Anna Bedyńska
1 z 35
ZDJĘCIE ROKU 2016 - ANNA BEDYŃSKA
Znamy wyniki polskiego konkursu fotografii prasowej Grand Press Photo 2017. Główną nagrodę w konkursie - zdjęcie roku - zdobyła Anna Bedyńska, fotografka związana przez wiele lat z "Gazetą Wyborczą". Wśród laureatów znaleźli się fotografowie "GW": Adam Stępień - nagroda za portret byłego prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego oraz Dawid Żuchowicz za projekt długoterminowy "Kombinat".
Anna Bedyńska
Moskwa. Wasilij miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat - i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała sie 'w walke' z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa.
25 kwietnia 2016
Dawid Żuchowicz / Agencja Wyborcza.pl
2 z 35
I miejsce w kategorii "Projekt dokumentalny"
Dawid Żuchowicz, 'Gazeta Wyborcza'
'Kombinat'
Projekt liczy 30 zdjęć. Okres pracy nad projektem: 11 lipca 2014 - 12 marca 2017
Troszyn jest wsią, której złote czasy przypisuje się na lata 50. i 60. ubiegłego wieku. Wtedy do nowo otwartego kombinatu zjeżdżały się całe rodziny i młodzi ludzie - głównie ze wschodniej i południowej części kraju - którzy nie mieli nic do stracenia. Przez cały czas swojego istnienia Kombinat Państwowych Gospodarstw Rolnych Troszyn był jednym z najprężniej działających ośrodków pracy w województwie zachodniopomorskim. Przed końcem pierwszej połowy lat 90., wraz ze zmianą ustroju, kombinat upadł, pozostawiając znaczną część mieszkańców wsi bez pracy. Dziś głównym źródłem ich utrzymania jest praca sezonowa za granicą lub w pobliskich miastach, gdzie najmują się u prywatnych przedsiębiorców, pracując systemie w trzy- lub czterozmianowym. Prawdziwych rolników we wsi można policzyć na palcach jednej ręki, a otaczająca wieś infrastruktura PGR, po części zdewastowana lub rozkradziona, przypomina o czasach, gdy mieszkańcy nie musieli się martwić o to, co przyniesie kolejny dzień.
Upadek komunizmu w Polsce był drogą ku lepszym czasom. Ludzie zyskali wolność, której smak już zapomnieli. Niestety wraz z nią na barki prostych ludzi spadła odpowiedzialność za własny byt. Nienauczeni wolności rodzice nie potrafili przekazać dzieciom recepty na życie w świecie, w którym ich los zależy od nich samych.
'Kombinat' to opowieść o młodych ludziach i próbie poszukiwania przez nich szczęścia w miejscu, w którym czas się zatrzymał. Zatrzymał się wtedy, gdy oczekiwano jego przyspieszenia.
Adam Stepień / Agencja Wyborcza.pl
3 z 35
III miejsce w kategorii "Portret" (zdjęcie pojedyncze)
Adam Stępień, 'Gazeta Wyborcza'
Świnoujście. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński.
22 września 2016
Adam Konarski / Fakt
4 z 35
I miejsce w kategorii "Wydarzenia" (zdjęcie pojedyncze)
Adam Konarski, 'Fakt'
Wrocław. Zamieszki pod komisariatem policji Wrocław Stare Miasto wybuchły po tym, jak zatrzymany na wrocławskim Rynku 25-letni Igor Stachowiak zmarł podczas przesłuchania. Protestująca para podnoszona jest przez kolegów podczas wymarszu oddziału prewencji z posterunku.
18 maja 2016
Andrzej Grygiel / Polska Agencja Prasowa
5 z 35
II miejsce w kategorii "Wydarzenia" (zdjęcie pojedyncze)
Andrzej Grygiel, Polska Agencja Prasowa
Katowice. Czarny Protest - ogólnopolska demonstracja kobiet przeciwko zaostrzeniu przepisów dotyczących aborcji. Na zdjęciu: protestujący w Katowicach.
3 października 2016
Maciej Moskwa / Testigo Documentary
6 z 35
III miejsce w kategorii "Wydarzenie" (zdjęcie pojedyncze)
Maciej Moskwa, Testigo Documentary
Irak, Erbil. W 2014 roku chrześcijanie uciekli z Mosulu i okolicznych miejscowości po inwazji islamskich fundamentalistów. W listopadzie 2016 roku, w wyniku ofensywy prowadzonej przez koalicję sił irackich i kurdyjskich, bojownicy ISIS wycofali się z kilku chrześcijańskich miast. Mniejszość chrześcijańska wróciła do swoich domów. Zdjęcie pochodzi z fotoreportażu dokumentującego powrót chrześcijan na te tereny. Zdemontowany stary krzyż z jednego z kościołów został przewieziony do seminarium duchownego.
