Fot. Jaime Culebras / Wildlife Photographer of the Year
1 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: żabka szklana
Jaime Culebras (Hiszpania), "Życie w równowadze". Zwycięzca kategorii "Życie płazów i gadów".
Szklana żabka zjadająca pająka. Autor wykonał to zdjęcie w strugach deszczu, trzymając parasol i lampę błyskową w jednej ręce, a aparat w drugiej. Tak powstało pierwsze w historii zdjęcie tego gatunku w trakcie żerowania.
Fot. Luciano Gaudenzio / Wildlife Photographer of the Year
2 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: wulkan Etna
Alex Luciano Gaudenzio (Włochy), "Rzeka ognia Etny". Zwycięzca kategorii "Środowisko".
Wiosną 2017 roku po południowej stronie Etny otworzyło się erupcyjne ujście, odsłaniające niesamowitą rzekę lawy tego wspaniałego wulkanu.
Fot. Sam Sloss / Wildlife Photographer of the Year
3 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: błazenek
Sam Sloss (Włochy/USA), "Wredne usta". Zwycięzca w kategorii wiekowej 11-14 lat.
Błazenki są fascynującymi stworzeniami. Miło się je ogląda, ale ten jest przerażający, bo ma w jamie gębowej pasożyta Cymothoa exigua! W tej relacji korzysta tylko niechciany gość. Mały, biały izopod przyczepia się do języka błazenka i wysysa z niego krew, doprowadzając do jego zaniku. Ryba może używać pasożyta jak normalnego języka, ale on na zawsze już będzie kradł małe kawałki pokarmu.
Fot. Songda Cai / Wildlife Photographer of the Year
4 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: kałamarnica
Songda Cai (Chiny), "Złota chwila". Zwycięzca kategorii "Fotografia podwodna".
Palaralva kałamarnicy dryfuje w głębinie w doskonałej symetrii, oświetlona błyskiem lampy fotografa.
Fot. Frank Deschandol / Wildlife Photographer of the Year
5 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: osy
Frank Deschandol (Francja), "Opowieść o dwóch osach". Zwycięzca kategorii "Życie bezkręgowców".
Spotkanie dwóch os: piaskowej (po lewej) i kukułki. Pierwotnym celem fotografa było sfotografowanie żywej osy kukułki. W piaszczystym brzegu, na terenach poprzemysłowych w pobliżu jego domu w Normandii, zlokalizował on malutkie nory osy. Następnie ustawił wiązkę podczerwieni, która po przerwaniu przez osę uruchamiała superszybki system migawki aparatu. Mimo niezwykle wąskiej głębi ostrości i maleńkich obiektów, uchwycił on nie tylko kukułkę, ale i osę piaskową powracające do swoich domów.
Fot. Mogens Trolle / Wildlife Photographer of the Year
6 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: nosacz
Mogens Trolle (Dania), "Poza". Zwycięzca kategorii "Portrety zwierząt".
Młody samiec nosacza sundajskiego pozuje z zamkniętymi oczami, odsłaniając zaskakujące bladoniebieskie powieki. Potrafi tak przez kilka sekund medytować. "To najbardziej wyluzowana postać" - twierdzi Trolle, który od pięciu lat fotografuje naczelne zwierzęta na całym świecie. Ten został uchwycony na Borneo. Najbardziej charakterystycznym elementem nosacza jest oczywiście jego nos. W miarę dojrzewania będzie on sygnalizował status właściciela, a w dojrzałym wieku urośnie tak duży, że będzie wisiał nad jego ustami, przeszkadzając w jedzeniu.
Fot. Sergey Gorshkov / Wildlife Photographer of the Year
7 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: tygrysica
Siergiej Gorszkow (Rosja), "Uścisk". Grand Prix konkursu i zwycięzca kategorii "Zwierzęta w swoim środowisku".
