AGATA GRZYBOWSKA/Agencja Wyborcza.pl
1 z 18
Marsz Niepodegłości - Warszawa
Marsz Niepodległości przeszedł ulicami Warszawy pod hasłem ?Polska bastionem Europy?. Narodowcy maszerowali od ronda im. Romana Dmowskiego na błonia pod Stadionem Narodowym. Nad tłumem unosił się dym z rac, strzelały petardy. Skandowano: Duma, duma, narodowa duma!, Stolica Polaków nie chce lewaków!, Cześć i chwała bohaterom!, Roman Dmowski, wyzwoliciel Polski!.
AGATA GRZYBOWSKA/Agencja Wyborcza.pl
2 z 18
Marsz Niepodegłości - Warszawa
Obok flag narodowych powiewały sztandary z falangą i mieczem Chrobrego. Były transparenty antyaborcyjne, ale i 'Jan Tomasz Gross, antypolski głos', 'Polska zawsze wierna Bogu wbrew szubrawcom, lewakom i pedalstwu' oraz 'Rozwiązać Trybunał Konstytucyjny'.
AGATA GRZYBOWSKA/Agencja Wyborcza.pl
3 z 18
Marsz Niepodegłości - Warszawa
Hitem była piosenka śpiewana na melodię 'Karuzela, karuzela': My nie chcemy tu islamu, terrorystów, muzułmanów, płaczą Niemcy, płacze Francja, tak się kończy tolerancja. Intonowali ją organizatorzy jadący na ciężarówkach. Powodzeniem cieszyło się też hasło: Cała Polska śpiewa z nami, wypier...ć z uchodźcami oraz popularne zawołanie Raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę, w którym czerwoną przerabiano na żydowską.
AGATA GRZYBOWSKA/Agencja Wyborcza.pl
4 z 18
Marsz Niepodegłości - Warszawa
Na obrzeżach marszu zbierano podpisy pod wnioskiem o referendum za odwołaniem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Wśród uczestników sporo było młodych księży, zwracały też uwagę osoby, które w jednej ręce trzymały puszkę z piwem, a w drugiej polską flagę. W pochodzie maszerowali także kibice i całe rodziny.
PRZEMEK WIERZCHOWSKI/Agencja Wyborcza.pl
5 z 18
Marsz Niepodegłości - Warszawa
Narodowców do marszu zagrzewał gość z Włoch Roberto Fiore z neofaszystowskiej partii Forza Nuova. Wzywał Polskę, by poprowadziła Europę do odrodzenia. List do uczestników wysłał też prezydent Duda. ?Darząc się wzajemnym szacunkiem, w poczuciu powagi i godności tego święta, gromadzimy się pod biało-czerwonymi flagami i wizerunkami Orła Białego. Razem, a jednocześnie każdy na swój sposób, korzystamy z najcenniejszego dobra, z naszej wolności - napisał.
PRZEMEK WIERZCHOWSKI/Agencja Wyborcza.pl
6 z 18
Marsz Niepodegłości - Warszawa
Marsz zgromadził wg policji ok. 75 tys. uczestników i zakończył się na błoniach Stadionu Narodowego. Spalono tam flagi z symbolem Facebooka, który ostatnio zablokował stronę nacjonalistów za szerzenie mowy nienawiści.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI/Agencja Wyborcza.pl
7 z 18
Marsz KOD - Warszawa
Marsz Komitetu Obrony Demokracji zaczął się w samo południe w Warszawie. Współorganizowały go partie opozycyjne: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, SLD i Zieloni. Wyruszył z placu Narutowicza na cześć pierwszego prezydenta II RP, którego zamordował fanatyczny nacjonalista. - Rolą środowisk i ludzi wrażliwych na problemy demokracji jest kształtowanie mądrego, świadomego patriotyzmu mówił b. prezydent Bronisław Komorowski.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI/Agencja Wyborcza.pl
8 z 18
Marsz KOD - Warszawa
Na marsz KOD-u i opozycji przyszło wg policji ok. 10 tys. osób. Wśród portretów niesionych przez manifestantów były fotografie Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wincentego Witosa i Romana Dmowskiego. Wiele osób miało przypięte do ubrań biało-czerwone kotyliony. To tradycja, którą propagował Komorowski, gdy był prezydentem.
SŁAWOMIR KAMIŃSKI/Agencja Wyborcza.pl
9 z 18
Marsz KOD - Warszawa
Gdy marsz dotarł na Pole Mokotowskie, wystąpili m.in. liderzy PO Grzegorz Schetyna i SLD Włodzimierz Czarzasty. - Są takie rządy i są tacy ludzie, którzy uważają, że są Polacy jednej albo drugiej kategorii. Że są Polacy sortów lepszych i gorszych - mówił Czarzasty, wymieniwszy wcześniej postaci, które jego zdaniem łączą Polaków, m.in. Tadeusza Mazowieckiego, Władysława Bartoszewskiego i Józefa Oleksego.