18 grudnia 2016
Tomasz Lazar dla The Washington Post
7 z 35
I miejsce w kategorii "Życie codzienne" (zdjęcie pojedyncze)
Tomasz Lazar, dla 'The Washington Post'
Tokio. Gra Pokémon Go odniosła w Japonii ogromny sukces - zaangażowały się w nią setki osób. Można je było obserwować na ulicach szczególnie po zmierzchu i w nocy.
24 lipca 2016
Monika Jaśkowska-Bablok
8 z 35
II miejsce w kategorii "Życie codzienne" (zdjęcie pojedyncze)
Monika Jaśkowska-Bablok
Pogorzelica. Ostatni weekend wakacji. Nieważne, czym fotografujesz, zawsze pojawi się urwis, który z radością zepsuje ci ujęcie.
28 sierpnia 2016
Anna Kłosek
9 z 35
III miejsce w kategorii "Życie codzienne" (zdjęcie pojedyncze)
Anna Kłosek
Lwów. Dzieci z polskiego przedszkola w sali muzycznej dzielonej z ukraińskim przedszkolem, na tle ukraińskiej flagi i patronki przedszkola, ukraińskiej poetki Łesi Ukrainki.
6 marca 2017
Tadeusz Koniarz / Agencja Fotograficzna East News / EAST NEWS
10 z 35
Nagroda Adobe i Adobe Stock w kategorii "Życie Codzienne"
Tadeusz Koniarz, Agencja Fotograficzna East News
Miedziana Góra. Barbara i Tadeusz Buczyńscy to ludowi artyści nieprofesjonalni. Mają po 65 lat. Tworzą rzeźby proste, kolorowe, radosne - Baby-Jagi, czarownice, diabły i inne postaci rodem z baśni to ich Zaczarowana Galeria. Od kilku lat ich domem jest przyczepa kempingowa, symbol wędrówki, ale także efekt trudności materialnych, z jakimi się borykają. Gdy na zewnątrz jest zimno, najlepiej schować się w łóżku. Wtedy Barbara czyta na głos książki swojemu ukochanemu.
1 grudnia 2016
Łukasz Gdak / Głos Wielkopolski
11 z 35
I miejsce w kategorii "Ludzie" (zdjęcie pojedyncze)
Łukasz Gdak, 'Głos Wielkopolski'
Poznań. Młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach wzięła udział w cyklu warsztatów sensorycznych przygotowanych dla młodzieży niewidomej i słabowidzącej. Podczas jednego z takich warsztatów uczniowie poznawali dziedzictwo kulturowe Ostrowa Tumskiego w Poznaniu przy wykorzystaniu interaktywnej ekspozycji Bramy Poznania. W poznawaniu zabytków Ostrowa pomagały im zmysły dotyku, słuchu i węchu.
20 września 2016
Damian Lemański / Tygodnik Kętrzyński
12 z 35
II miejsce w kategorii "Ludzie" (zdjęcie pojedyncze)
Damian Lemański, 'Tygodnik Kętrzyński'
Słowacja. Romskie dzieci bawiące się na Luniku IX, romskim osiedlu na obrzeżach Koszyc. Żyje tam 4,5-6 tys. Romów, w tym ponad 1 tys. dzieci. Chodzą do szkoły znajdującej się wewnątrz osiedla. Wśród chłopców jest ogromny problem z alkoholem i narkotykami.
15 lutego 2017
Damian Lemański / Tygodnik Kętrzyński
13 z 35
III miejsce w kategorii "Ludzie" (zdjęcie pojedyncze)
Damian Lemański, 'Tygodnik Kętrzyński'
Słowacja. Lunik IX to jedno z osiedli słowackich Koszyc na południowo-zachodnim skraju miasta, prawie w 100 proc. zamieszkałe przez Romów. Jest ich tam 4,5-6 tys. Żyją bez bieżącej wody i gazu, prąd mają od godz. 14 (i to tylko ci, którzy płacą 60 euro miesięcznie), ale czują się wolni. Dla wielu Słowaków to najciemniejszy zakamarek ich kraju. Na Luniku to, co dla jednych jest już śmieciem, dla innych może być cennym znaleziskiem. Młodzi mężczyźni niosą krzesło obrotowe i poduszki z kanapy dopiero co wyrzucone z balkonu drugiego piętra.
