Fot. Krzysztof Miller / Agencja Wyborcza.pl
1 z 26
Okrągły stół to chyba najbardziej znany mebel w Polsce. Najważniejsze jednak jest to, co się przy nim wydarzyło. To właśnie od spotkania przy okrągłym stole zaczęły się zmiany ustrojowe w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W negocjacjach prowadzonych od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku brali udział przedstawiciele władz PRL, opozycji solidarnościowej oraz kościelnej. Łącznie 452 osoby.
Fot. Sławomir Sierzputowski / Agencja Wyborcza.pl
2 z 26
22.12.1990 r., Warszawa. W 1990 roku Lech Wałęsa złożył prezydencką przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym w towarzystwie żony Danuty. Do Sejmu na uroczystości nie został zaproszony poprzedni prezydent gen. Wojciech Jaruzelski. Lech Wałęsa tłumaczył, że w ten sposób przerywa związek z PRL-em. Tego dnia Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, przekazał Wałęsie insygnia Orderu Orła Białego i konstytucję z 1935 roku.
Fot. MARZENA HMIELEWICZ
3 z 26
Rok 1991 to początek internetu w Polsce. To wtedy z baraku przed budynkiem Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego do Centrum Komputerowego Uniwersytetu w Kopenhadze dotarła pierwsza wiadomość e-mail. Oczywiście na początku dostęp do sieci był ograniczony. A jak jest dziś? W przeprowadzonym w kwietniu sondażu CBOS, korzystanie z internetu przynajmniej raz w tygodniu zadeklarowało niemal dwie trzecie badanych (63 proc.).
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gaze
4 z 26
Ustanowionego w XVI w. Orderu Odrodzenia Białego w okresie PRL-u nie przyznawano. To najwyższe odznaczenie państwowe przywrócono w 1992 r. Pierwszym odznaczonym został papież Jan Paweł II, który odebrał je z rąk prezydenta Lecha Wałęsy.
Fot. Michał Mutor / Agencja Wyborcza.pl
5 z 26
03.01.1993 r., Warszawa; Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy narodziła się w 1993 roku i szybko stała się socjologicznym fenomenem. Na zdjęciu Jurek Owsiak i Agata Młynarska.
Fot. Skotnicki / East News
6 z 26
1994 r. Edyta Górniak jako pierwsza polska reprezentantka wzięła udział w konkursie Eurowizji. Jej występ okazał się sukcesem, którego jak dotąd nie udało się powtórzyć żadnemu innemu artyście wysłanym przez Polskę na ten konkurs. Utworem 'To nie ja' - nie mająca wówczas na swoim koncie jeszcze żadnej płyty - piosenkarka wywalczyła drugie miejsce. Niemiecka prasa pisała o 'nowej artystce z Polski o wyglądzie i głosie anioła'.
Fot. Rafał Witczak / East News
7 z 26
15 lipca 1995 r., Żary.
Z idei amerykańskiego festiwalu muzycznego Woodstock narodził się polski Przystanek Woodstock. Darmowymi koncertami i dobrą zabawą przyciąga ludzi z całej Europy. Pierwszy raz zorganizowano go w 1995 roku w Czymanowie, od 2004 roku odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Na jubileuszowej edycji pojawiło się ponad pół miliona osób.
Fot. Adam Golec / Agencja Wyborcza.pl
8 z 26
Zakopane - Wisława Szymborska dowiaduje się o przyznaniu Nagrody Nobla. 3 października 1996 r.
Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl
9 z 26
11.07.1997 r., Wrocław. Kilka dni intensywnych opadów na pograniczu polsko-czeskim spowodowało ogromny przybór wód w rzekach. Na wodowskazach zabrakło skali. Wysoka woda zalała m.in. Kłodzko, Opole, Brzeg i Wrocław. Zginęło 55 osób a straty materialne przekroczyły 3,5 mld złotych (875 mln euro). W akcji ratunkowej brały udział tysiące osób.
Fot. Robert Kowalewski / Agencja Wyborcza.pl
10 z 26
31.03.1998 r., Warszawa. Demonstracja związana z gigantyczną reformą administracyjną, która miała wejść w życie 1 stycznia 1999 roku. Polskę podzielono na 16 województw i 315 samorządów powiatowych.
Fot. Piotr Janowski / Agencja Wyborcza.pl
11 z 26
21.04.1999 r., Waszyngton. W polskiej ambasadzie premier Jerzy Buzek zaprezentował szable, które wręczał politykom zasłużonym dla sprawy wejścia Polski do NATO. Polska stała się pełnoprawnym członkiem Sojuszu 12 marca 1999 roku.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
12 z 26
30 marca 2000 r. Powitanie Andrzeja Wajdy, który właśnie wrócił z Los Angeles, gdzie został nagrodzony Oscarem za całokształt twórczości. Podczas gali rozdania nagród reżyser przemawiał po polsku, bo 'chciał powiedzieć to, co myśli, a myśli zawsze po polsku'. - Przyjmuję tę zaszczytną nagrodę jako wyraz uznania, nie tylko dla mnie, ale dla całego polskiego kina. Tematem wielu naszych filmów były okrucieństwa nazizmu, nieszczęścia, jakie niesie komunizm - mówił. - Gorąco pragnę, aby jedynym ogniem, którego doświadcza człowiek, był ogień wielkich uczuć - miłości, wdzięczności i solidarności.
