Fot. Tomasz Pietrzyk / Agencja Wyborcza.pl
1 z 39
Pogrzeb Tomasza Komendy
Wrocław, 26 lutego 2024 r.
Tomasz Komenda w 2004 roku został niesłusznie skazany na karę 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. W więzieniu spędził 18 lat. Za niesłuszne skazanie sąd przyznał mu blisko 13 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania. Tomasz Komenda zmarł 21 lutego br. w wieku 46 lat, został pochowany na wrocławskim cmentarzu. Pogrzeb miał taki, jakiego sobie zażyczył - w gronie bliskich.
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
2 z 39
Steadfast Defender 2024
Drawsko, 26 lutego 2024 r.
'Steadfast Defender 2024' to kryptonim największych ćwiczeń wojskowych NATO od lat 80. Bierze w nich udział 90 tys. żołnierzy, kilkadziesiąt okrętów i myśliwców, śmigłowce, drony i pojazdy bojowe. Ćwiczenia mają na celu sprawdzenie procedur i potwierdzenie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań. Systematycznie sprawdzane oraz weryfikowane są procedury, między innymi dotyczące transportu i ruchu wojsk.
Armia apeluje: 'Chrońmy także dane, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski'.
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Wyborcza.pl
3 z 39
Aleksiej Nawalny
Kraków, 16 lutego 2024 r.
Demonstracja przed konsulatem Rosji po śmierci Aleksieja Nawalnego. O śmierci Nawalnego pierwszy poinformował po południu 16 lutego Departament Federalnej Służby Więziennej Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Z oficjalnej wersji wynika, że polityk poczuł się źle po spacerze i w efekcie stracił przytomność. Kremlowscy propagandyści rozpowszechniają wersję, jakoby opozycjonista zmarł na skutek zakrzepu krwi.
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
4 z 39
Wartostrada w wodzie
Poznań, 13 lutego 2024 r.
Wysoki stan wody w Warcie. - Dawno Warta tyle wody nie widziała - cieszą się poznańscy hydrolodzy. Bo faktycznie, w ostatnich latach nawet zimą tak wysokiego stanu wody w rzece nie było. W niektórych miejscach poziom wody w Warcie przekroczył stan ostrzegawczy, czyli powyżej 400 cm.
Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 39
Protest kupców
Warszawa, 2 lutego 2024 r.
Protest kupców z centrum handlowego 'Marywilska 44' na Placu Bankowym przed Urzędem Miasta. Władze spółki zarządzającej centrum Marywilska 44 podwyższyły stawki za najem lokali. Kupcy nie chcą płacić więcej, proszą prezydenta Rafała Trzaskowskiego o pomoc w rozwiązaniu konfliktu z zarządem spółki.
Zarząd spółki prowadzącej centrum chciał podnieść czynsze za wynajmem o 11,4 proc., a więc o wskaźnik inflacyjny. Na ostatnim spotkaniu negocjacyjnym zarząd zaproponował jednak podwyżki już tylko o 5,5 proc. Ale kupcy oczekują teraz odejścia od jakiegokolwiek podnoszenia czynszów. A dziś na proteście pojawił się kolejny postulat: obniżka czynszu o 25 proc.
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
6 z 39
Messi tenisa stołowego
Koszary pod Limanową, 14 lutego 2024 r.
Dla dzieci z romskiego osiedla brak stołu do ping-ponga nie jest przeszkodą by rozegrać emocjonujący mecz. Wystarczy trochę kreatywności w podejściu do problemu.
Fot. Konrad Kozłowski / Agencja Wyborcza.pl
7 z 39
W środku obrazów
Kraków, 12 lutego 2024 r.
