LUTY 2014
Manifestanci nie opuszczają Majdanu. 18 lutego kilkanaście tysięcy osób idzie przed siedzibę parlamentu, by domagać się od deputowanych przywrócenia konstytucji z 2004 rok. Manifestanci zapowiadają, że nie pozwolą deputowanym opuścić sali posiedzeń, dopóki nie spełnią oni żądań Majdanu. Pod Parlamentem zaczynają się zamieszki. Milicjanci używają gazu łzawiącego, granatów hukowych i broni pneumatycznej. Walki zaczynają rozszerzać się na całe centrum Kijowa.
YANNIS BEHRAKIS/REUTERS
Znów płoną barykady z opon, a protestujący zajmują budynki rządowe. Funkcjonariusze MSW zaczęli ostrzeliwać demonstrantów z dachów budynków. Do godziny 17 wiadomo było o 5 ofiarach śmiertelnych i co najmniej 150 rannych. Walki na ulicach Kijowa trwają przez kolejne dni. rośnie liczba zabitych i rannych. Najcięższy jest 20 lutego - jak podaje Ministerstwo Zdrowia, tego dnia75 osób, a 567 jest rannych.
AGATA GRZYBOWSKA
Tego dnia w Kijowie pojawia się też delegacja europejska, która ma wynegocjować porozumienie. 21 lutego - przełom. Janukowycz zapowiada, że w ciągu 10 dni będzie stworzony nowy rząd, a wybory prezydenckie odbędą się w grudniu. Ma być też przywrócona konstytucja z 2004 roku. Parlament podejmuje też decyzję o uwolnieniu Julii Tymoszenko.
AGATA GRZYBOWSKA
Tego samego dnia późnym wieczorem Wiktor Janukowycz opuszcza swoją rezydencję pod Kijowem i wylatuje do Charkowa. Przesyła oświadczenie, że nie ustąpi z urzędu, a w kraju doszło do zamachu stanu. Opozycja przejmuje kontrolę nad Parlamentem i podejmuje decyzję, że w związku z ucieczką Janukowycza jest on odwołany z funkcji głowy państwa. 25 maja mają odbyć się nowe wybory prezydenckie. Struktury siłowe ogłaszają, że przechodzą na stronę narodu. Tłum rusza do prezydenckiej rezydencji. W mediach zaczynają krążyć zdjęcia luksusowych wnętrz i dziwacznych, nowobogackich dekoracji. 24 lutego Ukraina wysyła za Wiktorem Janukowyczem międzynarodowy list gończy o prowadzi śledztwo w sprawie masowych zabójstw cywili. Cztery dni później Wiktor Janukowycz zwołuje konferencję w Rosji w Rostowie nad Donem, gdzie informuje, że nadal uważa się za głowę państwa ukraińskiego. 26 lutego premierem Ukrainy zostaje Arsenij Jaceniuk. Do koalicji 'Ukraiński Wybór' wchodzi 250 deputowanych.
AGATA GRZYBOWSKA
Po ucieczce Janukowycza na Krymie robi się niespokojnie. Z Moskwy płyną głosy, że trzeba jak najszybciej nadać obywatelstwo rosyjskojęzycznym mieszkańcom półwyspu. Zaczynają się demonstracje prorosyjskich organizacji. Na budynku krymskiego parlamentu zawisa rosyjska flaga. 27 lutego na półwyspie pojawiają się uzbrojeni ludzie w mundurach bez oznaczeń, którzy przedstawiają się jako ?rosyjska samoobrona?. Zajmują siedziby władz w Symferopolu. Tego samego dnia Parlament Krymu podejmuje decyzję o referendum w sprawie niezależności półwyspu. Do końca miesiąca rosyjscy żołnierze zajmują na Krymie lotniska i punkty strategiczne.
Wszystkie komentarze