Fot. Michael Henderson/Moon World Resorts via AP
1 z 11
Księżyc w Dubaju
Wizualizacja przedstawiająca warty 5 miliardów dolarów obiekt MOON zaprojektowany na terenie budowanego kompleksu nazwanego Perłą Dubaju. Kanadyjski przedsiębiorca Michael Henderson planuje zbudowanie 274-metrowej repliki Księżyca obok najwyższego budynku na świecie i innych cudów architektury, które powstają w ramach projektu.
/ Bridgeman Images/East News
2 z 11
Kosmiczny widok
Wyspa Palm Jumeirah w Dubaju widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w dniu 17 czerwca 2015 r. Teren nazwany Perłą Dubaju, gdzie ma stanąć "Księżyc", znajduje się u podstawy "palmy".
Fot. Michael Henderson/Moon World Resorts via AP
3 z 11
Wszystko jest możliwe
Projekt Michaela Hendersona, nazwany MOON, może wyglądać jak wizja szaleńca, ale w Dubaju nikt jej się nie dziwi bo tam wszystko jest możliwe. Dubaj ma potężny rynek nieruchomości napędzany przez bogatych, którzy uciekli przed ograniczeniami nałożonymi w ich krajach podczas pandemii koronawirusa, oraz Rosjan szukających schronienia podczas wojny Moskwy z Ukrainą. Pomimo, iż poprzedni cykl wzrostów i spadków na tym rynku przyniósł upadek wielu wielkich projektów, Henderson sugeruje, że jego wizja finansowana przez Moon World Resorts Inc., której jest współzałożycielem, ma duże szanse powodzenia.
Fot. Nick El Haj / AP Photo
4 z 11
Wizjoner
Michael Henderson, współzałożyciel Moon World Resorts, omawia swój pomysł budowy kurortu w kształcie księżyca o wartości 5 miliardów dolarów podczas Arabian Travel Market w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, 4 maja 2023 r.
Projekt proponowany przez Hendersona obejmuje ośrodek wypoczynkowy wewnątrz kulistej struktury wraz z hotelem na 4 000 pokoi, areną mogącą pomieścić 10 000 osób oraz "księżycową kolonią", która da gościom wrażenie chodzenia po Księżycu.
Rasto SK / Shutterstock
5 z 11
Kryzys finansowy
Widok na sztuczną wyspę Palm Jumeirah o wschodzie słońca.
Pearl i Palm Jebel Ali to dwa z wielu nieukończonych do dzisiaj projektów pozostałych po kryzysie finansowym z 2009 roku, który wstrząsnął rynkiem i zmusił Abu Zabi, stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich, do zapewnienia Dubajowi pomocy w wysokości 20 miliardów dolarów. Teraz, prawie 15 lat później, Dubaj w dużej mierze się zmienił. Czynsze w Dubaju wzrosły średnio o 26,9% rok do roku. W ubiegłym roku w Dubaju sprzedano 86 849 mieszkań, pobijając poprzedni rekord 80 831 z 2009 roku.
Olivier Martin Gambier / Bridgeman Images/East News
6 z 11
Boom na nieruchomości
Hotel Atlantis na wyspie Palm Jumeirah w Dubaju.
"Dubaj jest w zupełnie innym świecie w porównaniu do 2009 roku", powiedział Lewis Allsopp, dyrektor generalny znanej dubajskiej agencji nieruchomości Allsopp & Allsopp. Nieruchomości "wyprzedają się na miejscu".
Leonid Andronov / Shutterstock
7 z 11
Tu króluje gotówka
Kolejka wjeżdża na stację Atlantis Monorail w Dubaju.
Inflacja i podwyżki stóp procentowych na całym świecie wywołały obawy przed globalną recesją. Waluta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, dirham, jest powiązana z dolarem, co oznacza, że podąża za podwyżkami narzuconymi przez Rezerwę Federalną. Jednak dla kupujących w Dubaju nadal króluje gotówka, a w 2022 r. czwarta piąta transakcji była opłacona w walucie bez finansowania - powiedział Faisal Durrani, szef badań na Bliskim Wschodzie w agencji nieruchomości Knight Frank.
Kiev.Victor / Shutterstock
8 z 11
Jak osmański pałac
Wnętrze Jumeirah Zabeel Saray, luksusowego ośrodka z 405 pokojami na najdalej wysuniętym miejscu wyspy Palm Jumeirah w Dubaju. Bogate wnętrza kurortu inspirowane były pałacami z okresu osmańskiego. Zdjęcie wykonano w 2015 r.
Projekt MOON obejmuje również miejsce na ewentualne kasyno. Hazard pozostaje nielegalny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak główne marki, takie jak Caesar's Palace, już istnieją lub mają nadzieję powstać w Dubaju. Wynn Resorts planuje zbudować ośrodek wypoczynkowy za 3,9 miliarda dolarów w Ras al-Khaimah na północ od Dubaju z kasynem, które ma zostać otwarte w 2027 r. - co oznacza, że prawdopodobnie nastąpi zmiana prawa.
Mohammed Jibran Khan / Shutterstock
9 z 11
"Od szejków do sułtanizmu"
Widok na Palm Jumeirah.
Podobnie jak inne głośne, przyciągające wzrok cuda MOON mógłby dobrze pasować do "formuły legitymizacji rządzącej elity Dubaju" - powiedział Christopher Davidson, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, który napisał niedawno książkę "Od szejków do sułtanizmu". W Dubaju znajduje się również centrum kosmiczne Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wysłało sondę na Marsa i bezskutecznie próbowało umieścić łazik na Księżycu.
ViktorKozlov / Shutterstock
10 z 11
Plan Hendersona
Skok spadochronowy nad Palm Jumeirah.
Plan Hendersona poszedłby o krok dalej niż inne projekty w kształcie kuli ziemskiej, takie jak MSG Sphere, warta 2,3 miliarda dolarów kopuła pokryta ekranami LED, która ma zostać otwarta w Las Vegas jeszcze w tym roku. Jego struktura byłaby w pełni kulista i mogłaby być oświetlana alternatywnie jako pełnia, półksiężyc lub nów.
Captured Blinks / Shutterstock
11 z 11
Palm Jumeirah
Centrum informacyjne na Palm Jumeirah, gdzie można zapoznać się z historią i rozwojem wysp, styczeń 2022 r.
Tekst opracowano na podstawie artykułu Nicka El Hajj z agencji Associated Press pt."Dubai's next big thing? Perhaps a $5 billion man-made 'moon' as the city's real estate market booms".
Wszystkie komentarze
Wszyscy płacimy za ropę, to mają. I Wenezuela też... oh wait...