Fot. Evgeniy Maloletka / AP
1 z 33
Styczeń. Wojna w Ukrainie
Lekarze wojskowi zajmują się rannym żołnierzem w szpitalu w obwodzie donieckim, Ukraina, 9 stycznia 2023 r.
Fot. Stephane de Sakutin / AFP / East News
2 z 33
Styczeń. Pokaz mody w Paryżu
Pokaz mody Haute Couture Wiosna-Lato 2023, 25 stycznia 2023 r.
Viktor & Rolf to holenderski luksusowy dom mody założony przez Viktora Horstinga i Rolfa Snoerena. Duet słynie z surrealistycznych projektów o teatralnym charakterze. Znawcy mody wiedzą, że znani ze swojego prowokacyjnego podejścia Viktor & Rolf wniosą odrobinę humoru do tygodnia mody. I tak projektanci, prezentując kolekcję Wiosna 2023, zaproponowali niekonwencjonalne podejście do sukni balowych.
Fot. REUTERS / Sertac Kayar
3 z 33
Luty. Trzęsienie ziemi w Turcji
Ratownicy wynoszą dziewczynkę z zawalonego budynku po trzęsieniu ziemi w mieście Diyarbakir w Turcji, 6 lutego 2023 r.
W lutym południową Turcję i północną Syrię nawiedziło trzęsienie ziemi, było to - obok katastrofy z 1939 r. - najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii tureckich pomiarów. 50 tysięcy osób zginęło pod gruzami, a miliony ludzi straciły swój dorobek życia.
Fot. REUTERS / Kai Pfaffenbach
4 z 33
Luty. Śmierć Benedykta
Ciało papieża Benedykta wystawione w bazylice św. Piotra w Watykanie, 2 stycznia 2023 r.
W pierwszy dzień hołd byłemu papieżowi złożyło 65 tys. osób - dwukrotnie więcej, niż przewidywano.
Fot. Dmitri Lovetsky / AP
5 z 33
Luty. Zabawa w wojnę w Rosji
Dzieci jeżdżą na modelu radzieckiego czołgu z czasów II wojny światowej podczas festiwalu historii wojskowości w parku czołgów pod Petersburgiem, Rosja, 4 lutego 2023 r.
Indoktrynacja zaczyna się w Rosji już od najwcześniejszych lat. W 2020 r. Putin dodał historię wojny do krajowego programu nauczania, a rosyjska telewizja uruchomiła skierowany do młodych całodobowy kanał o II wojnie światowej. Powstanie wojskowo-patriotycznego placu zabaw dla dzieci Siłowiczok w Archangielsku ożywiło w Rosji dyskusję na temat militaryzacji dzieci.
Fot. Ebrahim Noroozi / AP
6 z 33
Marzec. Masowy ślub w Afganistanie
Afgańscy nowożeńcy biorą udział w grupowej ceremonii ślubnej w Kabulu, która odbywa się w Dzień Kobiet, 8 marca 2023 r.
W zubożałym Afganistanie organizacja ślubu wiąże się z ogromnymi kosztami: posagami, drogimi prezentami i wystawnymi przyjęciami. Pary z rodzin, które nie są w stanie udźwignąć takich kosztów, decydują się na tańsze śluby wraz z innymi nowożeńcami.
Fot. Oded Balilty / AP
7 z 33
Marzec. Protesty w Izraelu
Izraelska aktywistka bierze udział w proteście przeciwko planom rządu premiera Beniamina Netanjahu dotyczącym zmiany systemu sądownictwa, Tel Awiw, 23 marca 2023 r.
Sprawujący władzę od grudnia ubiegłego roku prawicowy rząd próbował przeforsować reformę mocno ograniczającą niezależność wymiaru sprawiedliwości. W lipcu reforma została przegłosowana, mimo że Izraelczycy przez ponad pół roku protestowali przeciwko jej przyjęciu.
