Marszałek Sejmu Szymon Hołownia ogłosił przerwę w obradach do 11 grudnia do godz. 10.
Ostatnie oświadczenie poselskie składa Przemysław Witek (KO). - Przy ustawie ws. komisji badającej wybory kopertowe wszyscy byliśmy jednogłośni i zagłosowaliśmy "za". Bardzo trudna materia, wyjątkowa odpowiedzialność, dlatego apeluję o wytypowanie odpowiednich posłów do tej komisji.
Dziś, podczas prac Sejmu, na sali obrad pojawił się mężczyzna, nie będący posłem, którego szybko wyprosił marszałek Szymon Hołownia. Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński napisał na portalu X, że był to Marek Wójcik, były wiceminister cyfryzacji.
- Pan Marek Wójcik, jest zarejestrowany jako lobbysta - powiedział podczas czwartkowych obrad poseł PiS Mariusz Gosek. A jego klubowy kolega Łukasz Kmita dodał: - Lobbysta wszedł na salę sejmową drzwiami Platformy Obywatelskiej. Spóźniona reakcja marszałka Hołowni wskazuje na to, że pozwala on na wchodzenie lobbystów do Sejmu.
Jednak zdaniem Hołowni mężczyzna, który wszedł na salę obrad "to nie żaden lobbysta". - Ale nie powinien się znaleźć na sali obrad. Zarówno strażnicy, jak i posłowie, którzy go tu wprowadzili, zostali upomnieni. Potraktowałem ten incydent bardzo poważnie. Czekam na oficjalną notatkę w tej sprawie od straży sejmowej - zapewnił marszałek.
Dziś Sejm jednogłośnie na wniosek nowej większości powołał komisję do zbadania tzw. wyborów kopertowych.
"I bardzo dobrze. Na tej komisji pokażemy, jak Platforma torpedowała to, co w demokracji najważniejsze, czyli wybory Głowy Państwa. Robili to tylko dlatego, że ich kandydatka w tamtych wyborach prezydenckich miała kompromitująco niskie sondaże. To oni odpowiadają za zmarnowanie 70 mln zł. Udowodnimy to przed komisją" - napisał na Twitterze Jacek Sasin, były wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.
Potwierdziły się doniesienia "Wyborczej" o podziale miejsc w komisji ds. wyjaśnienia tzw. wyborów kopertowych.
PiS będzie miał w niej 4 miejsca. KO - 3, a reszta klubów, także Konfederacja, po 1 pośle.
Poseł Łukasz Kmita z PiS wrócił do sytuacji, do której doszło podczas obrad Sejmu, gdy w sali obrad pojawił się mężczyzna, nie będący posłem. Były minister cyfryzacji Janusz Cieszyński napisał na portalu X, że był to Marek Wójcik, były wiceminister cyfryzacji. Jeden z posłów Suwerennej Polski zwrócił uwagę, że to "zarejestrowany lobbysta".
- Lobbysta wszedł na salę sejmową drzwiami Platformy Obywatelskiej. Spóźniona reakcja marszałka Hołowni wskazuje na to, że pozwala on na wchodzenie lobbystów do Sejmu - powiedział Kmita.
Oczywiście stawię się przed komisją śledczą ws. wyborów kopertowych - powiedział PAP poseł PiS, były szef Ministerstwa Aktywów Państwowych Jacek Sasin.
- Zdaję sobie sprawę, że będę jedną z osób, która będzie odpowiadała na pytania przed tą komisją, więc byłoby niezręcznością, gdybym jednocześnie był jej członkiem, więc absolutnie do tego nie aspiruje - podkreślił Sasin. I dodał: - Nasi konkurenci polityczni zrobili wszystko, aby uniemożliwić przeprowadzenie tych wyborów.
Anna Kwiecień (PiS): - Pilnujmy Polski, naszych finansów, nie może być tak, że lobbyści przygotowują ustawy.
W czasie oświadczeń poselskich Anna Dąbrowska-Banaszek z PiS zaapelowała o profilaktyczne badanie płuc.
Wybór Donalda Tuska przez Sejm na premiera nie będzie odbywał się w głosowaniu imiennym, na karteczkach, ale elektronicznie, jak w przypadku ustaw. Tak zdecydowali w czwartek wieczorem posłowie.
Przyjęte w Sejmie poprawki do ustawy o zamrożeniu cen energii zakładają, że obok samorządów i podmiotów użyteczności publicznej, maksymalną cenę energii elektrycznej, przez pierwszą połowę przyszłego roku, będą miały również małe i średnie firmy oraz rolnicy.
Ustawa o zamrożeniu cen energii do 31 czerwca 2024 trafi teraz do Senatu, a tamtejsza komisja gospodarki planuje zająć się ustawą w piątek rano.
Marszałek Hołownia ogłasił 10-minutową przerwę, po której nastąpił oświadczenie poselskie.
"Za" było 244 posłów, przeciw - 192, 3 wstrzymało się.
Grzegorz Braun zapowiada, że Konfederacja nie poprze kandydatury adwokat Bućko "z różnych powodów".
Michał Wójcik (PiS): nikt nie zrobił więcej dla ochrony polskich dzieci niż Zbigniew Ziobro. To on stworzył rejestr pedofilów, jest brak przedawnienia przestępstw pedofilskich.
Wcześniej posłanka Joanna Scheuring-Wielgus powiedziała, że "Ziobro wysłał specjalny dokument do prokurator regionalnych, by księży traktować inaczej niż innych pedofilów". - Nie mówcie, że Ziobro zrobił cokolwiek dla dzieci, bo nie zrobił - powiedziała posłanka Lewicy.
Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica): - Bardzo się cieszę, że mamy kandydatkę na przewodniczącą. Od wielu miesięcy ta komisja nie działa, bo zmieniliście zapisy ustawy tak, by Błażej Kmieciak nie mógł wykonywać swojej pracy. Ale i tak mu dziękuję. Pani Bućko jest gwarantką tego, że będzie działała ponad podziałami, niezależnie od tego, czy sprawa dotyczyć będzie środowiska kościelnego, czy sportowego.
- Mamy wrażenie, że kandydatura Pani Bućko kończy pat w tej komisji - powiedział Włodzimierz Czarzasty o kandydatce na przewodniczącą komisji ds. pedofilii.
Teraz trwają trzyminutowe oświadczenia w imieniu klubów i kół.
Monika Rosa (KO) o Bućko: - To jest osoba doświadczona, prawniczka, wrażliwa na krzywdę, ale przede wszystkim odważna, tak by nikt nie uniknął odpowiedzialności.
Teraz Sejm zajmuje się wyborem przewodniczącego komisji ds. pedofilii. Włodzimierz Czarzasty przedstawia kandydaturę adwokat Karoliny Bućko.
"Za" byli wszyscy posłowie.