'Wyborcza' i Fundacja Geremka zapraszają do udziału w 2. edycji 'Szkolenia Parlamentu Europejskiego dla młodych dziennikarzy'. Zajęcia prowadzone przez ekspertów i ekspertki w swoich dziedzinach to szansa na zgłębienie roli Unii Europejskiej, a w szczególności Parlamentu Europejskiego, a także poznanie narzędzi zwalczania dezinformacji. Zgłoszenia do programu potrwają do 5 listopada br.

Warsztaty odbędą się w dniach 25-27 listopada w Warszawie, a organizatorzy pokryją koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz dojazdu z miejsca zamieszkania i z powrotem. W ramach programu Parlamentu Europejskiego 20 młodych dziennikarzy i dziennikarek będą mogli dowiedzieć się, jaka jest rola Unii Europejskiej i jej instytucji w kształtowaniu otaczającej nas rzeczywistości, zwłaszcza tej lokalnej. Pod okiem doświadczonych dziennikarzy, dziennikarek, ekspertów i ekspertek spróbują połączyć swoje zainteresowania i doświadczenie zawodowe z tematyką unijną, poznając mechanizmy funkcjonowania poszczególnych instytucji UE oraz metody walki z dezinformacją i fake newsami. Ponadto będzie to również doskonała okazja do zadania pytań polskim europosłom i europosłankom.

Na podstawie stworzonych w czasie warsztatów materiałów dziennikarskich, wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w drugiej części szkolenia, która odbędzie się na początku 2024 r. w Brukseli. Relację z poprzedniej edycji można zobaczyć tutaj.

Zajęcia w ramach szkolenia poprowadzą doświadczone dziennikarki i dziennikarze pracujący w ogólnokrajowych mediach, a także osoby specjalizujące się w zagadnieniach związanych z Unią Europejską oraz walką z dezinformacją. Wśród prowadzących będą m.in. Justyna Dobrosz-Oracz, dziennikarka 'Wyborczej', Miłosz Wiatrowski-Bujacz, twórca profilu 'Miłosz.między.innymi' na Instagramie i prowadzący audycję 'Status' na platformie Newonce oraz podcastu z empikiem 'Między innymi', Agata Kowalska, autorka podcastów 'Powiększenie' w OKO.press, wieloletnia dziennikarka Radia TOK FM, Łukasz Lipiński, redaktor naczelny Polityka.pl, Zosia Wanat, Senior Central and Eastern Europe Correspondent w Sifted.eu oraz Piotr Maciej Kaczyński, publicysta, ekspert Fundacji Geremka, były doradca polityczny w Parlamencie Europejskim, a także Filip Szulik-Szarecki, koordynator projektu fact-checkingowego 'Wojownicy Klawiatury'.

Do udziału w programie mogą zgłosić się osoby, które ukończyły dowolne studia oraz mają mniej niż 3 lata doświadczenia zawodowego w mediach. Dodatkowym atutem jest zainteresowanie tematyką lokalną. Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

Termin przesyłania dokumentów aplikacyjnych mija 5 listopada br. Informacje o szkoleniach oraz kwestionariusz rekrutacyjny są dostępne na stronie internetowej Fundacji Geremka - tutaj .

Szkolenie organizują Fundacja Geremka oraz 'Wyborcza' na zlecenie Parlamentu Europejskiego.
Więcej
    Komentarze