paraolimpijskie i piąty medal, w Londynie w 2012 roku zdobył złoto drużynowo, w Pekinie w 2008 roku był drugi w singlu a w Rio de Janeiro w 2016 roku zdobyła dwa brązowe medale: w singlu i w drużynie.
Fot. REUTERS/Stephanie Lecocq
4 z 19
Renata Śliwińska
Renata Śliwińska w pchnięciu kulą w kategorii F40 zdobyła srebro. To trzecie igrzyska paraolimpijskie zawodniczki Startu Gorzów, w Tokio w 2021 zdobyła złoty medal.
Fot. REUTERS/Maja Smiejkowska
5 z 19
Dorota Bucław
Dorota Bucław z brązowym krążkiem w paratenisie stołowym w singlu w kategorii WS1-2. To czwarte igrzyska paraolimpijskie zawodniczki IKS AWF Warszawa i pierwszy medal.
Fot. REUTERS/Gonzalo Fuentes
6 z 19
Michał Dąbrowski
Michał Dąbrowski cieszy się ze srebra w szermierce na wózkach w kategorii B. Debiutant na igrzyskach paraolimpijskich, trenuje w Stowarzyszeniu Szermierka Wołomin.
Fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski
7 z 19
Maciej Lepiato
Maciej Lepiato ucieszony z brązu w skoku wzwyż w kategorii T46. To czwarty medal w czwartym starcie na paraolimpiadzie, w Londynie w 2012 i w Rio de Janeiro w 2016 zdobył złoto a w Tokio w 2021 brąz. Trenuje w Starcie Gorzów.
Fot. REUTERS/Stephanie Lecocq
8 z 19
Karolina Kucharczyk
Karolina Kucharczyk wywalczyła złoto w skoku w dal w kategorii T20. To czwarte igrzyska olimpijskie rekordzistki świata w skoku w dal, złote medale zdobywała w Londynie w 2012 roku i w Tokio w 2021 a z Rio de Janeiro w 2016 przywiozła srebro. Trenuje w Starcie Gorzów.
Fot. Peng Ziyang / XINHUA / Xinhua via AFP
9 z 19
Marek Dobrowolski
Brązowy medalista Marek Dobrowolski ze złotym medalistą Park Jinho z Korei Południowej i srebrnym medalistą Dong Chao z Chin. Parastrzelectwo z karabinu z 50 m w trzech postawach SH1. Trenujący w Legii Warszawa Marek Dobrowolski debiutował na igrzyskach paraolimpijskich.
Fot. REUTERS/Gonzalo Fuentes
10 z 19
Patryk Chojnowski
Patryk Chojnowski cieszy się ze złotego medalu w paratenisie stołowym w singlu w kategorii MS10. To siódmy medal na igrzyskach paraolimpijskich zawodnika Startu Szczecin, to także drugi jego medal w Paryżu.
Fot. REUTERS/Kacper Pempel
11 z 19
Kinga Dróżdż
Srebrna Kinga Dróżdż w szermierce na wózkach w kategorii A. Dla zawodniczki IKS AWF Warszawa to pierwszy medal w drugim starcie paraolimpijskim.
Fot. REUTERS/Maja Smiejkowska
12 z 19
Rafał Czuper
Złoto Rafała Czupera w paratenisie stołowym w singlu w kategorii MS2. To czwarty medal w trzecim starcie paraolimpijskim zawodnika Startu Białystok, w Rio de Janeiro w 2016 i w Tokio w 2021 był drugi w singlu, w Tokio dodatkowo zdobył też brąz drużynowo.
Fot. PAP/Polski Komitet Paralimpijski
13 z 19
Barbara Bieganowska-Zając
Barbara Bieganowska-Zając ze złotym medalem w biegu na 1500 m w kategorii T20. To piąty złoty medal paraolimpijski zawodniczki MGOKSiR Korfantów, wcześniej była najlepsza na 1500 metrów w Sydney w 2000 roku, Londynie w 2012, Rio de Janeiro w 2016 i w Tokio w 2021 roku. Ma także brązowy medal na 400 metrów zdobyty w Rio de Janeiro w 2016 roku.
Fot. REUTERS/Maria Abranches
14 z 19
Rafał Wilk
Rafał Wilk w parakolarstwie w wyścigu ze startu wspólnego w kategorii H4 zdobył brąz. To jego piąty medal na czwartych igrzyskach paraolimpijskich, w Londynie w 2012 i w Rio de Janeiro w 2016 zdobył złota w jeździe indywidualnej na czas a w wyścigu ze startu wspólnego był pierwszy w Londynie i drugi w Rio.
Fot. REUTERS/Thomas Mukoya
15 z 19
Łukasz Ciszek
Łukasz Ciszek zdobył srebrny krążek w parałucznictwie. To pierwszy medal w drugim starcie paraolimpijskim zawodnika Startu Kielce.
Fot. REUTERS/Christian Hartmann
16 z 19
Lech Stoltman
Brąz Lecha Stoltmana w pchnięciu kulą w kategorii F55. To trzeci brązowy medal w trzecim starcie na igrzyskach paraolimpijskich zawodnika Startu Gorzów. Poprzednio na podium stawał w Rio de Janeiro w 2016 i w Tokio w 2021 roku.
