Fot. Wojciech Grzędziński
1 z 30
Zdjęcie roku oraz Stories - Current Events - I miejsce
27 czerwca 2023 roku rosyjska rakieta Iskander K uderzyła w restaurację Ria Pizza w Kramatorsku. Wybuch półtonowej głowicy rakiety zabił trzynaście osób, raniąc ponad sześćdziesiąt i niszcząc popularne miejsce spotkań cywilów, pracowników organizacji humanitarnych, żołnierzy i dziennikarzy. Większość zabitych stanowili pracownicy restauracji.
Fot. Wojciech Grzędziński, freelancer dla Anadolu Images
Fot. Attila Husejnow dla'Junge Welt', Tagesspiegel'
2 z 30
Single - Current Events - I miejsce
Pod koniec maja 2023 roku grupa około 30 osób z Iraku i Syrii utknęła po białoruskiej stronie płotu granicznego z Polską w pobliżu Białowieży i ostatecznie nie została wpuszczona do naszego kraju. Wśród uchodźców znajdowało się jedenaścioro dzieci.
Fot. Attila Husejnow dla 'Junge Welt', Tagesspiegel'
Fot. Marek M. Berezowski dla Anadolu Agency/Pismo. Magazyn Opini
3 z 30
Single - Current Events - II miejsce
Ukraiński cywil ranny w wyniku rosyjskiego ostrzału donbaskiego miasta Pokrowsk. Rakieta uderzyła w nocy, zaskakując domowników podczas snu. Ratownicy wyciągnęli poszkodowaną rodzinę z gruzów domu.
Fot. Marek M. Berezowski dla Anadolu Agency/Pismo. Magazyn Opini
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
4 z 30
Single - Current Events - III miejsce
Początki ogólnopolskiego protestu rolników. Rolnicy sprzeciwiają się importowi ukraińskiego zboża do Polski. Chcieli zablokować tory kolejowe z Ukrainy, ale skończyło się na pikiecie.
Fot. Jakub Orzechowski/Agencja Wyborcza.pl
Fot. Adam Jastrzębowski dla 'Głosu Wielkopolskiego'
5 z 30
Single - Climate, responsibility - I miejsce
Lis niezrażony obecnością fotografa przygotowuje się do spałaszowania myszy na ścieżce rowerowej przy Wartostradzie. Dzikie zwierzęta coraz częściej wchodzą do centrów miast.
Fot. Adam Jastrzębowski dla 'Głosu Wielkopolskiego'
Fot. Joanna Mrówka/FORUM
6 z 30
Single - Climate, responsibility - II miejsce
Mieszkańcy Bejrutu wśród śmieci korzystają z możliwości kąpieli.
Fot. Joanna Mrówka/FORUM
Fot. Mateusz Sarełło
7 z 30
Single - Climate, responsibility - III miejsce
Wysadzenie przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce spowodowało niemal całkowite opróżnienie Zbiornika Kachowskiego. Mieszkańcy spacerują po dawnym dnie zbiornika.
Fot. Mateusz Sarełło
Fot. Tomasz Markowski/'Przegląd Sportowy'
8 z 30
Single - Culture, hobby, sport - I miejsce
Sędziowie obserwujący skoczka podczas zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich.
Fot. Tomasz Markowski/'Przegląd Sportowy'
Fot. Julia Zabrodzka dla 'Pismo. Magazyn Opinii'
9 z 30
Single - Culture, hobby, sport - II miejsce
Muzycy Polish Cello Quartet przed koncertem o wschodzie słońca na Col Margherita w Dolomitach.
Fot. Julia Zabrodzka dla 'Pismo. Magazyn Opinii'
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
10 z 30
Single - Culture, hobby, sport - III miejsce
Kyseliwka, Ukraina. Amatorski mecz piłki nożnej pod zniszczonym w wyniku działań wojennych budynkiem szkoły. Pomimo bliskości frontu wielu mieszkańców zdecydowało się wrócić do swoich domów lub tego, co z nich zostało.