16 lutego 2017
Arkadiusz Gola / Dziennik Zachodni
14 z 35
I miejsce w kategorii "Sport" (zdjęcie pojedyncze)
Arkadiusz Gola, 'Dziennik Zachodni'
Świętochłowice. Mecz piłki nożnej podwórkowej drużyny. Na zdjęciu moment wykonywania rzutu karnego.
25 września 2016
Tomasz Jodłowski
15 z 35
II miejsce w kategorii "Sport" (zdjęcie pojedyncze)
Tomasz Jodłowski
Zabrze. Bieg ekstremalny Runmageddon.
9 kwietnia 2016
Tomasz Jastrzębowski / Foto Olimpik
16 z 35
III miejsce w kategorii "Sport" (zdjęcie pojedyncze)
Tomasz Jastrzębowski, Foto Olimpik
Francja, Marsylia. Ojciec wyprowadzający syna ze stadionu podczas zamieszek, które wybuchły na meczu Anglia - Rosja w czasie Euro 2016.
11 czerwca 2016
Beata Zawrzel / Agencja Fotograficzna Reporter
17 z 35
I miejsce w kategorii "Środowisko" (zdjęcie pojedyncze)
Beata Zawrzel, Agencja Fotograficzna Reporter
Katowice. Zielona Dolina, fragment zrewitalizowanego obszaru w centrum miasta zwanego Strefą Kultury, wkomponowany w architekturę budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Popularne miejsce spotkań mieszkańców i turystów.
19 maja 2016
Piotr Litwic / Nowości
18 z 35
II miejsce w kategorii "Środowisko" (zdjęcie pojedyncze)
Piotr Litwic, 'Nowości'
Grudziądz. Daniele odwiedzające osiedle w poszukiwaniu jedzenia.
16 marca 2016
Daniel Frymark / Radio Weekend / Testigo Documentary
19 z 35
III miejsce w kategorii "Środowisko" (zdjęcie pojedyncze)
Daniel Frymark, Radio Weekend / Testigo Documentary
Republika Południowej Afryki. Oceanarium uShaka Sea World w Durbanie jest piątym co do wielkości na świecie.
15 maja 2016
Tomasz Padło / Fundacja Bezgranica
20 z 35
Nikon - Nagroda Mecenasa Konkursu Grand Press Photo
Tomasz Padło, Fundacja Bezgranica
Iran. Jezioro Urmia, do niedawna drugie największe słone jezioro świata, w ciągu ostatnich trzech dekad w wyniku katastrofy ekologicznej straciło większą część powierzchni. Nadmierna irygacja terenów rolniczych i zwiększone zapotrzebowanie na wodę w rozrastających się miastach leżących w dorzeczach rzek wpadających do jeziora zaburzyły bilans wodny, powodując wysychanie tego zbiornika. W pobliżu grobli, gdzie jest najłatwiejszy dostęp do jeziora, turyści wykorzystują resztki jego potencjału, zażywając słonych kąpieli pomagających w leczeniu stawów i schorzeń skórnych.
28 sierpnia 2016
Damian Kramski / Comcam.pl
21 z 35
I miejsce w kategorii "Kultura i rozrywka" (zdjęcie pojedyncze)
Damian Kramski, Comcam.pl
Lubliniec. Przesuwanie granic własnej wytrzymałości umysłowej i psychicznej stało się dziś popularne. Uczestników Biegu Katorżnika porywają byli żołnierze JWK Lubliniec - 'torturują' ich całą noc i 'przesłuchują', po czym wypuszczają, by mogli wystartować w biegu.
13 sierpnia 2016
Tomasz Lazar
22 z 35
II miejsce w kategorii "Kultura i rozrywka" (zdjęcie pojedyncze)
Tomasz Lazar
Japonia, Tokio. Poprzebierani ludzie przybyli do lokalu Department H w dzielnicy Uguisudani. Jest to alternatywny klub dla fetyszystów, ich spotkania odbywają się w każdą pierwszą sobotę miesiąca.
