Dramatyczna obrona tzw. City Hall - połączonego komisariatu, więzienia i urzędu gubernatorskiego w Karbali - trwała trzy dni i noce. Szyiccy rebelianci szli na Polaków jak Turcy na Kamieniec Podolski. Żaden z żołnierzy koalicji nie zginął, natomiast po stronie irackiej było około 80 zabitych. Była to największa bitwa Polaków od czasów II wojny światowej. 'Karbala' Piotra Głuchowskiego i Marcina Górki jest relacją uczestników tamtych zdarzeń. Jest też hołdem oddanym odwadze polskich żołnierzy.
Autorzy:
Piotr Głuchowski - pisarz, reporter. Autor serii thrillerów z reporterem Robertem Pruskim w roli głównej. Współautor kilku biografii (między innymi portretu ojca Tadeusza Rydzyka 'Imperator') oraz wydanego w tym roku kryminału non-fiction 'Tabloid. Śmierć w tytule'. Mieszka na wsi i na Mokotowie.
Marcin Górka - publicysta od lat związany z polską armią. Kiedyś 'wojskowy' dziennikarz, dziś niezależny ekspert od uzbrojenia. Był na misjach w Iraku, w Afganistanie i w Czadzie. Jest współautorem książki 'Psy z Karbali. Dziesięć razy Irak'. Mieszka w Szczecinie.
11 września do kin wchodzi 'Karbala', opowieść o bitwie o City Hall w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.
Bartłomiej Topa gra w niej dowodzącego obroną kapitana Kalickiego.
Polacy na misjach Nowy cykl reporterski od poniedziałku w 'Wyborczej'
*
PONIEDZIAŁEK: Korea - trzy granaty w polską kwaterę. Indochiny - po niewłaściwej stronie.
*
WTOREK: Egipt - smoła zamiast karabinów. Kambodża - bitwa z Czerwonymi Khmerami
*
ŚRODA: Bałkany - przeciw albańskiej mafii sutenerów. Haiti - o co Clinton poprosił Wałęsę?
*
CZWARTEK: Afganistan - najkrwawsza podróż.
*
PIĄTEK: to Irak stworzył polską armię.
Wszystkie komentarze