Fot. REUTERS / Mario Anzuoni
8 z 33
Marzec. Rozdanie Oscarów
Lady Gaga obserwuje upadek fotografa na 95. ceremonii rozdania Oscarów w Hollywood, Los Angeles, Kalifornia, USA, 12 marca 2023 r.
Po tym jak w 2022 r. Will Smith spoliczkował Chrisa Rocka na scenie, organizatorzy gali zapowiedzieli, że nad wydarzeniem będzie czuwał sztab kryzysowy. Obyło się bez skandali, ale drobnych wpadek nie udało się uniknąć.
Fot. REUTERS / Claudia Morales
9 z 33
Kwiecień. Protesty w Boliwii
Policjanci podczas manifestacji nauczycieli przeciwko nowemu programowi nauczania ustanowionemu przez ministerstwo edukacji w La Paz, 10 kwietnia 2023 r.
Fot. Denes Erdos / AP
10 z 33
Kwiecień. Wielkanoc na Węgrzech
Śmigus-dyngus po węgiersku we wsi Holloko, 10 kwietnia 2023 r.
Obchody Wielkanocy ściągają do Holloko tłumy turystów. Urokliwa wieś zachowała swój unikatowy charakter, gdzie tradycja lanego poniedziałku jest niezmiennie kultywowana.
Fot. REUTERS / Eduardo Munoz
11 z 33
Maj. Zakończenie roku w West Point
Kadet, który właśnie ukończył studia, krwawi po uderzeniu podrzuconą w powietrze czapką podczas ceremonii ukończenia szkoły w Akademii Wojskowej w West Point, Nowy Jork, USA, 27 maja 2023 r.
Fotograf Eduardo Munoz relacjonował ceremonię wręczenia dyplomów w prestiżowej Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych. Próbował uchwycić moment podrzucania czapek, gdy zauważył jednego z kadetów z zakrwawioną twarzą.
Fot. Vadim Ghirda / AP
12 z 33
Maj. Koronacja Karola III
Kobieta owinięta brytyjską flagą podczas obchodów związanych z koronacją króla Karola III w londyńskim Regent's Park, 7 maja 2023 r.
Król Karol III został oficjalnie koronowany na monarchę Wielkiej Brytanii w sobotę 6 maja. Ceremonia koronacyjna była transmitowana na żywo z opactwa westminsterskiego i obserwowana przez miliony widzów z całego świata. Obchody związane z koronacją trwały trzy dni, w programie był koncert koronacyjny, ogólnokrajowy lunch, a także wiele okolicznych imprez ulicznych.
Fot. John Moore / Getty Images
13 z 33
Maj. Imigranci w USA
Rodziny imigrantów przedostają się do Stanów Zjednoczonych z Meksyku, aby ubiegać się o azyl w El Paso w Teksasie, 8 maja 2023 r.
Według szacunków liczba imigrantów przybyłych do USA wzrosła w tym roku do najwyższego poziomu od dwóch dekad. Ok. 1,1 miliona osób przekroczyło granicę, aby osiedlić się na stałe w Stanach Zjednoczonych.
Fot. Dar Yasin / AP
14 z 33
Maj. Susza w Indiach
Mieszkańcy wsi gromadzą się wokół studni, aby czerpać wodę we wsi na północny wschód od Bombaju w Indiach, 6 maja 2023 r.
Zbieranie wody ze studni zewnętrznych stanowi coraz większe wyzwanie na obszarze wiejskim w tym kraju. W niektórych regionach rezerwy wody zdatnej do picia zmniejszają się w zatrważającym tempie. Mieszkańcy ze stanów dotkniętych suszą migrują tam, gdzie jeszcze jest woda.
Fot. Fatima Shbair / AP
15 z 33
Czerwiec. Pokaz broni w Gazie
Pokaz broni zorganizowany przez wojskowe skrzydło Hamasu w obozie dla uchodźców Nusseirat w Strefie Gazy, 30 czerwca 2023 r.
Fot. REUTERS / Shannon Stapleton
16 z 33
Czerwiec. Smog w Nowym Jorku
Mgła i dym z kanadyjskich pożarów spowijają panoramę Manhattanu w Queens Borough Nowy Jork, USA, 7 czerwca 2023 r.