3 lipca 2016
Wojciech Grzędziński dla Aleteia.pl
23 z 35
III miejsce w kategorii "Kultura i rozrywka" (zdjęcie pojedyncze)
Wojciech Grzędziński, dla Aleteia.pl
Kraków. Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików z papieżem zapoczątkowane w 1986 roku przez Jana Pawła II w Rzymie. Wierni z całego świata spotykają się co dwa lata w różnych miejscach, by wspólnie się modlić, poznawać i bawić. W 2016 roku w Krakowie na spotkanie z papieżem Franciszkiem przybyły prawie 2 mln pielgrzymów. Na zdjęciu: sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach; pielgrzym modli się przed zakrwawioną sutanną Jana Pawła II, inni fotografują i rozmawiają.
24 lipca 2016
Piotr Gamdzyk
24 z 35
Nagroda Provident Polska - kategoria "Kultura i rozrywka"
Piotr Gamdzyk
Szczecin. Kseniia Naumets-Snarska, tancerka Szczecińskiej Opery na Zamku, przygotowuje się za kulisami do próby generalnej baletu 'Dziadek do orzechów'
2 grudnia 2016
Anna Bedyńska
25 z 35
I miejsce w kategorii "Portret" (zdjęcie pojedyncze) oraz Zdjęcie roku
Anna Bedyńska
Moskwa. Wasilij miał 19 lat, gdy został skazany na 15 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, chociaż był niewinny. Nie przyznał się do przestępstwa, którego nie popełnił. Gdyby się przyznał, dostałby nie 15, tylko sześć lat - i wyszedłby po czterech latach przedterminowo. Zwolniono go jednak po 13 latach, m.in. dzięki mamie, która zaangażowała sie 'w walke' z systemem rosyjskiego sądownictwa i ani na chwilę nie zwątpiła. Poświęciła życie, by udowodnić, m.in. przed Trybunałem w Strasburgu, że syn jest niewinny. Dziś Wasilij jest studentem trzeciego roku prawa.
25 kwietnia 2016
Marcin Kaliński
26 z 35
II miejsce w kategorii "Portret" (zdjęcie pojedyncze)
Marcin Kaliński
Gdynia. Portret 'dorosłego dziecka' - Maćka, lat 14 - wraz z niepełnosprawnym ojcem Ryszardem.
Maciek miał trzy lata, kiedy ugotował rodzicom pierwszą pomidorówkę. Od najmłodszych lat opiekował się niepełnosprawnymi, chorymi na stwardnienie rozsiane rodzicami. By móc dźwigać chorą matkę, zapisał się siłownię (niedawno matka zmarła). W tej rodzinie role się odwróciły.
11 maja 2016
Mariusz Janiszewski / Doc! Photo Magazine
27 z 35
I miejsce za reportaż w kategorii "Wydarzenia"
Mariusz Janiszewski, 'Doc! Photo Magazine'
Filipiny. Osiem miesięcy, ponad 10 tys. zabitych - taki jest bilans rządów Rodriga Duterte, nowego prezydenta Filipin, i jego wojny z gangami narkotykowymi. Więzienia są przepełnione, egzekucje często wykonuje się jedynie na podstawie poszlak, bez procesów. Przyzwolenie na zabijanie wyzwoliło w policjantach najgorsze instynkty. Giną niewinni, w tym kobiety i dzieci.
27 stycznia - 12 lutego 2017
Szymon Barylski / The Irish Times
28 z 35
II miejsce za reportaż w kategorii "Wydarzenia"
Szymon Barylski, 'The Irish Times'
Serbia, Belgrad. Okolice głównego dworca kolejowego w Belgradzie, gdzie schronienia szuka ok. 1 tys. uchodźców. Magazyny okupowane są przez mężczyzn i nieletnich pochodzących głównie z Pakistanu i Afganistanu. Tłoczą się w opuszczonych budynkach, w których panują straszne warunki sanitarne. Obawiają się też o swoje bezpieczeństwo.
Serbia stała się kluczowym punktem tranzytowym dla uchodźców, którzy chcą rozpocząć nowe życie w Europie Zachodniej. Od kiedy wiosną 2016 roku droga bałkańska do Europy Zachodniej została oficjalnie zamknięta, uchodźcy są zdani na siebie. Próbują przekroczyć granicę chorwacko-serbską i węgiersko-serbską, gdzie spotykają się z niezwykłą brutalnością policji i straży granicznej. Są zamykani w aresztach, bici, okradani i upokarzani. Pomimo tej sytuacji i stanu, w jakim się znajdują, starają się żyć 'normalnym' życiem.
