Flaga konfederacka budzi w Stanach Zjednoczonych liczne kontrowersje, przez przeciwników uważana z przejaw rasizmu natomiast przez zwolenników jako część dziedzictwa kulturowego południowych stanów.
REKLAMA
CARLO ALLEGRI/REUTERS
1 z 24
Motocyklista biorący udział w rajdzie "Ride for Pride" w Brandon. Wydarzenie zostało zorganizowane celem poparcia Flagi Konfederatów. Flaga ta nawiązuje do Skonfederowanych Krajów Ameryki i budzi liczne kontrowersje w amerykańskim społeczeństwie. Uważana jest za przejaw rasizmu.
BRIAN SNYDER/REUTERS
2 z 24
Charleston, Południowa Karolina. 20 czerwca 2015, trzy dni po strzelaninie w kościele, w której zginęło 9 osób, odbył się "March for Black Lives". Uczestnicy marszu, pokazują flagi z symbolem niszczenia Flagi Konfederatów.
KURZ & ALLISON/AP
3 z 24
Żołnierze Unii z Massachusetts 54 Pułku Piechoty, 18 lipca 1863.
BRIAN SNYDER/REUTERS
4 z 24
Kolumbia w Południowej Karolinie, John Miller (po lewej)opowiada się za pozostawieniem Flagi Konfederatów przy State House. Amy Weeks domaga się zdjęcia flagi. Kłócą się podczas wiecu promującego usunięcie flagi Konfederacji. Debata na temat usunięcia flagi rozpoczęła się po zabójstwie dziewięciu Afroamerykanów przez białego zamachowca.
BRIAN SNYDER/REUTERS
5 z 24
Brenda Sabb kontroluje jakość wykonania flag amerykańskich w zakładzie produkcyjnym Valley Forge w Lane, Południowa Karolina 23 czerwca 2015 r. Czołowy producent flag amerykańskich powiedział że we wtorek przestaną produkcji i sprzedaży flagi konfederacji po zeszłotygodniowym ataku na wiernych w kościele dla Afroamerykanów.
AP PHOTO
6 z 24
21 września 1923 roku, członkowie Ku Klux Klanu podczas parady ulicami Tulsa w stanie Oklahoma.
CARLO ALLEGRI/REUTERS
7 z 24
Dennis Wiles, dwudziestolatek z Tampa z tatuażem Flagi Konfederacji na ramieniu, słucha instrukcji rajdu "Ride for Pride", aby pokazać poparcie dla Flagi Konfederatów w Brandon.
CARLO ALLEGRI/REUTERS
8 z 24
Rodzina stojąca na tyle swojego pick-upa podczas rajdu "Ride for Pride" popierającego Flagę Konfederacji.
BRIAN SNYDER/REUTERS
9 z 24
Asha Jones słucha przemówień podczas wiecu przy State House propagującego usunięcie Flagi Konfederacji.
TIM DOMINICK/AP
10 z 24
Wielebny Jessie Jackson przygląda się obradom senatu w sprawie projektu ustawy, który wzywa do usunięcia Flagi Konfederatów z terenu State House.
JULIE BENNETT/AP
11 z 24
Wiec przeciwników usunięcia flagi konfederatów.
BRIAN SNYDER/REUTERS
12 z 24
Kuniharu (z lewej) i Barbara Kubodera podczas minuty ciszy na wiecu przy State House.
CARLO ALLEGRI/REUTERS
13 z 24
Uczestnicy rajdu rajdu "Ride for Pride" popierającego Flagę Konfederacji.
RON HARRIS/AP
14 z 24
Ashlynn McKeown(po lewej) i jej brat Daniel McKeown słuchają przemówień agitujących za pozostawieniem flagi konfederatów na schodach budynku Kapitolu Stanu Alabama.
TED POWERS/AP
15 z 24
19 luty 1983r. marsz Ku Klux Klanu w Austin.
ADAM ANDERSON PHOTO/REUTERS
16 z 24
Bree Newsome zdejmuje flagę konfederatów wywieszoną przy State House w Kolumbii, Południowa Karolina. Kobieta zaraz po akcji została aresztowana.