Fot. Jakub Włodek/Agencja Wyborcza.pl
Fot. Anna Hernik
11 z 30
Single - People - I miejsce oraz Nagroda Internautów
Chorujący na guza mózgu Janek odpoczywa w domu po kolejnej operacji, obok siedzi jego siedmioletni syn.
Fot. Anna Hernik
Fot. Wojciech Grzędziński dla 'Der Spiegel'
12 z 30
Single - People - II miejsce
Wiaczeslaw Lewicki pali papierosa, trzymając go na widelcu przymocowanym gumką do kikuta przedramienia. Wiaczeslaw stracił wszystkie kończyny w wyniku ran i odmrożeń w rosyjskiej niewoli.
Fot. Wojciech Grzędziński dla 'Der Spiegel'
Fot. Szymon Muszański
13 z 30
Single - People - III miejsce
Dziesięć lat temu Marta przyjechała do Beskidu Niskiego szukać pracy. Niedawno udało się jej kupić wymarzony kawałek ziemi, gdzie mieszka i spędza wolne chwile ze swoimi końmi.
Fot. Szymon Muszański
Fot. Tomasz Kawecki dla Fundacji Alina
14 z 30
Single - Own Vision - I miejsce
Autor poszukuje niedostępnych światów w okolicach Nowej Rudy oraz w jej podziemiach. Pracuje wyłącznie w nocy, poruszając się w ciemności, odkrywa przestrzenie związane z pierwotnym postrzeganiem przyrody. Dryfuje pomiędzy snem a jawą. Fotografia jest częścią dłuższej wypowiedzi fotograficznej o tytule "In Praise of Shadow".
Fot. Tomasz Kawecki dla Fundacji Alina
Fot. Justyna Rojek-Linda/East News
15 z 30
Single - Own Vision - II miejsce
Dziecko pośród żurawi. Instalacja 999 Grupy GRU. Wzlatujące żurawie wskazują, że nadszedł czas, by podnieść nasze marzenia o ochronie środowiska na wyższy poziom.
Fot. Tomasz Kawecki dla Fundacji Alina
Fot. Małgorzata Smieszek/Pix.house
16 z 30
Stories - Current Events - II miejsce
Wysoko w górach mieszka Anna. Jej synowie i krewni pojechali na front.
W małych huculskich wioskach, tuż przy granicy Ukrainy z Rumunią, mężczyźni zostawili w domu rodziny i walczą na wojnie. Aleksander obowiązkową służbę wojskową odbył wiele lat temu. Jego matka, wychowana w poszanowaniu tradycji i miłości do ojczyzny, wciąż przechowuje mundury synów. Jurij składa matce i siostrze życzenia wielkanocne. Dzwoni z Bachmutu i opowiada o skutkach kolejnego ataku rakietowego. Ojciec Katii i Ani zginął na froncie. Dziewczynki nie radzą sobie ze stratą i przekierowały złość na matkę. Są przekonane, że straciły ojca, ponieważ nie zdążyły wręczyć mu własnoręcznie zrobionego krzyżyka. To opowieść o wytrzymałości, poświęceniu i głębokiej miłości do swojego kraju. Społeczności, która zmaga się z realiami wojny.
Fot. Małgorzata Smieszek
Fot. Damian Lemański
17 z 30
Stories - Climate, responsibility - I miejsce
Wysypisko Mbeubeuss to 115-hektarowe miasto w mieście. Położone na obrzeżach Dakaru, stolicy Senegalu, w dzielnicy Malika, jest jednym z największych wysypisk śmieci w Afryce. Każdego dnia przyjmuje prawie 4000 ton różnego rodzaju śmieci, a tysiące pracowników zbierają, sortują i przetwarzają je na miejscu. Celem projektu było pokazanie ich z godnością i szacunkiem dla ich pracy.
Fot. Damian Lemański
Fot. Wojciech Grzędziński
18 z 30
Stories - Climate, responsibility - II miejsce
Ekstremalnie suche lato w 2023 roku spowodowało, że linia brzegowa jeziora Świętajno cofnęła się w niektórych miejscach nawet kilkanaście metrów. Po wyjątkowo obfitej w opady zimie lustro wody podniosło się o kilkanaście centymetrów, nie rekompensując strat lat wcześniejszych.