Zdjęcie tygrysicy zostało wykonane za pomocą pułapki fotograficznej w Parku Narodowym Leopard, na rosyjskim Dalekim Wschodzie. Fotograf, szukając odpowiedniego miejsca, przeszukiwał las w poszukiwaniu znaków, skupiał się na drzewach, na których tygrysy mogły zostawiać wiadomości - zapachy, włosy, mocz czy zadrapania. Swoją pierwszą fotopułapkę zainstalował tam w styczniu 2019 roku, ale dopiero w listopadzie osiągnął zaplanowany przez siebie efekt w postaci przepięknego zdjęcia tygrysicy w jej naturalnym środowisku.
Fot. Andrés Blanco / Wildlife Photographer of the Year
8 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: kląskawka
Andrés Luis Dominguez Blanco (Hiszpania), "Perfekcyjna równowaga". Zwycięzca w kategorii wiekowej do 10 lat.
Zdjęcie tej kląskawki powstało wiosną na łąkach w pobliżu Ubrique, w Andaluzji. Młody Andrés poprosił swojego tatę, żeby zawiózł go na łąkę i zaparkował w taki sposób, aby mógł użyć samochodu jako kryjówki. Ukląkł na tylnym siedzeniu, obiektyw oparł na ramie drzwi i przez otwarte okno uchwycił ten uroczy moment, gdy kląskawka balansuje na łodydze.
Fot. Ripan Biswas / Wildlife Photographer of the Year
9 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: mrówka i chrząszcz
Ripan Biswas (Indie), "Ostatnie ukąszenie". Zwycięzca kategorii "Portfolio".
Te dwa dzikie drapieżniki rzadko się spotykają. Gigantyczny tygrysi chrząszcz rzeczny żeruje na ziemi, podczas gdy mrówki tkacze przebywają głównie na drzewach. Ale jeśli dojdzie do spotkania, każde z nich musi zachować ostrożność. W tej historii - jak relacjonuje autor fotografii - do konfrontacji doszło, kiedy kolonia mrówek udała się na polowanie na małe owady na suchym dnie rzeki w Rezerwacie Tygrysów Buxa w Indiach. Chrząszcz tygrysi zaczął zbierać niektóre z mrówek, gdy jedna z nich ukąsiła go w boleśnie odnóże. W odpowiedzi żuk szybko się odwrócił i swoimi dużymi, zakrzywionymi żuchwami obciął mrówkę na pół, ale głowa i górna część jej ciała pozostały mocno przytwierdzone.
Fot. Jose Luis Ruiz Jiménez / Wildlife Photographer of the Year
10 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: perkozy
Jose Luis Ruiz Jiménez, (Hiszpania), "Wielki, czubaty wschód słońca". Zwycięzca kategorii "Życie ptaków".
Po kilku godzinach brodzenia prawie po szyję w wodzie, fotografowi wyposażonemu w pływający namiot (w którym ukrył cały sprzęt), udało się uchwycić rodzinną scenkę perkozów. Aby uniknąć drapieżników, ich pisklęta opuszczają gniazdo w ciągu kilku godzin od wylęgu, odpływając na grzbiecie rodzica. Młode będą tu żyły przez najbliższe dwa do trzech tygodni, karmione tak szybko, jak tylko mogą sobie poradzić ich rodzice.
Fot. Alex Badyaev / Wildlife Photographer of the Year
11 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: muchołówki
Alex Badjajew (Rosja/USA), "Obserwując". Zwycięzca kategorii "Zwierzęta w mieście".
Co za gratka dla biologa: gatunek, który chcesz studiować, wybiera gniazdo tuż za twoim oknem. Populacja muchołówki maleje w zachodniej części Ameryki Północnej, ponieważ zmieniający się klimat powoduje kurczenie się siedlisk nadbrzeżnych. Coraz trudniej je obserwować, ale jedna para wybrała wyjątkowe miejsce do gniazdowania: kabinę badawczą naukowców. Aby nie przeszkadzać ptakom, ani nie przyciągać drapieżników do gniazda, Alex ukrył swój aparat fotograficzny za dużym kawałkiem kory na starym świerkowym drzewie sąsiadującym z kabiną. Skierował lampę błyskową w stronę pnia (aby scena była oświetlona odbiciem) i sterował zestawem zdalnie z kryjówki. Na zdjęciu uchwycił samicę i jej cztery pisklęta. Za nią widać stanowisko służące jako przestronna kryjówka dla obserwatora przyrody.