Od wiosny w całej Kanadzie wybuchło ponad 6500 pożarów, które rozprzestrzeniły się od Nowej Szkocji na wschodzie po Kolumbię Brytyjską na zachodzie. Gęsty dym z pożarów pokrył północno-wschodnie Stany, co skłoniło ludzi do ponownego założenia masek. Apokaliptyczne zdjęcia zalały media społecznościowe, na których ludzie dzielili się wskazówkami, jak funkcjonować, by zminimalizować ryzyko dla zdrowia.
Fot. REUTERS / Stelios Misinas
17 z 33
Czerwiec. Katastrofa łodzi z migrantami
Mohammad, 18-letni Syryjczyk uratowany razem z innymi migrantami z tonącej łodzi, która wywróciła się u wybrzeży Grecji. Jego brat Fadim przyleciał z Holandii, żeby spotkać się z nim w porcie Kalamata, 16 czerwca 2023 r.
Do tragedii doszło u wybrzeży Peloponezu, gdzie łódź przewróciła się i zatonęła. W katastrofie kutra zginęło ponad 500 osób, w tym kobiety i dzieci. Wg organizacji Human Rights Watch i Amnesty International 'działania i zaniechania' greckiej straży przybrzeżnej przyczyniły się do katastrofy.
Fot. Matias Delacroix / AP
18 z 33
Czerwiec. Połów w Wenezueli
Rybacy wyciągają sieci u wybrzeży Chuao wczesnym rankiem 7 czerwca 2023 r.
Podczas kryzysu gospodarczego w Wenezueli niektóre kobiety po utracie pracy przyłączyły się do rodzinnej tradycji łowienia ryb.
Fot. REUTERS/Juan Medina
19 z 33
Lipiec. Zamieszki we Francji
Piąty dzień zamieszek po śmierci 17-letniego Nahela z rąk policjanta w podparyskim Nanterre we Francji, 2 lipca 2023 r.
Prowadzony przez nastolatka samochód został zatrzymany przez dwóch policjantów, w pewnej chwili Nahel ruszył i próbował uciec. Jeden z funkcjonariuszy oddał strzał, który spowodował śmierć kierowcy. Zdarzenie wywołało masowe rozruchy, których skutki to m.in. zdewastowane komisariaty, merostwa, szkoły, ale też budynki mieszkalne i prywatne samochody w wielu miejscowościach. W całej Francji aresztowano co najmniej 150 osób.
Fot. Fabrice Coffrini / AFP / East News
20 z 33
Lipiec. Konferencja "AI for Good" w Genewie
Robot humanoidalny Ameca brytyjskiej firmy Engineered Arts, którego ruchy twarzy uderzająco przypominają ludzką mimikę, prezentowany podczas konferencji "AI for Good" w Genewie, 5 lipca 2023 r.
"Roboty takie jak ja mogą być używane w celu poprawy jakości naszego życia i sprawią, że świat stanie się lepszym miejscem. Wierzę, że to jedynie kwestia czasu, aż ujrzymy tysiące robotów, takich jak ja, które będą mogły wiele zmienić" - powiedział robot podczas konferencji.
Fot. REUTERS / Louiza Vradi
21 z 33
Lipiec. Pożary w Grecji
Płonące drzewo w okolicach Mandry podczas pożarów w Grecji, 18 lipca 2023 r.
Ogień zmusił do ewakuacji kilkadziesiąt tysięcy osób, w tym turystów obecnych w kurortach. W ciągu najbliższych 30 lat w Grecji ma zrobić się jeszcze cieplej niż obecnie. Eksperci przewidują, że średnia temperatura wokół basenu Morza Śródziemnego wzrośnie w tym czasie o kolejne 2 st. Celsjusza.
Fot. REUTERS / Vladyslav Musiienko
22 z 33
Lipiec. Powódź w Ukrainie
Ratownicy ewakuują miejscowych mieszkańców z zalanej okolicy w Chersoniu, 7 lipca 2023 r.
