Sejm udzielił wotum zaufania rządowi premiera Donalda Tuska. Wcześniej w Sejmie miał miejsce skandaliczny incydent. Grzegorz Braun użył gaśnicy do ugaszenia świec chanukowych, przerywając religijną uroczystość. Poseł Konfederacji został wykluczony z obrad.
Pokaż od:
12 grudnia 22:57

To wszystko na dziś. Dziękujemy za lekturę relacji na żywo.

12 grudnia 22:40

Sejm wznowił obrady i rozpoczęły się oświadczenia poselskie. 

12 grudnia 22:35

Premier Donald Tusk wraz z rządem po wręczeniu uchwały Sejmu RP w sprawie powołania.

Rząd Donalda Tuska.
Rząd Donalda Tuska. Sejm RP

12 grudnia 22:30

Tusk: Jutro zaczyna się nowa epoka

- Ten dzień był wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich, ale skończył się dobrze - mówił Donald Tusk w czasie uroczystości wręczenia uchwały Sejmu RP ws. powołania Prezesa Rady Ministrów, która rozpoczęła się w gabinecie Marszałka Sejmu. 

- Jutro zaczyna się nowa epoka. Ta ekipa ma ambicję poprowadzić polskie sprawy przez najbliższe cztery lata - kontynuował premier.

12 grudnia 22:24

Uroczystość wręczenia uchwały Sejmu RP ws. powołania premiera [NA ŻYWO]

Uroczystość wręczenia uchwały Sejmu RP ws. powołania Prezesa Rady Ministrów, która rozpoczęła się w gabinecie Marszałka Sejmu.

 
12 grudnia 22:15

30 minut przerwy w obradach

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił 30 minut przerwy w posiedzeniu. Po wznowieniu obrad rozpoczną się oświadczenia poselskie.

12 grudnia 22:14

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych. Za głosowało 431 posłów, przeciw było 12, a wstrzymało się 5.

12 grudnia 22:10

- Podobnie jak w poprzednich latach, tego wieczoru w Sejmie zapaliliśmy świece chanukowe, które zostały zgaszone przez posła Brauna. Natychmiast zapaliliśmy je ponownie. Taka jest historia narodu żydowskiego – od czasów Machabeuszy, aż do dziś, że kiedy nasi wrogowie, w tym Hamas, próbują nas unicestwić to my wciąż na nowo zapalamy świece i trwamy - przekazał naczelny rabin Polski Michael Schudrich,

12 grudnia 21:58

Sejm wybrał członków komisji śledczej ds. wyborów kopertowych

W jej składzie znalazło się czterech przedstawicieli PiS, trzech - KO, a po jednym przedstawicielu przypadło PSL, Lewicy, Polsce 2050 i Konfederacji.

12 grudnia 21:56

Sławomir Mentzen nie głosował nad wnioskiem o wotum zaufania

Za wotum zaufania dla rządu głosowali wszyscy posłowie KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. W głosowaniu nie wzięło udział dwóch posłów Konfederacji (Grzegorz Braun i Sławomir Mentzen) oraz ośmioro posłów PiS (Jan Ardanowski, Krzysztof Lipiec, Grzegorz Matusiak, Anna Schmidt, Agnieszka Ścigaj, Teresa Wilk, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Zbigniew Ziobro).

Wyniki głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.
Wyniki głosowania nad wnioskiem o wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska. /Sejm.gov.pl

Pilne 12 grudnia 21:54

Sejm zagłosował za rządem Tuska

248 posłów zagłosowało za rządem Donalda Tuska, przeciwko było 201 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.

12 grudnia 21:52

Kaczyński: PiS poprze wniosek o odwołanie Bosaka z prezydium Sejmu

PiS poprze wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - zapowiedział Jarosław Kaczyński w Telewizji Republika.

12 grudnia 21:52

Rozpoczyna się głosowanie

Rozpoczęło się głosowanie nad rządem Donalda Tuska

12 grudnia 21:52

Polska Rada Chrześcijan i Żydów potępia antysemickie działania Grzegorza Brauna

„Zdecydowanie potępiamy ten akt agresji, będący przejawem postawy jednoznacznie antysemickiej. Godzi on w podstawy wzajemnego szacunku obu tradycji – chrześcijańskiej i żydowskiej, jest grzesznym aktem nienawiści opartym na głęboko fałszywym postrzeganiu kultury i religii narodu żydowskiego” – napisali w przesłanym KAI oświadczeniu członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, komentując dzisiejsze skandaliczne działanie Grzegorza Brauna, który w Sejmie zgasił chanukowe świece.

12 grudnia 21:50

Obrady Sejmu wciąż nie zostały wznowione. Przerwa zapowiedziana była do godz. 21.35

12 grudnia 21:36

Sejm opublikował zawiadomienie do prokuratury w sprawie Grzegorza Brauna

12 grudnia 21:21

Przerwa do 21:35

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził przerwę do 21:35. Wtedy też rozpocznie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.

12 grudnia 21:19

- Niech pan ma odwagę udzielić odpowiedzi w tej izbie. Tego wymagają procedury - mówi do Donalda Tuska Paweł Jabłoński (PiS).

Hołownia poprawia Jabłońskiego. - W drugim kroku konstytucyjnym nie ma procedur, o których pan mówi. Wszystkie punkty zostały wypełnione - mówi marszałek Sejmu.

12 grudnia 21:17

Tusk odpowie na pytania na piśmie

Odpowiedzi na każde z pytań Donald Tusk udzieli na piśmie. Zakończył swoje przemówienie. Na sali słychac oburzone głosy sprzeciwu 

12 grudnia 21:16

- Jestem jednym z was, ale ważne jest przecież, żeby wspólnie współpracować - powiedział Tusk. - Po tych kilku minutach oburzenia za to, co zrobił Braun, tak szybko przejść do atakowania marszałka Hołowni. No nie można robić takich rzeczy. Nie wierzę, że mogło to naprawdę przyjść komuś do głowy - dodał.