Multisensoryczna wystawa 'Van Gogh'. Prace mistrza nie dość, że są obłędne, to jeszcze na tyle duże i wielowymiarowe, że można pod nimi przechodzić, siadać na nich i dzięki nim czuć się otoczonym sztuką. Mowa o obrazach, które technologia Digital Art 360 i wirtualna rzeczywistość VR przeniosły w nową przestrzeń Hangaru Czyżyny, na wystawie 'VAN GOGH Multi-Sensory Exhibition'.
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
8 z 39
Zalana droga
Dzwonowo, 26 lutego 2024 r.
Wysoki stan wody powoduje lokalne podtopienia, tu zalana droga krajowa nr 20.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
9 z 39
Kandydatka
Częstochowa, 25 lutego 2024 r.
Kandydatka na prezydenta miasta Monika Pohorecka (w środku) podczas prezentacji kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na radnych i prezydenta miasta przed zbliżającym się wyborami samorządowymi w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.
Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl
10 z 39
Niedźwiedź czy orzeł?
Zakopane, 25 lutego 2024 r.
Prezydent RP Andrzej Duda podczas charytatywnych zawodów '12H Slalom Maraton Zakopane 2024' na Kasprowym Wierchu. Prezydent złożył podpis na swoim numerze startowym i na nartach, które zostaną przeznaczone na licytację. Pozyskane fundusze wesprą działalność fundacji, zajmującej się aktywizacją sportową i integracją dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością.
Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl
11 z 39
Dźwigozaury w barwach Ukrainy
Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
12 z 39
Rolniczy protest
Wrocław, 15 lutego 2024 r.
Protest rolników pod Urzędem wojewódzkim. Rolnicy nie tylko zablokowali centrum Wrocławia, ale też obrzucili jajkami biuro europarlamentu i urząd wojewódzki, wzniecili ogień i używali materiałów pirotechnicznych.
Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl
13 z 39
Historyczne gruzowisko
Kielce, 15 lutego 2024 r.
Wyburzanie kamienicy przy skrzyżowaniu ulicy Solnej i Paderewskiego. Budynki wybudowane według projektu Romualda Kasickiego były uznawane za najbardziej okazałe i nowatorskie w międzywojniu. Podczas wojny zajęło je gestapo, a w piwnicach przerobionych na areszt przetrzymywano i torturowano m.in. Wojciecha Szczepaniaka, członka Szarych Szeregów, rozstrzelanego w 1944 roku. Od 17 stycznia 1945 roku siedzibę miał tam pion śledczy Urzędu Bezpieczeństwa.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
14 z 39
Wolni Polacy
Lublin, 24 lutego 2024 r.
Konwencja wyborcza PiS pod hasłem 'Spotkania Wolnych Polaków' z udziałem Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i posła Przemysława Czernka. Kamiński i Wąsik ruszyli w Polskę budować legendę ofiar 'reżimu Tuska'. Zapowiadają ujawnienie prawdy o Pegasusie.
Mariusz Kamiński, który zgromadzonych przekonywał, że jest posłem, a decyzje sądów czy rządu Donalda Tuska są bezprawne. Mówił, że jedynym celem 'koalicji 13 grudnia' jest z zniszczenie obecnej opozycji. - Robią to w sposób nikczemny i brutalny. Uderzają w fundamentalne prawa. Chcieli zastraszyć PiS, polską prawicę, odebrać godność, odebrać wolność. Ale to się nie udało także dzięki państwa postawie - tłumaczył Kamiński.
Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl
15 z 39
Lubelska blacha falista
Lublin, 21 lutego 2024 r.
Targowisko nad Podzamczu. Dziś Podzamcze, a konkretnie mający około dwóch hektarów powierzchni teren między al. Tysiąclecia, ul. Lubartowską, Ruską i Podzamcze jest podzielony w większości między dwóch właścicieli. Do miasta należy teren od ul. Lubartowskiej do Nadstawnej z halą Nova i targiem między nią i halą Bazar. Środkowa część, na której jest dworzec, to działki województwa, którymi zarządza spółka Lubelskie Dworce. Z kolei obszar między ul. Cerkiewną a ul. Podzamcze jest w większości własnością miasta, choć marszałek też ma część.
