YANNIS BEHRAKIS / Reuters
1 z 30
30 lat temu agencja Reutera uruchomiła swój serwis fotograficzny. Z tej okazji fotoedytorzy agencji wybrali najważniejsze zdjęcia minionego 30-lecia. Większość z tych fotografii niemal każdy widział przynajmniej raz w życiu - to kamienie milowe w historii fotografii dokumentalnej, a zarazem świadectwa najważniejszych wydarzeń. Na zdjęciu: kurdyjscy uchodźcy walczą o bochenki chleba rozdawane w ramach pomocy humanitarnej na iracko-tureckiej granicy w 1992 roku. Pod koniec pierwszej wojny w Iraku ponad 1,5 mln Kurdów uciekało przed siłami lojalnymi Saddamowi Husseinowi. Fotografie, takie jak ta, wywierały nacisk na turecki rząd, by zdecydował się wreszcie na zapewnienie uchodźcom prawdziwej pomocy humanitarnej. Zwracały także uwagę opinii publicznej na dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w tej części świata.
STRINGER / Reuters
2 z 30
Fotografia legenda. Nieznany mężczyzna staje naprzeciw czołgów na placu Tiananmen w Pekinie. Rok 1989.
JUAN MEDINA / REUTERS /
3 z 30
Rok 2006. Nielegalny imigrant z Afryki resztkami sił czołga się po plaży po przybyciu na hiszpańską wyspę Fuertaventura na prowizorycznej łodzi. W tle beztrosko opala się grupa turystów - to właśnie ten kontrast stanowi siłę tej fotografii - pokazuje, jak nierówne życiowe szanse mają ludzie pochodzący z różnych zakątków świata.
VIKTOR KOROTAYEV / REUTERS
4 z 30
Członek specnazu niesie dziecko uratowane ze szkoły w Biesłanie. W 2004 roku do szkoły podstawowej w niewielkim Biesłanie u stóp Kaukazu wtargnęli terroryści Szamila Basajewa. Wśród zakładników znaleźli się nauczyciele i rodziny dzieci - łącznie 1300 osób. Rosyjskie służby specjalne odbiły szkołę po trzech dniach, ale w trakcie szturmu zginęło 331 zakładników.
JOACHIM HERRMANN / REUTERS
5 z 30
Bolid kierowcy Formuły 1. Josa Verstappena stanął w płomieniach podczas tankowania w czasie wyścigu w Hockenheim w 1994 r. Ogień wybuchł, gdy kilka litrów paliwa wylało się na rozgrzany pojazd. Kierowcy udało się bez szwanku opuścić bolid.
ROBERT GALBRAITH / REUTERS
6 z 30
We wrześniu 2005 r. USA nawiedził huragan Katrina. Największe zniszczenia spowodował w Nowym Orleanie. Woda zalała 80 proc. miasta, które nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Fotoreporter sfotografował mężczyznę porwanego przez wodę kurczowo trzymającego się dachu samochodu. Chwilę później mężczyzna został uratowany.
FINBARR OREILLY / REUTERS
7 z 30
Dłoń niedożywionego rocznego Alassa Galisou dotyka ust jego mamy. Jedno z najbardziej znanych zdjęć świata, wykonane przez Finbarra O'Reilly'ego w Nigrze w 2005 roku, podczas suszy nękającej ten kraj.
ERIC GAILLARD / REUTERS
8 z 30
Izraelscy żołnierze opłakują swojego kolegę Alexa Mashavisky'ego na jego pogrzebie. Mashavisky zginął podczas operacji w Strefie Gazy. Rok 2009, Izrael.
RUSSELL BOYCE / Reuters
9 z 30
Pracownicy amerykańskiej firmy zajmującej się wydobywaniem ropy naftowej usiłują opanować pożar szybu naftowego podpalonego przez siły Saddama Husseina. Kuwejt, rok 1991.
Kevin Coombs / REUTERS
10 z 30
Pracownicy banku Lehman Brothers podczas spotkania w budynku w finansowej dzielnicy Londynu. Fotografia była począwszy od 2008 roku wykorzystywana wielokrotnie - jako ilustracja materiałów na temat globalnego kryzysu finansowego (za którego początek uznaje się ogłoszenie upadłości przez Lehman Brothers)
DYLAN MARTINEZ / REUTERS
11 z 30
Wielkie świętowanie na placu Tahrir w Kairze w 2011 roku. Chwilę wcześniej prezydent Egiptu Hosni Mubarak ogłosił, ze rezygnuje z urzędu. Ogromne protesty tysięcy Egipcjan w całym kraju zostały przez media nazwane "facebookową rewolucją" - rzeczywiście serwisy społecznościowe okazały się wówczas doskonałym narzędziem dla zwolenników zakończenia 30-letnich rządów Mubaraka. - Mężczyzna na zdjęciu podnosi do góry laptopa i krzyczy "Facebook, Facebook" - relacjonuje autor tej fotografii.
SHANNON STAPLETON / REUTERS
12 z 30
Ratownicy niosą śmiertelnie rannego kapelana nowojorskiej straży pożarnej Mychala Judge'a. Duchowny to pierwsza potwierdzona ofiara śmiertelna ataku na World Trade Center w 2001 roku. - Nigdy nie zapomnę telefonu od mojego szefa, który powiedział: "Shannon, samolot uderzył w World Trade Center. Możesz dostać się tam jak najszybciej?" - wspomina autorka zdjęcia.