Fot. Piotr Molecki / Agencja Wyborcza.pl
13 z 26
2001 r. Pierwsza Parada Równości w Warszawie. Niewielka manifestacja z czasem przeobraziła się w coroczne święto równości i różnorodności. Słynna była zwłaszcza ta z 2005 r. - przeszła ulicami stolicy, mimo że ówczesny prezydent miasta Lech Kaczyński jej zakazał. W przemarszu wzięło udział wielu polityków, w tym: Izabela Jaruga-Nowacka, Tomasz Nałęcz, Maria Szyszkowska czy Kazimierz Kutz. Władze Warszawy i część prawicowych polityków krytykowała policję za to, że ochraniała demonstrację. W 2007 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że zakazując parady, władze naruszyły Europejską Konwencję Praw Człowieka.
Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl
14 z 26
2002 r., Warszawa. Afera Rywina to jedna z największych afer korupcyjnych we współczesnej Polsce - dotyczyła propozycji złożonej w 2002 roku Agorze, czyli wydawcy "Gazety Wyborczej". Po jej nagłośnieniu prokuratura przez długie miesiące sprawdzała, jak doszło do wprowadzenia bezprawnych zmian w projekcie ustawy medialnej. Na zdjęciu Lech Rywin w pierwszym dniu wytoczonego mu procesu, grudzień 2003 roku.
fot. Roman Jocher / Agencja Wyborcza.pl
15 z 26
27.05.2003 r., Gdańsk. Polacy w referendum odpowiadają na pytanie o to, czy chcą wejść do Unii Europejskiej. Niebieskie flagi z gwiazdkami zawisły się nie tylko na urzędach i budynkach administracji, można je było zobaczyć również na domach zwolenników Unii - jak na tym zdjęciu z Gdańska.
Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
16 z 26
1.05.2004 r., Warszawa, plac Piłsudskiego. Noc, która wiele zmieniła. Następnego dnia obudziliśmy się już w Unii Europejskiej. Na zdjęciu główne uroczystości z tej okazji i wciąganie unijnej flagi na maszt z udziałem najważniejszych osób w państwie - prezydenta, premiera, marszałków i prymasa.
Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl
17 z 26
08.04.2005, Warszawa. Po śmierci papieża Polaka Jana Pawła II zapanowała żałoba narodowa. Polacy w czasie tych krótkich, smutnych dni byli niezwykle solidarni. Spotykali się nie tylko w kościołach, ale również na głównych placach miast, by wspólnie pomodlić się w jego intencji. Na zdjęciu ludzie słuchający transmisji mszy pogrzebowej papieża na placu Zamkowym.
Fot. Agencja Wyborcza.pl
18 z 26
29.01.2006 r. Dzień wcześniej na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich doszło do największej katastrofy budowlanej we współczesnych dziejach Polski. Podczas wystawy gołębi pocztowych, zawalił się dach hali MTK położonej na granicy Katowic, Chorzowa i Siemianowic Śląskich.
W czasie katastrofy w hali znajdowało się około 700 osób, zwiedzających i wystawców. W jej wyniku zginęło 65 osób, a ponad 170 zostało rannych.
Fot.Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
19 z 26
01.03.2007 r. W okolicach Augustowa ekolodzy robili swój obóz, by bronić Doliny Rospudy, która miała zostać przecięta obwodnicą miasta. Protesty były skuteczne.
W marcu 2009 roku rząd Polski przedstawił nową koncepcję budowy obwodnicy, poza obszarami ochrony ptaków i siedlisk programu Natura 2000.
Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl
20 z 26
12.02.2008 r. krakowskie lotnisko Balice, na zdjęciu przylot ostatniej, dziewiątej zmiany polskiego kontyngentu wojskowego w Iraku. Nasi żołnierze w Iraku stacjonowali od września 2003 roku. W ciągu pięciu lat zginęło tam 28 Polaków, a ponad 150 zostało rannych.
Fot. Wojciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl
21 z 26
2009 r. Zdobywając 555 głosów, Jerzy Buzek został wybrany przewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Był pierwszą osobą na tym stanowisku z państw byłego Bloku Wschodniego.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
22 z 26
10 kwietnia 2010 r. rano Polską wstrząsnęła wiadomość, że w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot z 96 osobami na pokładzie. Polska delegacja miała wziąć udział w uroczystościach upamiętniających pomordowanych w Katyniu. Wieczorem przed Pałacem Prezydenckim były już dziesiątki tysięcy warszawiaków ze zniczami. Wszyscy pogrążeni w żałobie. Wtedy katastrofa nie była jeszcze tematem politycznym.
Fot. Franciszek Mazur / Agencja Wyborcza.pl
23 z 26
02.07.2011 r., Warszawa. Dzień wcześniej Polska stanęła na czele Rady Unii Europejskiej. Była to pierwsza polska prezydencja w UE. Przez sześć miesięcy Polska przewodniczyła pracom Rady UE jako pierwsze państwo tria: Rzeczpospolita Polska - Królestwo Danii - Republika Cypryjska. Na zdjęciu dywan kwiatowy na Placu Zamkowym zrobiony z tej właśnie okazji. Składał się z 14 tys. sadzonek.
Fot. Waldemar Gorlewski / Agencja Wyborcza.pl
24 z 26
Fot. Dawid Chalimoniuk / Agencja Wyborcza.pl
25 z 26
30 lipca 2013 r. Konferencja z udziałem 33-latka, któremu dwa miesiące wcześniej przeszczepiono twarz. Specjaliści z Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej uznali operację za najlepszy na świecie zabieg rekonstrukcyjny 2013 r. - Jestem bardzo mile zaskoczony wyróżnieniem i reakcją na ten zabieg lekarzy z całego świata. Nasz sukces był opisywany jako sukces polskiej medycyny - cieszył się później prof. Adam Maciejewski.
Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl
26 z 26
Wszystkie komentarze