Fot. Marcin Stępień / Agencja Wyborcza.pl
16 z 39
Nie dla Audioriver w parku na Zdrowiu. Tak dla Audioriver w Łodzi
Łódź, 13 lutego 2024 r.
Protest i złożenie petycji przeciw organizacji lipcowego festiwalu Audioriver w Parku imienia Piłsudskiego na Zdrowiu. Nie ma mojej zgody na organizację Audioriver Festivalu w parku na Zdrowiu - poinformowała Hanna Zdanowska. To pokłosie protestu części łodzian, którzy skrzyknęli się w internecie 21 grudnia 2023 roku i zebrali 14 tys. podpisów pod internetową petycją.
Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
17 z 39
Potop Szwedzki
Tykocin, 10 lutego 2024 r.
Inscenizacja z okresu potopu szwedzkiego bitwy i szturmu na zamek. W 1657 roku tykociński zamek znajdujący się w rękach Radziwiłów sprzyjających Szwedom został oblężony i zdobyty przez siły hetmana Sapiehy.
367 lat temu co prawda zima na Podlasiu była sroga, a w sobotę, 10 lutego, już nie tak mroźna, jednak w przypadku reszty pasjonaci rekonstruktorzy starali się odwzorować kontekst najlepiej, jak mogli. Pod tykocińskim zamkiem do walki rzuciło się ich blisko 150 (z Polski, Białorusi, Czech i Hiszpanii) w strojach żołnierzy wojsk polskich, litewskich i szwedzkich.
Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Wyborcza.pl
18 z 39
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
19 z 39
Fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl
20 z 39
Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
21 z 39
Poloneza czas zacząć
Legnica, 13 lutego 2024 r.
Pierwszy Polonez odtańczony na Rynku. Punktualnie w samo południe w legnickim Rynku rozległy się dźwięki poloneza, z mocą i wyraziście. Specjalnie na tę okazję zabrzmiały nawet dzwony katedry, uruchamiane tylko podczas świąt i ważnych uroczystości.
Grupa z 'samochodówki' pojawiła się w Rynku jako pierwsza - wszyscy w garniturach, z krawatami lub pod muchą. Nikt inny tak elegancko się nie prezentował. Chociaż uwagę zwracali też uczniowie klas mundurowych z VII LO - wojskowej, strażackiej, ratownictwa medycznego i policyjnej. Ale chyba największe wrażenie robili młodzi tancerze Zespołu Pieśni i Tańca 'Legnica'. Wszyscy w strojach szlacheckich. Mieli do odegrania ważną rolę - szli w czołówce, nadając rytm całości. Wśród nich znalazło się też kilkoro maturzystów.
Fot. Krzysztof Ćwik / Agencja Wyborcza.pl
22 z 39
Protest
Wrocław, 10 lutego 2024 r.
Uczestnik partyjnej pikiety PiS pod hasłem 'Protest wolnych Polaków'. Zapraszała na niego Beata Kempa, ale się nie pojawiła. Zamiast niej był Jan Pietrzak, którego witano owacjami. On sam śpiewał - jak zapowiedziano - 'nowy hymn' 'Żeby Polska była Polską' i m.in. 'Siekiera, motyka, Budka, Nitras, Tusek Polski nie zakitra. Płynie Wisła przez nasz kraj, spływaj, Donek, eins, zwei, drei'.
Młodzi też nie dopisali. Na proteście byli niemal sami seniorzy z flagami i transparentami, na których wypisali: 'Przyjedzie kryska na Tuska', 'Tusk kłamca', 'Polski zdrajca'.
Fot. Anna Lewańska / Agencja Wyborcza.pl
23 z 39
Torsy malowane
Natalia Dzhyhyrej w Ukrainie była ekonomistką, w Polsce maluje ludzkie wnętrzności.Po wybuchu wojny, Natalia uciekła z dwoma synami do Polski i znalazła tu nietypową pracę.