28 lutego - 11 marca 2017
Anna Gondek-Grodkiewicz
29 z 35
I miejsce za reportaż w kategorii "Życie codzienne"
Anna Gondek-Grodkiewicz
Tajlandia, Bangkok. Kam Lai (w języku tajskim: 'bez oddechu', 'bez tchnienia') to imię, które Ah Mui Xae Kao (58 lat) nadała swojej lalce. Kupiła ją w Bangkoku od świętego człowieka, który kontaktuje się z duchami. To on sprowadził do plastikowego ciała Kam Lai duszę dziecka. Ah Mui traktuje Kam Lai jak żywą i uważa ją za swoją córkę, która przynosi szczęście. Nie rozstaje się z nią ani na krok, zabiera ją także do pracy, dzięki czemu - jak twierdzi - jej zarobki znacznie wzrosły.
Od kilku lat 'boskie dzieci' biją rekordy popularności w Tajlandii. Bogaci i biedni zaczęli na co dzień nosić ze sobą lalki. Ta nowa moda ma swoje źródło w prastarej tradycji ustawiania w domach glinianych figurek dzieci, w których mogły zamieszkać dusze. Opieka nad nimi zapewniała domownikom dobrobyt i szczęście, a zapomnienie o nich mogło ściągnąć na rodzinę kłopoty.
Październik 2016
Kuba Kamiński / Polska Agencja Prasowa
30 z 35
II miejsce za reportaż w kategorii "Życie codzienne"
Kuba Kamiński, Polska Agencja Prasowa
USA. Historia ta jest zapisem podróży autora po Wschodnim Wybrzeżu z małym aparatem kompaktowym na kliszę. Uwieczniał wyrywki amerykańskiej rzeczywistości, która w danych momentach zaskakiwała i fascynowała.
Wrzesień-październik 2016
Mariusz Janiszewski / Doc! Photo Magazine
31 z 35
I miejsce za reportaż w kategorii "Ludzie"
Mariusz Janiszewski, 'Doc! Photo Magazine'
Filipiny. 15-letni Jomal Sulam mieszka w jednej z dzielnic Tondo w Manili. Urodził się z porażeniem mózgowym. Jego największym marzeniem jest grać w bejsbol. Codziennie spędza godziny, oglądając treningi tej dyscypliny.
Styczeń -luty 2017
Mariusz Śmiejek
32 z 35
II miejsce za reportaż w kategorii "Ludzie"
Mariusz Śmiejek
Irlandia, Belfast. Mimo że konflikt pomiędzy irlandzkimi katolikami a brytyjskimi protestantami w Irlandii Północnej zakończył się porozumieniem wielkopiątkowym w 1998 roku, do dziś odbija się on jeszcze szerokim echem i daje się mocno we znaki mieszkańcom prowincji. Co roku na kilka miesięcy przed 11 lipca między nowoczesnymi wieżami ze stali, betonu i szkła powstają ogromne wieże z drewnianych palet - to ogniska lojalistów w dzielnicach klasy pracującej, budowane dla uczczenia zwycięstwa Anglików nad Irlandczykami w bitwie nad Boyne w 1690 roku. Sięgające czasem ponad 40 m budowle zostają podpalone podczas hucznej celebracji o północy z 11 na 12 lipca, co często doprowadza do kolejnych sporów między katolikami a protestantami. Na zdjęciach kolejno: 1/ Pracownicy społeczni i wolontariusze wizytują jedno z wielu ognisk w okolicy Greater Shankill; 2/ Grupa młodzieży brytyjskiej z północnego Belfastu zaangażowana w budowanie ognisk podczas wizyty w Siege Museum w Londonderry zapoznaje się z historią powstania Irlandii Północnej; 3/ Jeden z najmłodszych Brytyjczyków na Upper Shankill w Belfaście zaangażowany w budowę wieży z palet; 4/ Przy każdym ognisku na kilka tygodni przed 12 lipca organizowana jest straż, która czuwa w specjalnie zbudowanych drewnianych domkach, by za dnia lub w nocy irlandzcy republikanie nie podpalili drewna przed planowaną datą; 5/ 14-letni Ryan mieszka w północnym Belfaście, buduje ogniska od sześciu lat, w dni powszednie poświęca na to ok. siedmiu godzin dziennie, a w weekendy całe dnie; 6/ Jedna z wież w dzielnicy Upper Shankill na kilka godzin przed jej podpaleniem; 7/ Sandy Row, centrum Belfastu: na dwa tygodnie przed datą obchodów ktoś ze strony irlandzkich republikanów podpalił konstrukcję z kilkuset palet zbieranych od kilku miesięcy.