ADAM STĘPIEŃ/Agencja Wyborcza.pl
10 z 18
Marsz przeciw nacjonalizmowi - Warszawa
Według policji około tysiąca osób przyszło na plac Zamkowy, by wziąć udział w marszu antyfaszystowskim, który przeszedł pod Zachętę. Zaś według organizatorów w kluczowym momencie marszu uczestników było ok. 5 tysięcy.
ADAM STĘPIEŃ/Agencja Wyborcza.pl
11 z 18
Marsz przeciw nacjonalizmowi - Warszawa
- Jesteśmy w miejscu, gdzie zamordowano prezydenta Narutowicza. Ale epoka przemocy się nie skończyła. Jesteśmy tu, bo się jej sprzeciwiamy. Nie ma pozytywnych nacjonalizmów. Wszystkie prowadzą do tragedii, jak Auschwitz, Srebrenica, Wołyń - przemawiano.
MATEUSZ SKWARCZEK/Agencja Wyborcza.pl
12 z 18
11 listopada w Krakowie
Krakowskie obchody Święta Niepodległości połączyły różne środowiska. W marszu wzięli udział przedstawiciele m.in. PiS, PO, KOD, Nowej Prawicy, a także aktywistki, które organizowały niedawno "czarne protesty". Atmosfera wspólnego świętowania nie trwała jednak zbyt długo. Pod Wawelem sympatycy KOD gwizdali, a grupa spod sztandaru PiS krzyczała: "zdrajcy", "ubeki", "złodzieje".
MICHŁ ŁEPECKI/Agencja Wyborcza.pl
13 z 18
11 listopada w Krakowie
- Nie pochwalam takiego zachowania - stwierdził później Janusz Majcherek zapytany, dlaczego niektórzy sympatycy KOD zaczęli gwizdać w kierunku politycznych przeciwników.
- Węgrzy i Polacy śpiewają, a bluzgi płyną z ust wrogów Polski. Polak świętuje, a wróg Polski nie umie się znaleźć - tak odpowiedział na pytanie o wyzwiska ze strony ludzi stojących pod flagą PiS Jacek Smagowicz, działacz opozycji antykomunistycznej, który maszerował wraz z Klubami "Gazety Polskiej".
MARCIN WOJCIECHOWSKI/Agencja Wyborcza.pl
14 z 18
Marsz KOD w Łodzi
Ulicą Piotrkowską w Łodzi przeszedł "KOD Niepodległości". W marszu wzięło udział około 2 tys. łodzian, którym towarzyszyła Orkiestra MPK. Przebiegał spokojnie. Skandowano m.in. "Wolność, równość, demokracja" i "Polska jest kobietą".
ŁUKASZ KOLEWIŃSKI/Agencja Wyborcza.pl
15 z 18
11 listopada w Częstochowie
Oficjalne obchody Święta Niepodległości w Częstochowie odbyły się po południu z udziałem grup rekonstrukcyjnych zamiast wojska, które wystąpiło na obchodach PiS kilka godzin wcześniej. - W tej chwili do głosu próbują dojść polityczne ugrupowania nie kryjące swej fascynacji totalitarnymi, zbrodniczymi siłami XX wieku - mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Te grupy swymi populistycznymi hasłami chcą dzielić, a nie łączyć Polaków, Europejczyków, oraz wszystkich ludzi.
CEZARY ASZKIEŁOWICZ/Agencja Wyborcza.pl
16 z 18
Szczeciński Marsz Niepodległości
"To my, to my Polacy!", "Cześć i chwała bohaterom" i "Duma, duma, narodowa duma!" - te hasła zdominowały Szczeciński Marsz Niepodległości, który przeszedł ulicami Szczecina. Organizatorami pochodu były ONR, Młodzież Wszechpolska, Polski Szczecin oraz Stowarzyszenie KoLiber.
TOMASZ PIETRZYK/Agencja Wyborcza.pl
17 z 18
Marsz Patriotów we Wrocławiu
Ok. 2 tys. nacjonalistów przeszło ulicami Wrocławia w tzw. marszu patriotów z okazji 11 listopada. Głównie młodzi mężczyźni w dresach i zielonych szalikach, ale też rodziny z dziećmi i starsze pary. Wyruszyli po godz. 17 spod dworca do rynku przy wtórze "Roty".
MIECZYSŁAW MICHALAK/Agencja Wyborcza.pl
18 z 18
Marsz Patriotów we Wrocławiu
Był m.in. Jacek Międlar, niedawno wyrzucony z zakonu za głoszenie nienawistnych kazań, a także Piotr Rybak, sprawca spalenia kukły Żyda, oraz Roman Zieliński, ukarany przez sąd za książkę "Jak pokochałem Adolfa Hitlera". Maszerujący krzyczeli: "Tu jest Polska, nie Bruksela, tu się zboczeń nie popiera", "Ani Rosja, ani Zachód, Polska tylko dla Polaków" czy "Unia Europejska to banda złodziejska".
Wszystkie komentarze