To wszystko na dziś. Dziękujemy za lekturę relacji na żywo.
Sejm wznowił obrady i rozpoczęły się oświadczenia poselskie.
Premier Donald Tusk wraz z rządem po wręczeniu uchwały Sejmu RP w sprawie powołania.
- Ten dzień był wielkim wyzwaniem dla nas wszystkich, ale skończył się dobrze - mówił Donald Tusk w czasie uroczystości wręczenia uchwały Sejmu RP ws. powołania Prezesa Rady Ministrów, która rozpoczęła się w gabinecie Marszałka Sejmu.
- Jutro zaczyna się nowa epoka. Ta ekipa ma ambicję poprowadzić polskie sprawy przez najbliższe cztery lata - kontynuował premier.
Uroczystość wręczenia uchwały Sejmu RP ws. powołania Prezesa Rady Ministrów, która rozpoczęła się w gabinecie Marszałka Sejmu.
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił 30 minut przerwy w posiedzeniu. Po wznowieniu obrad rozpoczną się oświadczenia poselskie.
Sejm przegłosował nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych. Za głosowało 431 posłów, przeciw było 12, a wstrzymało się 5.
- Podobnie jak w poprzednich latach, tego wieczoru w Sejmie zapaliliśmy świece chanukowe, które zostały zgaszone przez posła Brauna. Natychmiast zapaliliśmy je ponownie. Taka jest historia narodu żydowskiego – od czasów Machabeuszy, aż do dziś, że kiedy nasi wrogowie, w tym Hamas, próbują nas unicestwić to my wciąż na nowo zapalamy świece i trwamy - przekazał naczelny rabin Polski Michael Schudrich,
W jej składzie znalazło się czterech przedstawicieli PiS, trzech - KO, a po jednym przedstawicielu przypadło PSL, Lewicy, Polsce 2050 i Konfederacji.
Za wotum zaufania dla rządu głosowali wszyscy posłowie KO, PSL, Polski 2050 i Lewicy. W głosowaniu nie wzięło udział dwóch posłów Konfederacji (Grzegorz Braun i Sławomir Mentzen) oraz ośmioro posłów PiS (Jan Ardanowski, Krzysztof Lipiec, Grzegorz Matusiak, Anna Schmidt, Agnieszka Ścigaj, Teresa Wilk, Agnieszka Wojciechowska van Heukelom i Zbigniew Ziobro).
248 posłów zagłosowało za rządem Donalda Tuska, przeciwko było 201 posłów, nikt nie wstrzymał się od głosu.
PiS poprze wniosek o odwołanie Krzysztofa Bosaka ze stanowiska wicemarszałka Sejmu - zapowiedział Jarosław Kaczyński w Telewizji Republika.
Rozpoczęło się głosowanie nad rządem Donalda Tuska
„Zdecydowanie potępiamy ten akt agresji, będący przejawem postawy jednoznacznie antysemickiej. Godzi on w podstawy wzajemnego szacunku obu tradycji – chrześcijańskiej i żydowskiej, jest grzesznym aktem nienawiści opartym na głęboko fałszywym postrzeganiu kultury i religii narodu żydowskiego” – napisali w przesłanym KAI oświadczeniu członkowie Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, komentując dzisiejsze skandaliczne działanie Grzegorza Brauna, który w Sejmie zgasił chanukowe świece.
Obrady Sejmu wciąż nie zostały wznowione. Przerwa zapowiedziana była do godz. 21.35
Sejm opublikował zawiadomienie do prokuratury w sprawie Grzegorza Brauna
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zarządził przerwę do 21:35. Wtedy też rozpocznie się głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska.
- Niech pan ma odwagę udzielić odpowiedzi w tej izbie. Tego wymagają procedury - mówi do Donalda Tuska Paweł Jabłoński (PiS).
Hołownia poprawia Jabłońskiego. - W drugim kroku konstytucyjnym nie ma procedur, o których pan mówi. Wszystkie punkty zostały wypełnione - mówi marszałek Sejmu.
Odpowiedzi na każde z pytań Donald Tusk udzieli na piśmie. Zakończył swoje przemówienie. Na sali słychac oburzone głosy sprzeciwu
- Jestem jednym z was, ale ważne jest przecież, żeby wspólnie współpracować - powiedział Tusk. - Po tych kilku minutach oburzenia za to, co zrobił Braun, tak szybko przejść do atakowania marszałka Hołowni. No nie można robić takich rzeczy. Nie wierzę, że mogło to naprawdę przyjść komuś do głowy - dodał.