W niedzielę Polki i Polacy wybierali swoich przedstawicieli do Sejmu i Senatu. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała wyniki ze 100 proc. obwodów. PiS uzyskało 35,38 proc. głosów, KO - 30,70 proc., Trzecia Droga - 14,40 proc., Lewica - 8,61 proc., a Konfederacja - 7,16 proc. PiS zdobył najwięcej głosów, ale to opozycja będzie miała więcej mandatów. Rekordowa była frekwencja, która wyniosła 74,38 proc. Frekwencja w referendum wyniosła 40 procent, co oznacza, że wyniki tego głosowania nie są wiążące.
Pokaż od:
18 października 23:31

Marcin Mastalerek ma zostać szefem gabinetu Prezydenta RP - ustaliły nieoficjalnie "Wydarzenia" Polsatu. Były przewodniczący młodzieżówki, rzecznik i współtwórca zwycięskich kampanii PiS to obecnie doradca społeczny Andrzeja Dudy, ale również krytyk strategii podejmowanych przez kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości.

18 października 23:09

Wybory 2023. Poseł Dariusz Wieczorek, jedynka Nowej Lewicy w okręgu szczecińskim, otrzymał 15 tys. głosów, a Katarzyna Kotula, posłanka ze Szczecina w ostatniej chwili przeniesiona przez partię na pierwsze miejsce do Gdańska - 33 tys. głosów. Czy taki manewr się opłacił?

18 października 21:55

- Decyzja o starcie w wyborach parlamentarnych w Polsce była trudna, ale w sytuacji politycznej, która w Polsce była, podjąłem ją. To wiąże się automatycznie z utratą mandatu europosła w momencie wybrania na posła do polskiego parlamentu - mówił w TVN Bartosz Arłukowicz

18 października 21:41
18 października 21:21

Sprawdziliśmy wyniki wyborów do Sejmu gmina po gminie. Opozycja demokratyczna odbiła 381 gmin, a straciła 4.

18 października 21:05

Bodnar: Misja stworzenia rządu zapewne zostanie powierzona Mateuszowi Morawieckiemu

Prawdopodobnie misja stworzenia nowego rządu zostanie powierzona Mateuszowi Morawieckiemu, nawet, jeżeli to jest sprzeczne z logiką - powiedział w środę w TVN24 senator elekt KO Adam Bodnar.

- Nawet, jeżeli to jest sprzeczne z logiką, nawet, jeżeli to jest sprzeczne z jakimiś rozumowaniem politycznym, bo wiadomo, że to nie PiS wygrało te wybory. W sensie nominalnym być może tak, ale te trzy partie opozycji demokratycznej szły razem i chcą razem formować rząd - mówił.

18 października 20:50

- To kwestia następnych siedmiu tygodni rozmów. Nie chciałbym, żeby ministrem edukacji był ktoś z Lewicy. Jestem przekonany, że nie chcą tego również posłowie PO i PSL. Demokracja ma to do siebie, że jeśli nastąpi zmiana, to należy zachować się kulturalnie - mówił Przemysław Czarnek pytany o możliwe zastąpienie go w roli ministra edukacji przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk z Lewicy. Dopytywany przez Bogdana Rymanowskiego, czy przekazując resort wręczy jej kwiaty, odpowiedział: - Może nawet ładne.

18 października 20:35

Te wybory były tak ważne, że postanowiłem pomóc tym, którzy je bezpośrednio przeprowadzali, i to w najtrudniejszych warunkach. Zostałem członkiem jednej z obwodowych komisji wyborczych za granicą.

18 października 20:20

Belka przypomina: Nadal rządzi i jeszcze chwilę porządzi nami PiS

18 października 20:06

"Wbrew słowom pani poseł Pauliny Hennig-Kloski środki na podwyższenie świadczenia 500 plus do 800 plus są zabezpieczone w budżecie państwa na 2024 rok" - napisała w środę na portalu X (dawniej Twitter) minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

18 października 19:54

Czarnek: Gdyby nie było PiS, rozważałbym członkostwo w PSL

- Gdyby nigdy nie powstało PiS i gdybym nie był jej członkiem, pewnie rozważałbym funkcjonowanie w ramach partii takiej jak PSL - powiedział minister edukacji Przemysław Czarnek w Polsat News.

18 października 19:47
18 października 19:23

Kandydatem Tuska jest Borys Budka. Polska 2050 uważa, że prestiżowe stanowisko marszałka Sejmu powinien zająć ich lider Szymon Hołownia.

18 października 19:06
18 października 18:39

Onet: Prezydent powierzy misję tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez PiS

Prezydent Andrzej Duda powierzy w pierwszej kolejności misję tworzenia rządu kandydatowi wskazanemu przez Prawo i Sprawiedliwość - wynika z nieoficjalnych informacji Onetu po środowym spotkaniu głowy państwa z premierem Mateuszem Morawieckim.

18 października 18:24

Trzecia Droga będzie chciała fotela marszałka sejmu, choć wewnątrz koalicji nie ma zgody co do tego, czy ma nim być Szymon Hołownia, czy Władysław Kosiniak-Kamysz. Ugrupowanie liczy także na na stanowiska ministra obrony oraz ministra środowiska.

18 października 18:07
18 października 17:50

Korwin-Mikke: Nikt nie poinformował mnie o szczegółach decyzji sądu partyjnego

- Mam nadzieję, że to postanowienie nie jest prawomocne, że są od niego jakieś odwołania - powiedział PAP Janusz Korwin-Mikke odnosząc się do informacji o zawieszeniu go w prawach członka Konfederacji oraz wyrzuceniu z Rady Liderów. 

Dodał, że nikt nie poinformował go o szczegółach decyzji sądu partyjnego. Dodał, że prosił o przełożenie terminu posiedzenia sądu partyjnego o dwa dni, ale tak się nie stało.

- Witold Tumanowicz grozi mi, że mnie wyrzucą, jak będę się wypowiadał. Mam w nosie tego typu groźby - powiedział Janusz Korwin-Mikke.

18 października 17:37
18 października 17:16

Nie będziemy go wyprowadzać w kajdankach, ale przed Trybunał Stanu postawić Glapińskiego trzeba - mówi Wyborcza.biz Izabela Leszczyna, posłanka Koalicji Obywatelskiej. Od miesięcy i opozycja, i ekonomiści mówili wprost: rekordowa drożyzna i spóźnione decyzje o podwyżkach stóp to wina szefa NBP.