2 października w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie po raz 26. wręczona zostanie Nagroda Literacka 'Nike'.

Nagrodę ustanowiły Fundacja Agory oraz 'Gazeta Wyborcza'. Po raz pierwszy przyznano ją w roku 1997, trafiła wówczas do Wiesława Myśliwskiego za powieść 'Widnokrąg'. To jeden z dwojga pisarzy, którzy Nike odebrali dwukrotnie (ponownie dekadę później za 'Traktat o łuskaniu fasoli'). W 2008 roku (za 'Biegunów') i w 2015 (za 'Księgi Jakubowe') wyróżniono Olgę Tokarczuk.

W 1989 roku pod Ścianą Śmierci w muzeum w Auschwitz ktoś zostawił dwie wiązanki kwiatów. Na jednej, w imieniu byłego więźnia Karla Goratha, napisano: 'Dla naszych homoseksualnych braci, którzy tu zginęli'. Po kilku godzinach kwiaty znalazły się w koszu na śmieci. Ponad czterdzieści lat po zakończeniu II wojny światowej nie każdy zasługiwał na upamiętnienie. 'Oni', bohaterowie miejscami wstrząsającego reportażu historycznego Joanny Ostrowskiej, do dzisiaj nie doczekali się swojego miejsca w historii.

Książka Ostrowskiej przywraca pamięć o nieheteronormatywnych mężczyznach, którzy do obozów koncentracyjnych trafiali m.in. na podstawie penalizującego męsko-męskie stosunki seksualne w III Rzeszy paragrafu 175. Autorka 'Onych' nie skupia się wyłącznie na wojennych losach, lecz także przygląda się życiu swoich bohaterów po 'wyzwoleniu'. Teraz musieli ukrywać nie tylko to, kim są, ale również to, co przeszli.
Więcej
    Komentarze
    Nagroda ze względu na poruszany towar, czy za wartości czytelnicze ? Inaczej: do nagradzania, czy do czytania ?
    @shift
    poruszany temat !!!
    Autouzupełnienie ?
    już oceniałe(a)ś
    1
    0