Wojciech Grzędziński, freelancer
1 z 21
Zdjęcie roku oraz Current Events - Single - I nagroda
Ukraińscy ratownicy uwolnili spod gruzów mieszkania na ósmym piętrze skrajnie wyczerpaną i wychłodzoną kobietę.
Tomasz Lazar, freelancer
2 z 21
People - Single - I nagroda
29 kwietnia doszło do ostrzału. 15-letni Igor z Siewierska usłyszał wybuch i zaczął biec, aby się schować. 'Nie zdążyłem, dosięgła mnie fala uderzeniowa. Straciłem na chwilę przytomność. Kiedy się ocknąłem, mocno krwawiłem'. Zaniesiono go do piwnicy, później przewieziono do szpitala w Bachmucie, a następnie do Lwowa.
Anna Hernik, CGM.pl
3 z 21
People - Single - II nagroda
14-letnia Nina żegna się z umierającym ukochanym dziadkiem.
Agnieszka Sadowska, 'Gazeta Wyborcza - Białystok'
4 z 21
People - Single - III nagroda
Aktywista zwany Człowiekiem Lasu uratował życie Julie z Rwandy. Ukrywała się w bagnistym lesie w Puszczy Białowieskiej, w obawie przed pushbackiem na stronę białoruską.
Bartłomiej Zborowski, Activ'Images
5 z 21
Culture, Hobby, Sport - Single - I nagroda
Zawodnik na trasie pływackiego etapu zawodów Garmin Iron Triathlon Ślesin.
Paweł Jędrusik, TVS.pl
6 z 21
Culture, Hobby, Sport - Single - II nagroda
Dziady żywieckie z grupy Jukace z Zabłocia witają Nowy Rok.
Andrzej Banaś, Polska Press
7 z 21
Culture, Hobby, Sport - Single - III nagroda
Junior Tour de Pologne, jeden z dziecięcych kolarzy upada podczas wyścigu.
Rafał Gołuszka, SOS COSTA BRAVA
8 z 21
Climate - Single - I nagroda
Cichy protest przeciwko wycince drzew pod budynki turystyczne na Costa Brava.
Marcin Bielecki, Polska Agencja Prasowa
9 z 21
Climate - Single - II nagroda
Żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspierają straż pożarną przy oczyszczaniu Odry ze śniętych ryb.
Aleksy Witwicki, Xinhua News Agency
10 z 21
Climate - Single - III nagroda
Pawilon orientarium w łódzkim zoo to ogromny kompleks z fauną i florą Azji Południowo-Wschodniej. Codziennie można tam podziwiać wodne kąpiele indyjskich
Adam Burakowski, Agencja Fotograficzna Reporter
11 z 21
Current Events - Single - II nagroda
Ambasador Federacji Rosyjskiej podczas próby złożenia wieńca na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Czerwonym płynem oblała go protestująca przeciw wojnie Ukrainka Iryna Zemlyana.
Jakub Porzycki, 'Gazeta Wyborcza - Kraków'
12 z 21
Current Events - Single - III nagroda
Policjanci ścigają osobę wbiegającą z tęczową flagą na wzgórze wawelskie podczas demonstracji w miesięcznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich.
Emilia Martin, dla Blind Magazine
13 z 21
Own Vision - Single - I nagroda
Autoportret autorki projektu 'The blue of the far distance' o problemie zanieczyszczenia światłem i relacji człowieka z rozgwieżdżonym niebem.
Marek M. Berezowski, dla 'Pisma. Magazynu opinii'
14 z 21
Current Events - Stories - I nagroda
Ukraiński Bachmut w wyniku rosyjskich ostrzałów pozostał bez mediów, pogrążył się w ciemności. Niegdyś zielone miasto traciło kolejne drzewa ścinane na opał. W grudniu 2022 roku wolontariusze z Kijowa uruchomili trzy tak zwane Punkty Niezłomności. Dzięki generatorom prądu i Starlinkom można było w nich naładować telefony, połączyć się z internetem i dać znać rodzinie, że jeszcze się żyje. Pod koniec zeszłego roku w mieście pozostawało około siedmiu tysięcy ludzi. To jedna dziesiąta stanu sprzed wojny.
Jędrzej Nowicki, 'Die Zeit'
15 z 21
Current Events - Stories - II nagroda
Wyzwolenie Iziumu 10 września 2022 roku stało się jednym z najważniejszych momentów trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Ukraińskie wojsko po wkroczeniu do miasta odkryło nie tylko sale tortur w celach lokalnego komisariatu, ale też masowy grób na obrzeżach miasta, w którym pochowano ponad 400 ciał. Ta historia to obraz tego, co wojna pozostawia po sobie. Choć wyzwolenie przynosi nadzieję, to blizny nie zagoją się jeszcze długo..
