Więcej
    Komentarze
    Ściany budynków są pionowe, zdjęcia są dobrze skomponowane... kto dzisiaj jeszcze robi tak zdjęcia?
    @lodzermensz1 Wtedy też nikt tak nie robił. Panorama została skorygowana w powiększalniku, dziś można skorygować w darmowym GIMP-ie. Kompozycja jest dobra, ponieważ zdjęcia robił zawodowy fotograf, który bazował przede wszystkim na swoim warsztacie. Dziś większość pstrykaczy myśli, że będą mieć tym lepsze zdjęcia, im droższy aparat zakupią.
    już oceniałe(a)ś
    9
    8
    @uthark Niekoniecznie. Były kiedyś aparaty które miały możliwość zmiany płaszczyzny obiektywu i kliszy/błony; być może nie te. Zasad działania dokładnie nie znam - geometria - a nie odrobiłem lekcji ale WARTO wiedzieć że takie istniały i chyba jeszcze istnieją. zrjn.
    już oceniałe(a)ś
    5
    0
    Chyba wdarł się tu jakiś błąd rzeczowy, gdyż Karol Beyer żył w latach (1818-1877), a podpisaliście, że zdjęcie pochodzi z ok. 1895.
    @Marzenna Tołwińska-Woźniak Chodzi o zdjęcie zamieszczone jako siódme!
    już oceniałe(a)ś
    0
    0
    Przepiękny ten pałac saski. Ale te ku...wy niemieckie musiały go wysadzić.
    @rumcajs_bez_hanki Pałac Saski nie był żadnym dziełem architektonicznym, raczej ponurym symbolem carskiej opresji. Nasz szlachetny Grób Nieznanego Żołnierza raczej nikł w kolumnadzie w głębi podwórka Pałacu, dodatkowo skryty końskim zadem pomnika ks. Józefa. Nasz biedny, zniszczony wojnami Kraj nie mógł wtedy myśleć o budowie bardziej odpowiedniego Panteonu. Obecnie Grób ma zdecydowanie lepsze położenie. Przez wybryk losu (bo przecież nie dzięki wojnie) został właściwie wyeksponowany i powinien w tej postaci pozostać, jako tragiczny symbol naszej tragicznej historii, otoczony jedynie szlachetną zielenią. Stanowcze NIE odbudowie Pałacu Saskiego!
    już oceniałe(a)ś
    9
    8
    Ładna ta stolica w rosyjskiej gubernii. Trochę inaczej wyglądała po rządach innego zaprzyjaźnionego obecnie państwa.
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    Zdjęcie 6 co tam robi Russel Crowe ?
    @stpn bez przesady
    już oceniałe(a)ś
    4
    0
    . Jakie piękne Krakowskie ...bez Jarka, beż Antoniego, Błaszczaka, Brudzińskiego ale pod carskim protektoratem , czyli , właściwie nic się nie zmieniło .
    @babciamarianna I bez samochodów.
    już oceniałe(a)ś
    7
    0
    @babciamarianna A carski protektorat to gdzie widzisz? A może za nim tęsknisz?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0
    "Z fotografii wyłania się miasto, które mimo zdegradowania do prowincjonalnego ośrodka administracyjnego w carskiej Rosji, represji i permanentnego stanu wojennego oraz brutalnej polityki rusyfikacyjnej, wyrosło na największy ośrodek miejski i przemysłowy na ziemiach polskich i które utrzymało pozycję kulturalnej, politycznej i gospodarczej stolicy podzielonego przez trzech zaborców narodu." Teza do dyskusji niż stwierdzenie. Gdyby to była prawda, wówczas w II RP Lwów, Kraków, Poznań, Łódź nie pełniłyby ważnych ról, a byłyby li tylko stolicami województw. Jedno warszawocentryzm jest na dłuższą metę nie do wytrzymania.
    już oceniałe(a)ś
    13
    18
    "Pierwsi fotografowie Warszawy Beyer, Brandel, Fajans" - piękne polskie nazwiska :-DD
    @homo-homini-lupus pochwal się swoim
    już oceniałe(a)ś
    20
    1
    @homo-homini-lupus My tu w Warszawie nie sądzimy po nazwiskach. I ty też tego nie rób, bo ci wyjdzie, że Chopin musiał być Francuzem ;-) Pewnie nie wiesz, ale Warszawa od wieków jest miastem wielokulturowym, do którego przyjeżdżają obcokrajowcy, którzy się tu zagnieżdżają. Niemcy, Żydzi, Włosi, Francuzi, Rosjanie w drugim pokoleniu (a czasem już i w pierwszym) uważali się za Polaków, za warszawiaków. Znana jest historia rodów takich jak Wedel, Bursche, Marconi, Bacciarelli, Orgelbrand i wielu innych.
    już oceniałe(a)ś
    35
    3
    @hrabia_piotr I rod Blikle pochodzacy ze Schwaben.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0