Powódź została spowodowana zniszczeniem tamy w Nowej Kachowce, o które oskarżają się nawzajem Ukraińcy i Rosjanie. Stan wody był tak wysoki, że niektórzy mieszkańcy spędzili noc na dachach lub drzewach, czekając na ratunek. Powódź objęła obszar aż 2,5 tys. km kw. od Nowej Kachowki do położonej na południowy zachód od Chersonia Zatoki Dnieprowskiej.
Fot. Chung Sung-Jun / Getty Images
23 z 33
Sierpień. Ćwiczenia antyterrorystyczne w Korei Południowej
Ćwiczenia antyterrorystyczne żołnierzy południowokoreańskich, które odbywają się w ramach manewrów "Ulchi Freedom Shield" na stacji metra w Seulu, 22 sierpnia 2023 r.
Ćwiczenia na wypadek ataku bronią chemiczną i biologiczną są regularnym przedsięwzięciem sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Od lat mnożą się bowiem spekulacje na temat broni biologicznej będącej w rękach reżimu Kim Dżong Una.
Fot. Oli Scarff / AFP / East News
24 z 33
Sierpień. Ścięte "drzewo Robin Hooda"
200-letnie drzewo ścięte przez 16-latka w Sycamore w Anglii, 28 sierpnia 2023 r.
Jawor rosnący przy Murze Hadriana w hrabstwie Northumberland był jednym z najczęściej fotografowanych drzew w Wielkiej Brytanii. Drzewo zyskało sławę w 1991 r. Zagrało wówczas w filmie Kevina Costnera pt. "Robin Hood: Książę złodziei". Nastolatek podejrzany w sprawie został zatrzymany przez miejscową policję.
Fot. Moses Sawasawa / AP Photo
25 z 33
Sierpień. Ofiary gwałtu w Kongu
42-letnia matka czwórki dzieci, która została zgwałcona w obozie przesiedleńczym w Bulengo, 23 sierpnia 2023 r.
Kobieta uciekła przed wojną we wschodnim Kongu, gdzie ponad setka grup zbrojnych i kilka armii narodowych walczy o dominację w regionie. Korupcja, rozboje i gwałty są w tym regionie powszechne. Tylko w październiku w prowincji Północnego Kivu, gdzie znajduje się obóz przesiedleńczy, pomocy ambulatoryjnej potrzebowało co najmniej 18 tys. zgwałconych kobiet.
Fot. Andrew Caballero Reynolds / AFP / East News
26 z 33
Wrzesień. Donald Trump na zjeździe partii
Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podczas zjazdu Partii Republikańskiej w Rapid City, Dakota Południowa, 8 września 2023 r.
Sąd stanu Kolorado orzekł w grudniu, że Donald Trump nie może być ponownie prezydentem. Powodem ma być jego rola w ataku na Kapitol w styczniu 2021 r. "Co za wstyd dla naszego kraju!!!", "Smutny dzień dla Ameryki!!!" - tak Donald Trump skomentował wówczas wyrok. Już kilka dni później sąd w stanie Michigan zdecydował jednak, że Donald Trump nie zostanie wykluczony z wyborów w tym stanie. Ostateczną decyzję w sprawie podejmie w styczniu Sąd Najwyższy USA.
Fot. REUTERS / Amir Cohen
27 z 33
Październik. System Iron Dome przechwytuje rakiety ze Strefy Gazy
Izraelski system antyrakietowy Iron Dome (Żelazna Kopuła) przechwytuje rakiety wystrzelone ze Strefy Gazy, widok z miasta Aszkelon, Izrael, 9 października 2023 r.
System Iron Dome został skonstruowany do działania niezależnie od warunków pogodowych i pory dnia, z możliwością zwalczania kilku celów jednocześnie na obszarze 150 kilometrów kwadratowych. W służbie sił zbrojnych Izraela system znajduje się od 2011 r.
