Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Wyborcza.pl
1 z 20
Radio Maryja
Radio Maryja świętuje 25 urodziny. W 1991 roku zaczęło nadawanie z toruńskiej "Betlejemki', czyli niewielkiego budynku w miejscu, gdzie obecnie jest już rozbudowane, nowoczesne studio. O. Rydzyk na pomysł na katolickie radio wpadł podczas wizyt w Niemczech i Włoszech, gdzie obserwował lokalne Radia Maria. Początkowo rozgłośnię chciał założyć w Krakowie, ale kard. Franciszek Macharskie dyplomatycznie mu odmówił.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
2 z 20
Radio Maryja
Walczący o koncesję dla swojego radia o. Rydzyk miał różne pomysły. Na zdjęciu widzimy, że na jedno z posiedzeń KRRiT przyjechał z kopią obrazu z Jasnej Góry. Jak pisał w 2002 roku w reportażu Mikołaj Lizut, wniosek Rydzyka nie powinien być w ogóle rozpatrzony. Brakuje w nim informacji o bilansie finansowym, a redemptorysta występuje w nim jako jednoosobowy organ nadzorczy, jednoosobowy organ zarządzający i jednoosobowy organ kontrolny. Mimo tego radio zostaje zakwalifikowane do procedury koncesyjnej.
Na zdjęciu: posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, 1994 r.
Fot. Jacek Piotrowski / Agencja Wyborcza.pl
3 z 20
Radio Maryja
Zbiórka pieniędzy na Stocznię Gdańską to jeden z najciekawszych elementów historii Radia Maryja. O. Rydzyk w 1997 roku ogłosił, że jest możliwość wykupienia kolebki "Solidarności", która ogłosiła upadłość. Według rozmówców Piora Głuchowskigo i Jacka Hołuba, radio mogło zebrać nawet 200 mln zł. Pieniądze jednak nie trafiły do Stoczni, która została sprzedana innemu konsorcjum. Zasiliły konto radia, bo - jak można było usłyszeć z jego anteny - ludzie nie zgłaszali się po ich zwrot.
Na zdjęciu: dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk na spotkaniu w Galerii Porczyńskich, gdzie ogłosił rozpoczęcie kwesty na wykupienie zbankrutowanej Stoczni Gdańskiej, 1997 r.
Fot. Dominik Dziecinny / Agencja Wyborcza.pl
4 z 20
Radio Maryja
Słuchacze gromadzą się raz do roku na uroczystych urodzinach Radia Maryja w Toruniu. Przyjeżdżają autokarami z całej Polski. Święto trwa cały dzień, a jego kulminacyjnym punktem jest msza św. Uroczystości gromadzą również sympatyzujących z radiem biskupów i polityków.
Na zdjęciu: Jarosław Kaczyński przemawia podczas obchodów 15-lecia Radia Maryja w Toruniu.
Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl
5 z 20
Radio Maryja
Na zdjęciu widzimy uroczystości urodzinowe Radia Maryja w Bydgoszczy. To tradycja - najpierw rodzina świętuje w Toruniu w sobotę, a w poniedziałek - po sąsiedzku. Dzieje się tak, ponieważ Radio Maryja zaczęło nadawać najpierw w Toruniu, a po kilku dniach odpaliło również nadajnik w Bydgoszczy.
FOT. KRZYSZTOF MILLER / Agencja Wyborcza.pl
6 z 20
Radio Maryja
Kwestia zakazu aborcji zawsze była istotna w przekazie Radia Maryja. Pierwsza potężna mobilizacja miała miejsce w 1996 rok, kiedy Sejm uchwalił zmianę jednego z przepisów w ustawie z 1993 r.
Na zdjęciu: marsz w obronie życia na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, 2007 r.
JAN ZAMOYSKI/Agencja Wyborcza.pl
7 z 20
Radio Maryja
W 1996 roku tysiące słuchaczy pojechało do Warszawy na demonstrację, organizowali też tzw. Marsze Życia. Mimo ich protestów Sejm uchwalił ustawę. Ojciec Rydzyk radził z anteny posłom "ogolić głowy na łyso jak prostytutkom sypiającym z Niemcami w czasie okupacji"
Na zdjęciu: marsz w obronie życia na Placu Trzech Krzyży w Warszawie, 2007 r.
Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Wyborcza.pl
8 z 20
Radio Maryja
Radio nadaje ze 126 nadajników UKF małej mocy na terenie całego kraju. Według najnowszych danych ma udział w rynku w wysokości ok. 2 proc. i zajmuje siódme miejsce na liście najpopularniejszych radiostacji.
Fot. Łukasz Giza/ Agencja Wyborcza.pl
9 z 20
Radio Maryja
Radio Maryja to nie tylko ojciec Rydzyk. W dużej mierze za przekaz na jego antenie odpowiada kilku ideologów - zaprzyjaźnionych z rozgłośnią profesorów. Jednym z nich jest Jerzy Robert Nowak. W ostatnich latach znany z tego, że nie mógł się pogodzić z ustaleniami Jana Tomasza Grossa. Prof. Nowak jeździł po Polsce z cyklem wykładów, które rzekomo miały odkłamać "kłamstwa" Grossa.