TAMI CHAPPELL/REUTERS
17 z 24
Dent "Wildman" Myers otoczony Flagami Konfederacji rozmawia z klientami w swoim sklepie "Nadwyżka Wojny Domowej" w Kennesaw, Georgia. Myers mówi, że ma ogromny ruch w biznesie. Otrzymuje teraz także telefony z całego kraju odkąd flaga została wycofana z takich sklepów jak Walmart i Amazon.
TAMI CHAPPELL/REUTERS
18 z 24
Pamiątki sprzedawane w "Nadwyżka Wojny Domowej" w Kennesaw, Georgia.
CARLO ALLEGRI/REUTERS
19 z 24
Uczestnicy rajdu "Ride for Pride" popierającego Flagę Konfederacji.
TONY GUTIERREZ/AP
20 z 24
John Fullinwider, udaje, że burzy pomnik generała Roberta E. Lee w Lee Park. Za nim stoją osoby nawołujące do ściągnięcia Konfederackiej Flagi. Fullinwider jest prezesem Centrum Pokojowego z Dallas i ma nadzieję na dialog z władzami miasta dotyczący konfederackich symboli w całym mieście.
LOU KRASKY/AP
21 z 24
10 maj 2000r. Płonąca flaga konfederacka podczas demonstracji w Kolumbii w Południowej Karolinie. Demonstracja przeciw powiewającej fladze na szczycie State House of South Carolina.
CARLO ALLEGRI/REUTERS
22 z 24
Pies na tyle pick-upa, podczas rajdu "Ride for Pride" popierającego Flagę Konfederacji.
CARLO ALLEGRI/REUTERS
23 z 24
Kobieta prowadzi samochód z naklejką na masce "Dixie Girl", podczas rajdu "Ride for Pride" popierającego Flagę Konfederacji.
ALBERT CESARE/AP
24 z 24
Dan Williams, 65latek z flagą konfederatów, stoi z piętnastoletnią córką Bonnie-Blue Williams, naprzeciw budynku Alabama State Capitol podczas wiecu w obronie Flagi Konfederatów.
Z TĄ flagą - to jak z polskimi obozami ... HISTORYCZNE kłamstwo ...
które chce zostać PRAWNICZĄ prawdą - demokratycznie ustaloną.
w czasie TAMTEJ wojny NIKT NIE WIEDZIAŁ, że jest o . . .niewolnictwo!
Poszło o podatki!
Potem, żeby zrobić z tego MORALNE zwycięstwo północy ... dodano czarnych ...
@Krzysztof Ksiazek
Masz rację, wolność czarnych wyszła jakby przy okazji. Pytanie tylko, czy dzisiaj rasiści nie wybrali tej flagi na swój symbol. Wg mnie tak, co udowodnił niedawny zamach.
Dałem Ci plusa, ale się z Tobą nie zgadzam - tu chodzi o dziś i jutro, a nie XIX wiek. I rasistowskie konotacje do tej flagi są oczywiste.
@Krzysztof Ksiazek
To trochę jak ze swastyką - można mówić, że to staroindoerupejski symbol szczęścia, co w sumie jest prawdą... ale po nazistach i Auschwitz nikt rozsądny już tak nie mówi. Flaga stała się symbolem nacjonalistyczno-rasistowskiej części amerykańskiego południa.
@prawdziwy_ptr
Gó... prawda. Poczytaj sobie wypowiedzi weteranów OIF i w ogóle GWT. Jednostki z południa nosiły często 'Dixi' jako morale patch. I nie, nie byli to tylko biali. Czarni mają od dłuższego czasu ból dupy o wszystko, czego najlepszym przykładem jest właśnie cała ta sytuacja. To jak ze znakiem 'Polski Walczącej', która jest namiętnie używana przez narodowców, kiboli i inne ścierwa. Czekam tylko na moment, aż odpowiednie grupy 'bólo-dupo-twórcze' będą skandowały hasła o 'PW'...
Wszystkie komentarze