Fot. Wojciech Grzędziński
Fot. Kasia Strek dla The Guardian
19 z 30
Stories - People - I miejsce
Nigeria ma jeden z najwyższych współczynników dzietności na świecie, a liczba ludności ma wzrosnąć z 200 milionów do 400 milionów do 2050 roku. Jest to również jeden z krajów o najwyższym wskaźniku umieralności okołoporodowej matek. Większości zgonów można zapobiec i są one związane z brakiem placówek opieki zdrowotnej, wystarczającej edukacji i wyszkolonego personelu, zwłaszcza w odległych obszarach. Możliwość przedwczesnej śmierci wydaje się integralną częścią bycia kobietą w tym kraju.
Fot. Kasia Strek dla 'The Guardian'
Fot. Marcin Kruk dla Die Zeit
20 z 30
Stories - People - II miejsce
Bucza wraca do życia. W marcu 2022 roku Siły Lądowe Federacji Rosyjskiej popełniły ponad 9000 zbrodni wojennych w rejonie Buczy w obwodzie kijowskim, a ponad 1700 cywilów zostało zabitych, w tym około 700 w samej Buczy. Miasto powoli wraca do życia, jednak wciąż naznaczone jest traumą ludobójstwa. Irena, mieszkanka Buczy: "Mieszkam tu od 23 lat. Zawsze jest jakiś niepokój. I to jest straszne, bo Rosjanie mogą znowu zaatakować. Aby czuć się szczęśliwa, potrzebuję zakończenia wojny. Straciliśmy z mężem dom. Będziemy szczęśliwi tylko wtedy, gdy zostanie odbudowany. Chcę, żeby inne kraje nam pomogły, bo naprawdę tego potrzebujemy".
Fot. Marcin Kruk dla 'Die Zeit'
Fot. Maciej Grzybowski
21 z 30
Documentary Project - I miejsce
Ela, Darek i Mirek są w bezdomności od wielu lat. Mieszkają w lesie nad rzeką, na obrzeżach miasta. Opiekują się dwoma psami Florą i Jogim. Ela przez kilkanaście lat pracowała w zakładach farmaceutycznych. Jest wdową, jej syn mieszka za granicą. Obecnie bezrobotna. Darek, partner Eli, podejmuje się prac dorywczych na budowach i w firmach sprzątających miasto. Sam zbudował wszystkie domki. Mirek pochodzi z Pomorza, jest wolnym duchem. Często wychodzi w nocy zbierać złom, który potem sprzedaje.
W Polsce około 30 tysięcy osób znajduje się w kryzysie bezdomności, z czego ponad 80 proc. stanowią mężczyźni.
Fot. Maciej Grzybowski
Fot. Amadeusz Świerk
22 z 30
Documentary Project - II miejsce
Złodzieje o złotych sercach. Rodziny próbujące żyć normalnie wbrew przeciwnościom losu. Byli więźniowie z duszami pełnymi artyzmu i muzyki. Młodzież szukająca własnej drogi pomimo trudnego startu. Witamy w Dzielnicy Cudów. Zakaczawie to dzielnica Legnicy, stutysięcznego miasta położonego na Dolnym Śląsku, które po II wojnie światowej miało wątpliwą przyjemność stacjonowania około 60 tys. żołnierzy radzieckich.
W trudnych czasach, które zakończyły się dopiero w 1993 roku, Zakaczawie stało się nieformalnym centrum życia społecznego Polaków. Pomimo cienia radzieckiego garnizonu, wśród polskich rodzin i silnej społeczności romskiej przesiedlonej do dzielnicy przez komunistów kwitły małe przedsiębiorstwa, kawiarnie, bary i miejsca kultury.
Niemal w każdym mieście jest podobne miejsce, którego mieszkańcy cierpią z powodu marginalizacji społecznej i ekonomicznej. Projekt ten ma na celu pokazanie, że wśród biedy i zniszczonych trudnych dzielnic są ludzie - rodziny, przyjaciele, kochankowie - starający się żyć najlepiej, jak potrafią.