Na zdjęciu: prof. Jerzy Robert Nowak przyjechał na spotkanie do Lubania, 2008 r.
CEZARY ASZKIEŁOWICZ/Agencja Wyborcza.pl
10 z 20
Radio Maryja
Rodziny Radia Maryja działają w wielu polskich parafiach. Spotykają się regularnie na modlitwie, raz na jakiś czas toruńscy redemptoryści przyjeżdżają z wizytą - tak właśnie zrodziła się tradycja poniedziałkowych spotkań. Słuchacze za granicami również organizują się w grupy.
Na zdjęciu: wileńskie biuro rozgłośni Radia Maryja.
WOJCIECH KARDAS/Agencja Wyborcza.pl
11 z 20
Radio Maryja
Kiedy Radio Maryja ma urodziny, budynek studia przeżywa oblężenie. Każdy ze słuchaczy chce na własne oczy zobaczyć, skąd nadawany jest program jego ulubionej stacji.
Na zdjęciu: toruńska siedziba Radia Maryja podczas 18 urodzin.
Fot. Piotr Deska / Agencja Wyborcza.pl
12 z 20
Radio Maryja
Raz do roku - w lipcu - słuchacze pielgrzymują na Jasną Górę. Przez kilkanaście lat radio organizowało również pielgrzymki dla młodzieży i kółek różańcowych dzieci. W ubiegłym roku wszyscy do Częstochowy wybrali się jednego dnia - żeby nie robić konkurencji dla Światowych Dni Młodzieży.
Na zdjęciu: XVII pielgrzymka rodzin Radia Maryja, 2009 r.
Fot. Piotr Deska / Agencja Wyborcza.pl
13 z 20
Radio Maryja
Częstochowska pielgrzymka jest okazją nie tylko do tego, by pomodlić się za Radio Maryja. Można na niej spotkać znane osoby, słuchające stacji.
Na zdjęciu: nieżyjąca już Violetta Villas podpisuje płyty fanom, 2009 r.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
14 z 20
Radio Maryja
Najnowszym "dziełem" i perłą w koronie imperium jest Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Zbudowany za pieniądze słuchaczy, w tym roku konsekrowany przez kardynała Zenona Grocholewskiego. Kościół mieści się w toruńskim Porcie Drzewnym, w kompleksie Polonia in Tertio Millennio, zaraz obok budynków Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.
Na zdjęciu: o. Tadeusz Rydzyk na uroczystości poświęcenia placu budowy kościoła, 2012 r.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
15 z 20
Radio Maryja
Według pomysłu redemptorystów, świątynia ma być "wotum wdzięczności" za pontyfikat Jana Pawła II. Pomieści trzy tysiące osób, ma 900 miejsc siedzących.
Na zdjęciu: budowa kościoła pod wezwaniem Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i błogosławionego Jana Pawła II - Centrum Polonia in Tertio Millennio, 2013 r.
Fot. Michał Łepecki / Agencja Wyborcza.pl
16 z 20
Radio Maryja
W 2012 roku Telewizja Trwam nie dostała koncesji na nadawanie na cyfrowym multipleksie. KRRiT tłumaczyła swoją decyzję brakami w złożonej dokumentacji finansowej. Widzowie uznali to jednak za formę prześladowania i wyszli na ulicę, organizując dziesiątki demonstracji w obronie wolności słowa.
Na zdjęciu: manifestacja słuchaczy Radia Maryja w Krakowie, 2012 r.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
17 z 20
Radio Maryja
Przez kilkanaście lat rodzina Radia Maryja świętowała urodziny w kościele św. Józefa, niedaleko radia, tuż przy jednym z budynków WSKSiM i studiu Telewizji Trwam. Od niedawna to się zmieniło. Toruń udostępnia redemptorystom nowoczesną halę widowiskowo-sportową, w której jest więcej miejsca.
Na zdjęciu: 24-te urodziny Radia Maryja, 2015 r.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
18 z 20
Radio Maryja
Za pomysł odwiertów geotermalnych o. Rydzyk został ochrzczony przez sympatyków "Prometeuszem". Jeżeli inwestycja okaże się sukcesem, posłuży do zaopatrzenia w energię kompleksu Polonia in Tertio Millennio, a nadwyżkę będzie można sprzedać miastu.
WOJCIECH KARDAS/Agencja Wyborcza.pl
19 z 20
Radio Maryja
- To Radio Maryja, nie Radio Tadeusz - mówi często ojciec Rydzyk.
Na zdjęciu witraż z jego wizerunkiem, który znajdziemy w kościele w Porcie Drzewnym.
Fot. Wojciech Kardas / Agencja Wyborcza.pl
20 z 20
Radio Maryja
- Powinniśmy być jak miasto na górze, jak widoczna dla wszystkich lampa na świeczniku, aby nasze światło świeciło przed ludźmi podobnie jak latarnia morska, która wskazuje drogę do bezpiecznego portu - mówił w 1995 roku do rodziny Radia Maryja Jan Paweł II.
Na zdjęciu: poświęcenie kościoła pw . Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św . Jana Pawła, 2015 r.
Wszystkie komentarze