- Najpierw musiałam przejść szkolenie, a odkąd nauczyłam się już malować, mogę zabierać modele i pracować nad nimi w domu. Gdy są gotowe, zawożę je do firmy. Sama dysponuję swoim czasem, mogę się zająć synami, kiedy wracają z przedszkola i szkoły - cieszy się pani Natalia. Zwykle maluje ludzkie torsy z wnętrznościami, ale zdarzają się także modele konkretnych organów: serc, trzustki czy wątroby. Wszystko musi wyglądać profesjonalnie, bo na takich modelach uczą się np. studenci medycyny czy uczniowie.
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl
24 z 39
Słodki czwartek
Rybnik, 7 lutego 2024r .
Karol Ciecior z Atelier Słodyczy wraz z zespołem przygotowali około osiem tysięcy pączków na tłusty czwartek. - To rzemieślnicza produkcja, więc ciężko usmażyć ich więcej - mówi Karol.
Bo sekretem dobrego pączka jest dobre ciasto, które długo dojrzewa. - Ciasto przygotowałem o godz. 10 przed południem, a pierwsze smażenie zaplanowaliśmy na godz. 21. Rzemieślnicze jest też nadzienie, pan Karol nie kupuje gotowej marmolady w hurtowni spożywczej. - Sami przyrządzamy wieloowocową marmoladę, ze śliwek, jabłek, wiśni i truskawek. Na tłusty czwartek zużyli ponad 100 kg jabłek.
Fot. Roman Bosiacki / Agencja Wyborcza.pl
25 z 39
Fot. Marcin Kucewicz / Agencja Wyborcza.pl
26 z 39
Fot. Dominik Gajda / Agencja Wyborcza.pl
27 z 39
Zadyma
Chorzów, 9 lutego 2024 r.
Kibice Ruchu Chorzów podczas przegranego przez swoich ulubieńców meczu 0-1 z Legią Warszawa. Na trybunach Stadionu Śląskiego zasiadło 37 223 tysięcy kibiców, w tym fani Legii, którzy przemaszerowali z Katowic do Chorzowa. Przemarsz kibiców Legii dotarł pod Stadion Śląski na godzinę przed pierwszym gwizdkiem. Niedługo potem doszło do pierwszych awantur. Otwarto tylko jedną bramę, a zniecierpliwieni kibice Legii zaczęli szarpać za drzwi pozostałych wejść. Interweniować musiała ochrona.
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
28 z 39
Jak w lustrze
Częstochowa, 13 lutego 2024 r.
Miejsce rozpoczętej inwestycji drogowej. W tym miejscu powstanie rondo, a kilkaset metrów dalej wiadukt nad torami kolejowymi i droga o długości 1,2 kilometra, łącząca ulice 1 Maja i rondo Mickiewicza z ulicą Krakowską.
Fot. Robert Robaszewski / Agencja Wyborcza.pl
29 z 39
Ciepło z odpadów
Olsztyn, 1 lutego 2024 r.
Instalacja termicznego przekształcania odpadów w Olsztynie będzie utylizować i spalać 100 tys. ton odpadów rocznie. Z tych odpadów produkujemy ciepło, które pokryje 35 proc. zapotrzebowania miasta na ciepłą wodę - wyjaśniał Jarosław Szałamacha, dyr. ds. technicznych ze spółki Dobra Energia w Olsztynie.
Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
30 z 39
Zajezdnia Chocianowice już dawno po terminie
Łódź, 2 lutego 2024 r.
Zajezdnia tramwajowa Chocianowice w przebudowie. W ostatnich miesiącach rozpoczęły się prace przy budynku socjalno-warsztatowym. Udostępnienie zajezdni Chocianowice umożliwi Zarządowi Dróg i Transportu zwiększenie częstotliwości kursów linii tramwajowych.