Fot. REUTERS/Maja Smiejkowska
17 z 19
Zbigniew Maciejewski
Zbigniew Maciejewski z brązowym krążkiem w jeździe indywidualnej na czas w ktegorii C1. To debiut zawodnika Stowarzyszenia Niewidomych i Słabowidzących "Syrenka" Warszawa.
Fot. REUTERS/Kacper Pempel
18 z 19
Karolina Pęk i Natalia Partyka
Karolina Pęk i Natalia Partyka z brązowymi medalami w paratenisie stołowym w singlu w kategorii WS9. Pęk zdobyła jeszcze złoto w singlu w kategorii WS9 oraz brąz w mikście w kategorii XD17 z Piotrem Grudniem z Partyka srebro w singlu w kategorii WD10. Natalia Partyka ma w swoim dorobku dwanaście medali igrzysk paraolimpijskich, w tym sześć złotych (w singlu w Atenach w 2004, Pekinie w 2008, Londynie w 2012 i Rio de Janeiro w 2016 oraz drużynowo w Rio de Janeiro w 2016 i w Tokio w 2021), czterokrotnie wystąpiła też na igrzyskach olimpijskich. Dla Karoliny Pęk to ósmy medal paraolimpijski, ma w dorobku trzy złota (oprócz zdobytego w Paryżu także w Rio de Janeiro w 2016 i w Tokio w 2021 w drużynie).
Fot. REUTERS/Stephanie Lecocq
19 z 19
Zakończenie paraolimpiady
Medalistka w paratenisie stołowym Dorota Bucław z polską flagą podczas ceremonii zakończeniu paraolimpiady Paryż 2024.
Więcej galerii zdjęć znajdziesz TU.
Wszystkie komentarze
Przelamuja codziennie wszekie bariery fizyczne i psychiczne.
A teraz prosze odjac troche forsy z pilki kopanej i przeznaczyc na parasporty.
Wielki szacunek dla tych SPORTOWCOW.
Nikt nigdy nie zwrócił się do nas z prośbą o opinię o słowie paralimpijski, a gdyby o taką opinię poproszono, to byłaby ona negatywna. Forma paralimpijski jest bowiem błędna. Nie ma takiej instytucji – ani w Polsce, ani za granicą – która by miała prawo wymagać dokonania takich zmian” – napisała w oficjalnym komunikacie Rada Języka Polskiego
Tylko, że opinia opinią, a od 13 lipca 2023 roku w ustawie o zmianie ustawy o sporcie obowiązuje termin paralimpiada
A co ma do tego Rada Języka Polskiego? Jest organizacja (International Paralympic Committee), która organizuje imprezę "Paris 2024
Paralympic Games" i chyba ma prawo nazywać ją sobie jak chce i prosić o uszanowanie tej nazwy.
A jednak my mamy Olimpiadę, a nie Olimpic Games ...
No, zagraniczni producenci wielu reklamowanych w Polsce w latach 90. rzeczy też nie widzieli potrzeby odmieniania ich nazw własnych w naszym języku, bo uważali, że to jest ingerencja w nazwę własną.
A jednak każdy język ma swoją własną strukturę i pewne zasady obowiązujące przy tworzeniu słów składających się z dwóch lub więcej innych cząstek. Nie przeszczepiamy więc bezmyślnie słowotwórczego wzorca anglosaskiego, gdzie "o" następujące po innej samogłosce zostało połknięte w imię zasady ekonomii brzmieniowej. Zresztą we francuskiej wikipedii w artykule "jeux paralympiques" odnotowano również błąd przy tworzeniu nazwy w wielu współczesnych językach Zachodu, w tym w samym francuskim: "L'adjectif devrait être « paraolympique » car « lympique » n'est pas une « terminaison » mais un mot défiguré par la chute du "o". Il est à remarquer qu'en grec (qui est à l'origine des éléments constitutifs), ces jeux s'appellent Παραολυμπιακο? Αγ?νες (avec le mot complet ολυμπιακο?)", a więc: "przymiotnik w tej nazwie poprawnie powinno się zapisywać "paraolympique", dltatego że "lympique" nie jest końcówką [pierwotnie] istniejącego słowa, lecz zniekształceniem innego słowa poprzez pominięcie w nim litery "o". Warto zwrócić uwagę, że grecki (a greka [starożytna] jest językiem źródłowym obu elementów składowych), igrzyska te nazywa Παραολυμπιακο? Αγ?νες (z kompletną cząstką ολυμπιακο?).
W tym słowie w języku polskim jest zupełnie inny problem. Przedrostek "para" powinien w zasadzie oznaczać coś obok, a tymczasem przyjęło się, że oznacza coś udawanego, nieprawdziwego - coś, czego wartość kwestionujemy, coś co jest pseudo-czymś (parabank, parapsychologia, paranauka). Chyba nie o takie konotacja chodzi nam w przypadku zmagań sportowców z niepełnosprawnościami. Jeżeli to sobie językowo uświadomić, w zasadzie każdy przestanie się upierać przy paraolimpiadzie i aż dziw bierze, że ktoś z zewnątrz musiał nam zwracać uwagę, że to niefortunne.