25 czerwca 2015 - 12 sierpnia 2016
Reportaż został opublikowany w Dużym Formacie (08.09.2016) - link do materiału
Karolina Jonderko / Napo Images
33 z 35
II miejsce w kategorii "Projekt dokumentalny"
Karolina Jonderko, Napo Images
'Reborn/Odrodzone'
Projekt liczy 24 zdjęcia. Okres pracy nad projektem: 3 lutego 2015 - 11 lutego 2017. Miejsca wykonania zdjęć: Oleśnica, Brentwood (UK), Warszawa, Karpacz, Gdańsk, Sianożęty, Bytom.
Wygląda jak prawdziwe dziecko, nawet pachnie jak niemowlę, ale jest z winylu. 'Adoptując' taką lalkę, otrzymuje się akt urodzenia z wypisaną wagą i wzrostem, tak jak wtedy, gdy urodzi się prawdziwe dziecko. Każda jest unikatowa, wykonana z precyzją, ręcznie malowana; każda ma swój niepowtarzalny charakter.
Właściciele lalek reborn to bardzo różne osoby. Począwszy od tych, dla których są dziełami sztuki. Swoją pasją dzielą się z innymi kolekcjonerkami na licznych grupach stworzonych na portalach społecznościowych i podczas wspólnych zjazdów. Poprzez nastolatki, które kochają niemowlęta, chciałyby mieć własne dziecko, ale jednocześnie zdają sobie sprawę, że jest jeszcze za wcześnie, że są zbyt młode. Lalka jest dla nich idealnym 'narzędziem' przygotowującym do prawdziwego macierzyństwa. Niektóre kobiety, mając już dorosłe dzieci, cierpią na syndrom pustego gniazda, pragną znowu czuć się potrzebne. Inne kochają niemowlęta, lecz nie chcą przeżywać kolejny raz trudów wczesnego macierzyństwa.
Lalki te posiadają niezwykłą moc terapeutyczną. Udowodniono, że przytulanie dziecka powoduje uwalnianie hormonów szczęścia, poprawiając tym samym samopoczucie i przynosząc ukojenie. Kobiety, które nie mogą mieć własnych dzieci, straciły dziecko bądź poroniły, znajdują pocieszenie, trzymając w ramionach lalkę reborn. Opiekują się nią, przebierają, zabierają na spacer i kupują dla niej ubrania. 'Niemowlęta' swoim 'matkom', często cierpiący
Katarzyna Mrugała
34 z 35
Nagroda w kategorii "Portfolio"
Katarzyna Mrugała
Autorka jest studentką Sopockich Szkół Fotografii. Zajmuje się fotografią ślubną, rodzinną i lifestylową. Portfolio to projekt pokazujący jeden dzień z życia Anny, matki zajmującej się na co dzień trójką dzieci, w czasie gdy jej mąż pracuje. Anna mieszka w Wejherowie. Zdjęcia powstały 11 października 2016 roku. Ukazują m.in. Annę odwożącą najstarszego syna do przedszkola.; przygotowania w przychodni przed szczepieniem najmłodszego dziecka; wspólne karmienie gołębi z córką; naukę samodzielnego jedzenia; oczekiwanie na powrót taty z pracy; wieczorną kąpiel najmłodszego dziecka i zabawę ze starszymi.
Adam Lach
35 z 35
Photo Book of the Year 2016 - nagroda za fotograficzną książkę roku
'Nibyland'
Autor: Adam Lach
Autorka wierszy: Nadia Smolarkiewicz
Wydawca: Muzeum Regionalne im. Dzieci Wrzesińskich
Czerwiec 2016
Projekt został opublikowany w Dużym Formacie (07.07.2016) - link do materiału
Projekt Nibyland to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce. Wykonany został dla Kolekcji Wrzesińskiej. To zwyczajna opowieść o życiu, emocjach, relacjach - a jednocześnie podróż do niezwykłego świata, którego mieszkańcy odkrywają przed nami magię swojej codzienności. Jesteśmy świadkami zarówno cichych, intymnych momentów i relacji z najbliższymi, jak i masowych wydarzeń, zbiorowych emocji. W tej pozornie niewyróżniającej się przestrzeni odnajdujemy wiele osobliwości.
Nibyland to także próba zdefiniowania współczesnego wymiaru wspólnoty oraz tego, co kształtuje tożsamość danego miejsca i jego mieszkańców. Dopełnienie fotografii stanowią wiersze napisane przez 12-letnią dziewczynkę, mieszkankę wsi Węgierki, która w niezwykły sposób interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.
Wszystkie komentarze