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl
31 z 39
Wspólne wyplatanie dla Ukrainy
Gdańsk, 24 lutego 2024 r.
Od kilkunastu miesięcy w Gdańsku wspólnota ukraińska spotyka się, aby ręcznie wyplatać siatki maskujące dla ukraińskich żołnierzy. W drugą rocznicę wybuchu pełnoskalowej wojny w Europie w ECS odbyło się wspólne tworzenie siatki. Każda para rąk była mile widziana.
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
32 z 39
Kajakiem po bulwarach
Poznań, 29 lutego 2024 r.
Stan alarmowy na rzece Warcie. Zalana 'Wartostrada'
Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Wyborcza.pl
33 z 39
Święto księży
Poznań, 2 lutego 2024r.
Arcybiskup Stanisław Gądecki podczas mszy św. w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego i Święto Ofiarowania Pańskiego w katedrze na Ostrowie Tumskim. 'To, co dzieje się aktualnie w Polsce, dowodzi, jak bardzo jest nam potrzebna odnowa naszych sumień. W formowaniu prawego sumienia pomaga szkolna nauka religii i dlatego uczestnictwo w niej jest tak ważne' - pisze do wiernych archidiecezji poznańskiej abp Stanisław Gądecki.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
34 z 39
Fot. Piotr Hejke / Agencja Wyborcza.pl
35 z 39
Fot. Dariusz Borowicz / Agencja Wyborcza.pl
36 z 39
Powódź nad Bugiem
Młynarze w powiecie wyszkowskim, 2 lutego 2024 r.
Koryto Bugu zatkane jest lodowym zatorem, więc rzeka wybrała starorzecze, a gdy to się wypełniło, popłynęła na wieś i kolonię Młynarze, odcinając je od świata. - Nas zalewa od trzech tygodni i od władz nie było pomocy - słyszę od kobiety na Wierzbowej. Choć podkreśla, że pomaga straż pożarna. Od poniedziałku wożą dzieci do szkoły. Tyle że do punktu zbiórki też trzeba dojść, a siedmiolatki kalosze mają krótkie.
Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Wyborcza.pl
37 z 39
Blokada torów
Durdy, gmina Baranów Sandomierski, 20 lutego 2024 r.
Rolnicy zablokowali przejazd kolejowy na linii do terminala Przeładunkowego PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa. W ramach Ogólnopolskiego Protestu Rolników przeciwko wprowadzeniu 'Zielonego Ładu' oraz importowi płodów rolnych z Ukrainy.
Rolnicy z Podkarpacia i Świętokrzyskiego rozsypali złom na torach, prowadzących na terminal przeładunkowy z kolei szerokotorowej jadącej z Ukrainy. To eskalacja walki rolników z Zielonym Ładem, otwarcie mówią, że chcą zakłócić harmonogram dostaw produktów rolno-spożywczych. - Nie ustąpimy! - zapowiada Piotr Kiliański, organizator protestu w miejscowości Durdy na Podkarpaciu.
Fot. Bartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl
38 z 39
Solidarność
Gdańsk, 24 lutego 2024 r.
Wiec solidarności z walczącą Ukrainą na placu Solidarności. Dzisiaj nie ma w Ukrainie rodziny, której nie dotknęła wojna - mówił podczas wiecu w Gdańsku konsul Ukrainy Oleksander Plodystyj. - Obawiamy się kilku rzeczy: przyzwyczajenia i obojętności.
- Amunicja dla Ukrainy jest droga, ale znacznie drożej jest płacić krwią kolejnych narodów - mówił Kowal. - Nie miejcie złudzeń co do Putina. Im trzeba wsparcia, solidarności i amunicji. Jesteśmy po to, żeby pomóc.
Fot. Łukasz Cynalewski / Agencja Wyborcza.pl
39 z 39
Wszystkie komentarze