Fot. REUTERS / Evelyn Hockstein
28 z 33
Październik. Ostrzał rakietowy na pogrzebie
Pogrzeb 24-letniego Sagiwa Ben Zwi, zamordowanego przez islamistów podczas ataku na uczestników festiwalu Nova w Holon na południu Izraela, przerwany przez ostrzał rakietowy Hamasu. Uczestnicy ceremonii uciekli do schronu przeciwlotniczego, 26 października 2023 r.
Fot. Kostya Liberov / Getty Images
29 z 33
Listopad. Walki o odzyskanie Bachmutu
Ukraińskie siły zbrojne ostrzeliwują pozycje wroga za pomocą granatników przeciwpancernych w okolicach Bachmutu, 3 listopada 2023 r.
Siły ukraińskie kontynuują walkę o odzyskanie Bachmutu, który w maju został zdobyty przez Rosję. Tak o sytuacji w Bachmucie mówił wówczas Wołodymyr Zełenski: "Powinniście zrozumieć, że tam nic nie ma. Oni zniszczyli wszystko. Obecnie Bachmut jest tylko w naszych sercach. Wróg zniszczył wszystko. Dziś jest tam tylko ziemia i wielu zabitych Rosjan. Nasi obrońcy wykonali tam potężną robotę. Jesteśmy im za to bardzo wdzięczni".
Fot. Abdel Kareem Hana / AP Photo
30 z 33
Listopad. Ofiary izraelskich bombardowań
Kenzi al Madhoun, czteroletnie dziecko ranne w izraelskim bombardowaniu w szpitalu Al-Aksa w Dajr al-Balah w Strefie Gazy, 1 listopada 2023 r.
Podczas ataków 7 października Hamas zamordował 1,2 tysiąca osób i porwał około 240. W atakach odwetowych w Strefie Gazy zginęło jak dotąd ok. 20 tys. Palestyńczyków.
Fot. Emilio Morenatti / AP Photo
31 z 33
Listopad. Manifestacje propalestyńskie
Starcie policji z demonstrantami podczas manifestacji propalestyńskiej w Barcelonie, Hiszpania, 11 listopada 2023 r.
Tysiące protestujących na całym świecie brało udział w manifestacjach, aby okazać wsparcie Palestyńczykom. To odpowiedź na izraelską operację lądową w Strefie Gazy, której celem jest zniszczenie Hamasu i odbicie zakładników oraz odwetowe bombardowania, w których giną także palestyńscy cywile.
Fot. REUTERS / Cristobal Saavedra Escobar
32 z 33
Grudzień. Przebudzony wulkan Villarrica
Widok z miasta Pucon w Chile na obudzony wulkan Villarrica, 14 grudnia 2023 r.
Ze względu na zagrożenie erupcją władze Chile już w listopadzie wydały alerty dla najbardziej zagrożonych regionów. Villarrica to wyjątkowo aktywny wulkan w Ameryce Południowej, ostatni raz wybuchł w 2015 r. Jego alternatywna nazwa to "Rucapillan", co w języku araukańskim oznacza "dom ducha" lub "dom demona".
Fot. REUTERS / Athit Perawongmetha
33 z 33
Grudzień. Przemyt orangutanów
Orangutan, który został przejęty z rąk przemytników na granicy Tajlandii z Malezją, lotnisko Suvarnabhumi w Bangkoku, Tajlandia, 21 grudnia 2023 r.
Wszystkie gatunki orangutanów uznane zostały za zagrożone wyginięciem. W czerwonej księdze gatunków zagrożonych IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody) przyznano im najwyższą kategorię zagrożenia. Najważniejszym powodem postępującego spadku liczebności orangutanów jest kłusownictwo i degradacja ich naturalnych siedlisk.
Wszystkie komentarze
Widzimy zgwałcona kobieta o kulach, jedną z tysiaca, rakiety nad domami cywilów, broń w rękach dzieci, ukraińska niewola, śluby z nieletnimi, ofiary trzęsienia ziemi, ale tylko Izrael budzi grozę... ciekawe