Fot. Amadeusz Świerk
Fot. Jakub Szymczuk 'Gość Niedzielny'
23 z 30
Zdjęcie XX-lecia
Kijów. "Czarny czwartek" - pod taką nazwą przeszedł do historii Ukrainy 20 lutego 2014 roku, kiedy doszło do największych walk między antyrządowymi demonstrantami a ukraińskimi siłami bezpieczeństwa. Protesty zwolenników integracji europejskiej Ukrainy przeciwko rządom prezydenta Wiktora Janukowycza trwały na Majdanie Niepodległości od listopada 2013 roku - w lutym przybrały najbardziej krwawy obraz. Wojsko, policja i snajperzy strzelali do demonstrantów, tego dnia w starciach z siłami bezpieczeństwa zginęło ok. 70 osób. Na zdjęciu jedna z ofiar - mężczyzna biegł nieuzbrojony na czoło barykady, chcąc rzucić oponę, gdy kula snajpera przeszyła jego hełm i głowę na wylot. Zdjęcie to zdobyło jednocześnie III nagrodę w kategorii Wydarzenia.
Fot. Jakub Szymczuk 'Gość Niedzielny'
Zdjęcie Roku 2014 oraz Zdjęcie X-lecia konkursu Grand Press Photo
Fot. Ardianna Wilewska
24 z 30
Young Poland - Single - I miejsce
Zdjęcie przedstawia zabawkowy samolocik zawieszony na niebieskim suficie. W opuszczonym domu, gdzie zostały tylko pajęczyny, firanki i ta zabawka.
Fot. Adrianna Wilewska, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
Fot. Eliza Kania
25 z 30
Young Poland - Single - wyróżnienie
My favourite colour. Zdjęcie jest próbą podważenia powszechnej stereotypizacji.
Fot. Eliza Kania, Royal Academy of Arts w Hadze
Fot. Mikołaj Szymkowiak
26 z 30
Young Poland - Stories - I miejsce
Trzy lata temu schronisko dla zwierząt w Gnieźnie zmieniło kierownictwo. Wydawało się, że wszystko będzie lepsze. Zniknie koci katar, parwowiroza czy też ludzka zawiść. Z tymi przeciwnościami zmagać się muszą pracownicy gnieźnieńskiego schroniska. Reportaż pokazuje problem praw zwierząt oraz ich bezdomności, bez cenzury.
Fot. Mikołaj Szymkowiak, Technikum TEB Edukacja kierunek Fotografia i Multimedia
Fot. Antoni Nowak
27 z 30
Young Poland - Stories - wyróżnienie
Działalność studentów zrzeszających się w związku zawodowym Inicjatywa Pracownicza stała się głośna dzięki udanej akcji okupacyjnej poznańskiego akademika Jowita. Reportaż ukazuje działalność Warszawskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej, którego członkowie walczą o prawa socjalne studentów, wchodząc w konflikt z władzami Uniwersytetu Warszawskiego, a także biorąc aktywny udział w obronie Jowity UAM.
Fot. Antoni Nowak, Wydział Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
28 z 30
Fotograf XX-lecia - I miejsce
Wojciech Grzędziński podczas gali wręczenia nagród konkursu Grand Press Photo w 2023 r.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
29 z 30
Fotograf XX-lecia - II miejsce
Tomasz Gudzowaty podczas gali wręczenia nagród konkursu Grand Press Photo w 2008 r.
Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl
30 z 30
Fotograf XX-lecia - III miejsce
Maciek Nabrdalik podczas gali wręczenia nagród konkursu Grand Press Photo w 2019 r.
Wszystkie komentarze
"My favourite colour. Zdjęcie jest próbą podważenia powszechnej stereotypizacji." Czy komus sie zdanie urwalo? Po drugie, jaka proba podwazenia? Dziewczynka w rozowym pokoju to jakie to jest podwazenie stereotypizacji......? Naprwde prosze o wyjasnienie. Opis zdjecia z chaty huculskiej jest prawie czytelny oprocz tego, ze nie wiadomo, kto to jest Aleksander, Jurij i dwie corki - ? Na kogo patrzymy, o kim piszemy ?
Trudno jest zrobić zdjęcie zapadające w pamięć oglądających.