JASON LEE / REUTERS
13 z 30
Chiny, 2008 r. Kobieta na zdjęciu próbuje znaleźć swoich bliskich w gruzach szkoły zniszczonej przez wielkie trzęsienie ziemi. - Zajmowanie się tą historią bardzo silnie na mnie wpłynęło. Miałem wtedy 33 lata, byłem w najlepszej formie i martwiłem się tylko o moją karierę. Po tych wydarzeniach zacząłem myśleć nad założeniem rodziny i ciepłym domem, do którego wracałbym po pracy - mówi autor fotografii.
LUCAS JACKSON / REUTERS
14 z 30
Kwiecień 2010 roku. Wybuch wulkanu Eyjafjallajokull na Islandii sparaliżował ruch lotniczy na całym świecie.
CHARLES PLATIAU / REUTERS
15 z 30
Mieszkańcy Bukaresztu chronią się przed ogniem podczas walk ulicznych w czasie rewolucji w Rumunii w 1989 roku. Fotografia trafiła na okładki większości gazet na całym świecie.
OSMAN ORSAL / REUTERS
16 z 30
Turecki policjant używa gazu łzawiącego przeciwko kobiecie protestującej przy placu Taksim w Stambule. Kobieta w czerwonej sukience stała się dzięki temu zdjęciu ikoną protestów w 2013 roku.
GORAN TOMASEVIC / REUTERS
17 z 30
Sierżant William Olas Bee - służący w oddziałach amerykańskich marines - pod ostrzałem talibów w Afganistanie. - To był jego szczęśliwy dzień. Nie został postrzelony, ani poważnie ranny - wspomina ten dzień fotograf.
BRIAN SNYDER / REUTERS
18 z 30
Plażowicze opalają się na plaży Dauphin Island w Alabamie. Pomiędzy nimi a morzem znajduje się wał z bel siana. Powstrzymuje on zanieczyszczoną ropą wodę przed zanieczyszczeniem plaży. Do ogromnej katastrofy ekologicznej doszło w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Po wybuchu platformy wiertniczej należącej do koncernu BP, doszło do potężnego wycieku. Do wody dostało się prawie 5 mln baryłek, czyli ponad 666 tysięcy ton ropy.
YANNIS BEHRAKIS / Reuters
19 z 30
Mężczyzna niesie dziecko w kierunku grupy amerykańskich żołnierzy podczas niepokojów w Albanii w 1997 roku.
DAMIR SAGOLJ / REUTERS
20 z 30
Albanka karmi swoje dziecko podczas wędrówki. Razem z setkami uchodźców idzie do Macedonii. W 1999 roku ludzie uciekali przed wojną w Kosowie.
ANDRAS KISGERGELY / REUTERS
21 z 30
Płomienie ciągnące się za naddźwiękowym samolotem pasażerskim Concorde. Kilka sekund później maszyna rozbiła się obrzeżach miasteczka Gonesse pod Paryżem. Zginęło 113 osób. 25 lipca 2000 r.
ADREES LATIF / REUTERS
22 z 30
Ofiary wielkiej powodzi w Pakistanie próbują chwycić się podwozia wojskowego helikoptera, z którego pokładu rozdawana była pomoc humanitarna. W powodzi w 2010 r. zginęło 1600 osób.
BOBBY YIP / REUTERS
23 z 30
Żałobnicy na pogrzebie doktora Tse-Yuen-man, specjalisty od leczenia SARS, w Hongkongu. Między listopadem 2002 a lipcem 2003 r. w południowych Chinach wybuchła epidemia SARS (zespołu ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej). Zmarły 774 osoby.
GARY HERSHORN / Reuters
24 z 30
Biegacz Ben Johnson zdobywa złoty medal w sprincie na 100 m. podczas olimpiady w Seulu w 1988 r. Sportowiec stracił medal, po badaniu antydopingowym.
STRINGER / Reuters
25 z 30
Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow ściskają ręce w Genewie w 1985 roku. Przywódcy spotkali się po raz pierwszy, żeby omówić zakończenie amerykańsko- radzieckiego wyścigu zbrojeń.
GARY HERSHORN / REUTERS
26 z 30
Amerykański prezydent Bill Clinton, premier Izraela Icchak Rabin i szef Organizacji Wyzwolenia Palestyny Jaser Arafat podczas rozmów pokojowych w Białym Domu w 1993 r.
DAMIR SAGOLJ / Reuters
27 z 30
Portret Kim Ir Sena na budynku w Pjongjangu, 2011 r.
KIM KYUNG-HOON / REUTERS
28 z 30
Pracownicy medyczni sprawdzają, czy osoby ewakuowane z pobliża elektrowni Fukushima nie są napromieniowane. W 2011 r. w wyniku trzęsienia ziemi i potężnego tsunami doszło do uszkodzenia elektrowni jądrowej Fukushima I w Japonii.
CARLOS BARRIA / REUTERS
29 z 30
Amerykański żołnierz odpoczywa podczas nocnej misji niedaleko obozu Honaker Miracle w Afganistanie. 2009 r.
AKINTUNDE AKINLEYE / REUTERS
30 z 30
Mężczyzna spłukuje z twarzy sadzę po wybuchu rurociągu w pobliżu Lagos (największego miasta Nigerii). W eksplozji w 2006 r. zginęło 500 osób. Okoliczni mieszkańcy próbowali zbierać paliwo w plastikowe wiadra.
Wszystkie komentarze