Fot. Ruth Elwell Steck / 100 for the Ocean
1 z 18
Miłość matki
Fotograf Ruth Elwell Steck uchwycił ten poruszający moment w Parku Narodowym Wapusk w Kanadzie. Na zdjęciu niedźwiedzica pomaga swoim młodym przygotować się do długiej podróży. Nazwa parku, w którym powstało zdjęcie, pochodzi od słowa Wapusk, które w języku Indian Kri oznacza właśnie białego niedźwiedzia.
Fot. Jason Gulley / 100 for the Ocean
2 z 18
Relaks w trawie
Manaty odpoczywają w trawach morskich, które są ich ważnym źródłem pożywienia. Jeszcze kilka lat temu trawy prawie całkowicie zniknęły z Crystal River na Florydzie. Powodem takiego stanu rzeczy było zanieczyszczenie odpadami, co doprowadziło do nadmiernego zakwitu glonów. Aby powstrzymać ten proces, lokalni mieszkańcy i organizacje ekologiczne do końca 2022 roku usunęli z Crystal River ponad 130 milionów kg zanieczyszczeń i ręcznie posadzili ponad 350 000 traw morskich. Gdy trawy rozkwitły, woda oczyściła się, stając się na nowo domem dla coraz większej liczby manatów.
Fot. Chris Byrne / 100 for the Ocean
3 z 18
Włosy Meduzy
Zdjęcie autorstwa Chrisa Byrne'a powstało w 2018 r. z samolotu nad rzeką Tungnaá w górach Islandii. Tak opisuje je autor fotografii: "Nigdy wcześniej w życiu nie widziałem czegoś tak abstrakcyjnego, stworzonego przez Matkę Naturę. Z lotu ptaka woda była jednocześnie chaotyczna i zorganizowana. Ta dzika i wijąca się rzeka, na żywo przypomniała mi włosy Meduzy".
Fot. Mark Williams / 100 for the Ocean
4 z 18
Morski kanarek
Naluark (nah-LOO-ahrk) w języku Inuktitut oznacza "wybielona skóra". Fotograf zrobił to zdjęcie w odległej zatoce wzdłuż Przejścia Północno-Zachodniego, gdzie białuchy przypływają, aby złuszczać swoją skórę w płytkich ujściach rzek. Białuchy są niezwykle towarzyskimi ssakami, żyją, polują i migrują w stadach. Mają również dużą głowę z wybrzuszeniem, nazywaną melonem, która potrafi zmieniać kształt. Pozwala im to wydawać różne dźwięki i wyrażać emocje za pomocą mimiki. Nie bez powodu też nazywane są "morskimi kanarkami", ich niezwykle piękny śpiew jest słyszalny nawet nad powierzchnią wody. Białuchy wydają trzaski, piski, skowyty, gwizdy, a nawet płynne trele.
Fot. Cristina Mittermeier / 100 for the Ocean
5 z 18
Na tafli lodu
Para fok odpoczywa na tafli lodu na Antarktydzie, 2017 r.
Fot. Jean Simon Begin / 100 for the Ocean
6 z 18
Rysie w zimowej scenerii
Rysie spacerują na szlaku dla skuterów śnieżnych, Ontario w Kanadzie, 2022 r.
Fot. Martin Gregus / 100 for the Ocean
7 z 18
Kochankowie
Para niedźwiedzi podczas kąpieli w okolicy Churchill w Kanadzie, 2020 r.
Fot. Ben Moon / 100 for the Ocean
8 z 18
Ogniste wody oceanu
Za pomarańczowy kolor oceanu odpowiedzialna jest panująca w Kalifornii susza i wywołane przez nią ogromne pożary, 2005 r.
Fot. Michelle Valberg / 100 for the Ocean
9 z 18
Sowi słuch
Sowa śnieżna jest doskonale przystosowana do warunków arktycznych. Przede wszystkim ma wyjątkowy słuch, potrafi bowiem usłyszeć swoje potencjalne ofiary, poruszające się nawet pod grubą warstwą śniegu.
Fot. Jack Plant / 100 for the Ocean
10 z 18
Niedźwiedź duch
Niedźwiedź Kermode w Kolumbii Brytyjskiej nazywany jest przez rdzennych mieszkańców "mooksgm`ol", co oznacza "niedźwiedź duch".
Fot. Steven Kovacs / 100 for the Ocean
11 z 18
Powoli do przodu
Te nietypowe stworzenie głębinowe o nazwie Bony-eared Assfish żyją w zimnych wodach oceanu, gdzie temperatura sięga 3-4 stopni Celsjusza. Ze względu na powolny metabolizm nie są zbyt aktywne, potrafią poruszać się jedynie do przodu na krótkich odcinkach, okolice Palm Beach na Florydzie.
Fot. Fredrick Granath / 100 for the Ocean
12 z 18
W cieniu Słońca
Niedźwiedź polarny o zachodzie Słońca na Svalbardzie, 2013 r. Niedźwiedzie te wędrują po całym archipelagu i potrafią pokonywać duże odległości w ciągu zaledwie kilku dni.
Fot. Andrew Semark / 100 for the Ocean
13 z 18
Siła natury
Fale u wybrzeży Australii Zachodniej, 2022 r.
Fot. Chase Teron / 100 for the Ocean
14 z 18
Pan ma relaks
Niedźwiedź polarny na Svalbardzie, 2019 r.
Fot. Jorge Cervera Hauser / 100 for the Ocean
15 z 18
Podróż ku miłości
Pacyficzne humbaki lato spędzają w okolicach Kanady i Alaski, a zimą przenoszą się na tereny godowe w pobliżu Meksyku i Hawajów, pokonując tysiące kilometrów, Meksyk, 2019 r.
Fot. Dmitry Kokh / 100 for the Ocean
16 z 18
Jak u siebie w domu
Niedźwiedzie polarne na niewielkiej wyspie Kołyuchin na Morzu Czukockim w Rosji. Kołyuchin była znana z polarnej stacji pogodowej jeszcze z czasów Związku Radzieckiego. W 1922 r. stacja została zamknięta, a wioska opustoszała. Od niedawna ma jednak nowych lokatorów.
Fot. Kris Gillies / 100 for the Ocean
17 z 18
Kobiety rządzą
Orki są zwierzętami społecznymi, żyją w rodzinnych stadach. A samice orek przechodzą, podobnie jak kobiety, menopauzę. Co więcej, stadem rządzi najstarsza i najbardziej doświadczona samica, Kolumbia Brytyjska, Kanada, 2020 r.
Fot. Lianna Nixon / 100 for the Ocean
18 z 18
W odbiciu wody
Fotografia powstała w malowniczym Katmai National Park na Alasce w USA w 2019 r. Bohaterem zdjęcia jest młody niedźwiedź, który podąża za swoim rodzeństwem w poszukiwaniu pożywienia.
Pełna lista fotografów i ich prac znajduje się tutaj.
Wszystkie komentarze
I jesli nie zmadrzejemy, niedlugo znow bedzie.