Michał Siarek, 'The New York Times'
16 z 21
Climate - Stories - I nagroda
Tuż po rosyjskiej agresji do podkijowskiego ośrodka Natalii Popovy zaczęły trafiać z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli. Popova, z pomocą wolontariuszy, przyjmowała je do swojego azylu, gdzie mogły być leczone i przygotowane do dalszej ewakuacji.
Niedożywione, wsobnie krzyżowane, psychicznie łamane lub okaleczone, żeby nie stanowiły zagrożenia dla człowieka, zwierzęta te nie mają szans życia w swoich środowiskach. Nie są też interesujące dla żadnego zoo. Chociaż reprezentują gatunki podlegające ścisłej ochronie, stały się zbędnym bagażem, rzeczą.
O takich zwierzętach mówi się już nie - dzikie, tylko egzotyczne.
Po polskiej stronie dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka zoo w Poznaniu, odpowiedziała na apel Natalii Popovy, aby pomóc ewakuować zwierzęta, zanim zamknie się?okrążenie Kijowa. Znana w Polsce jako zajadła obrończyni zwierząt stworzyła strukturę pozwalającą na nadzwyczajny tranzyt do poznańskiego zoo, skąd po kwarantannie miały trafiać do azylów na całym świecie.
Brawura tych dwóch kobiet i wszystkich wolontariuszy idących na linię ognia po niechciane, skrzywdzone i straumatyzowane zwierzęta to opowieść o pięknej stronie człowieczeństwa.
Damian Lemański, Bloomberg
17 z 21
Climate - Stories - II nagroda
'Najsilniejsi' to reportaż o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów. Dane GUS wskazują, że w Polsce tylko 26,7 proc. odpadów zostaje poddanych recyklingowi. Od dziecka mam wielki szacunek dla ludzi, którzy wykonują tę niedocenianą pracę. Gdyby nie oni - utonęlibyśmy w śmieciach.
Łukasz Cynalewski, 'Gazeta Wyborcza - Poznań'
18 z 21
People - Stories - I nagroda
Codzienność Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką Magdaleną chorującą na porażenie mózgowe. Opiekunowie osób z niepełnosprawnością od lat walczą o podniesienie należnych im świadczeń.
Adam Ługiewicz, Pix.House
19 z 21
People - Stories - II nagroda
Życie Romów na poznańskim koczowisku. Obecnie mieszka tam od 40 do 120 osób. Większość z nich otrzymuje wsparcie z miejskich instytucji oraz od fundacji. Dzieci chodzą do specjalnie utworzonych klas w szkole podstawowej.
Simona Supino, freelancerka
20 z 21
Documentary Project - I nagroda
Od autorki: Wojna w Ukrainie trwa od 2014 roku. W moim projekcie nie chcę pokazywać wyłącznie jej, ale to, o co naprawdę się toczy. Jak destrukcyjnie działa propaganda i jak silnie rozwinięte są mechanizmy dezinformacji.
Choć walki trwają o wsie, miasta i miasteczka, to wojna jest konfliktem przede wszystkim o tożsamość i historię. Tożsamość, która stała się deklaracją, linią frontu.
Pogranicze Donieckiej Republiki Ludowej i Ukrainy było dobrym wskaźnikiem nastrojów społecznych po obu stronach konfliktu. Donieck - stolica ruchu separatystycznego - oddalony jest zaledwie o 60 kilometrów od Bachmutu, który był największym miastem po stronie ukraińskiej.
Ci, którzy wyznaczają na mapie granice, chcą determinować kto jest kim, po obu ich stronach. Część rodzin nadal ogląda ukraińskie wiadomości, a część oddalona o 15 km karmiona jest już rosyjską propagandą.
Konflikt nabrał nowego wymiaru, gdy w lutym 2022 roku Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę.
Teraz to walka, by Ukraina odzyskała niepodległość i raz na zawsze wyzwoliła się spod rosyjskiego jarzma.
Amadeusz Świerk, freelnacer
21 z 21
Documentary Project - II nagroda
Ukryta głęboko wśród lasów Karkonoszy chatka to sekretne miejsce spotkań wyjątkowej grupy wędrowców. Mimo braku elektryczności, bieżącej wody, prądu i internetu, co weekend wypełnia się ludźmi z rozmaitych środowisk, którzy na co dzień nie mieliby szansy się poznać. Goście chatki chcą na chwilę zaznać trudów i przyjemności staroświeckiego stylu życia, w sercu natury. Przychodzą również, by zrzucić noszone na co dzień maski i poczuć się swobodnie, zapominając o konwenansach.
Wszystkie komentarze