Restauracja La Fine Fourchette, Falaise

W drodze na normandzkie wybrzeże, zatrzymujemy się w centrum regionu, w miejscowości Falaise, która słynie z potężnego zamku Wilhelma Zdobywcy. Przed jej zdobyciem, odwiedzamy lokalną restaurację La Fine Fourchette, odznaczoną symbolem BIB w czerwonym przewodniku Michelin. Od lata tego roku tutejsza kuchnią dowodzi szefowa kuchni Élisabeth Le Moël, która swoje doświadczenie zdobywała w m.in. w restauracji paryskiego hotelu George V oraz w trzygwiazdkowej restauracji Michela Bras. Nam jednak zdecydowała się pokazać przepis na proste, codzienne danie - wytrawną tartę z kiełbaską andouille, camembertem i jabłkami, czyli produktami typowymi dla Normandii. Andouille to wędzona kiełbasa typowa dla Normandii i Bretanii (choć w ślad za francuskimi emigrantami dotarła i jest popularna także w Luizjanie), przyrządzana z mięsa wieprzowego, w tym podrobów, doprawiana papryką, winem i cebulą.

Tarta z kiełbasą andouille, camembertem i jabłkami

Składniki :
1 krążek sera camembert
4 ziemniaki, ugotowane w mundurkach i ostudzone
200 g kawałek kiełbasy andouille
2 opakowania ciasta francuskiego
1 żółtko
2 jabłka
2 łyżki calvadosu
2 łyżki masła
2 łyżki brązowego cukru

Ziemniaki obierz, pokrój na plasterki o grubości 3 mm. Kiełbasę obierz ze skórki, pokrój na plasterki podobnej grubości, co ziemniaki. Camemberta pokrój w plastry. Jabłka przekrój na ćwiartki, usuń gniazda nasienne, pokrój w kostkę.
Na patelni rozgrzej 2 łyzki masła, dodaj jabłka i smaż, aż sie zrumienią. Podlej calvadosem, przechyl patelnię, by alkohol się zapalił, odczekaj, aż płomień zgaśnie, a alkohol odparuje. Zdejmij z patelni. Ciasto rozwałkuj, wykrój krąg o średnicy 22 cm, przełóż na blaszkę wyłożona papierem do pieczenia. Na wierzchu ułóż ziemniaki, zostawiając ok. 2 cm przerwy od brzegu ciasta na nich plastry andouille, camembert oraz jabłka. Przykryj drugim krążkiem ciasta i sklej. Posmaruj wierzch ciasta rozmąconym żółtkiem. Piecz w 180 stopniach przez 40 minut, aż ciasto się zrumieni.


Polub nas na Facebooku

Więcej
    Komentarze