Fot. Shanyuan Li / Wildlife Photographer of the Year
12 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: manule
Shanyuan Li (Chiny), "Kiedy mama mówi: uciekać". Zwycięzca kategorii "Życie ssaków".
Ten rzadki obraz rodziny manuli stepowych w Tybecie jest wynikiem sześciu lat pracy fotografa. Te małe koty są bardzo płochliwe, trudne do znalezienia i w większości aktywne tylko o świcie i zmierzchu. Dzięki długotrwałej obserwacji Shanyuan wiedział, że najlepszą szansą na sfotografowanie ich w świetle dziennym będzie sierpień i wrzesień, kiedy kocięta mają zaledwie kilka miesięcy. Śledził pewną rodzinę na wysokości około 3.800 metrów, gdzie polowały na swoje przysmaki i ustawił kryjówkę na wzgórzu naprzeciw ich legowiska. Godziny cierpliwości zostały nagrodzone, gdy kocięta wyszły się pobawić, podczas gdy ich matka pilnowała czającego się w pobliżu lisa tybetańskiego.
Fot. Paul Hilton / Wildlife Photographer of the Year
13 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: makak
Paul Hilton (Wielka Brytania/Australia), "Za kulisami biznesu". Zwycięzca kategorii "Reportaż".
Młody makak na targu zwierząt na Bali, przykuty do drewnianej klatki i oferowany na sprzedaż. Jego matka, jak i matki innych prezentowanych młodych, zostałyby zabite. Na skutek sukcesywnego niszczenia lasów i utraty naturalnego środowiska, makaki coraz częściej atakują uprawy rolne i są rozstrzeliwane jako szkodniki. Ich dzieci są następnie sprzedawane jako zwierzęta domowe, do zoo lub do badań biomedycznych. Żeby zrobić to zdjęcie, fotograf przekonał sprzedawcę, że jest zainteresowany kupnem małpki.
Fot. Alberto Fantoni / Wildlife Photographer of the Year
14 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: sokoły
Alberto Fantoni (Włochy), "Sokoli prezent". Nagroda "Wschodząca gwiazda".
Na stromych klifach Sardynii samiec sokoła skalnego przynosi samicy jedzenie - małego ptaka, prawdopodobnie skowronka, upolowanego wysoko podczas lotu nad Morzem Śródziemnym. Sokoły te lęgną się na klifach i małych wysepkach wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego późnym latem, co zbiega się w czasie z masową jesienną migracją małych ptaków w drodze do Afryki. Samce polują na dużych wysokościach, często daleko od brzegu, i porywają w locie wielu małych migrantów.
Fot. Liina Heikkinen / Wildlife Photographer of the Year
15 z 15
Wildlife Photographer of the Year 2020: lis
Liina Heikkinen (Finlandia), "Lis i gęś". Zwyciężczyni w kategorii wiekowej 15-17 lat.
Zdjęcie powstało podczas wakacji w Helsinkach, gdzie Liina usłyszała o dużej lisiej rodzinie mieszkającej niedaleko, na wyspie Lehtisaari. Żyjące tam lisy nie boją się ludzi, więc dziewczynka wraz z tatą spędzili długi lipcowy dzień, obserwując dwójkę dorosłych i ich sześć wyrośniętych młodych. Pod wieczór rozpętało się istne szaleństwo, gdy lisica przyniosła upolowaną gęś. Pióra leciały, gdy młode zaczęły o nią walczyć! W końcu wyłonił się zwycięzca, który wciągnął ofiarę do szczeliny, gdzie mógł zjeść nagrodę, blokując jednocześnie rodzeństwo.
Wszystkie komentarze
Jak zmienić ten podły świat?
Ale gąski, skowronka, rybki i mróweczki ci już nie szkoda?
Debil.
pytanie czy manul chciałby mieć człowieka
Podobno są nieoswajalne. Lepiej weź sobie kota ze schroniska.