Najczęstszą przyczyną wypadków drogowych jest zmniejszona uwaga kierowcy. Zwykle jej powodem jest zmęczenie, rozmowa z pasażerami lub telefon. Jednak świadoma współpraca kierowcy z 'inteligentnymi' systemami najnowszych aut spowodowała, że pojęcie bezpieczeństwa na drodze całkowicie zmienia swoje znaczenie.

Szybkie tempo życia obarcza nasz umysł coraz większą liczbą zadań, które próbujemy wykonać w tym samym czasie. Wielozadaniowość prowadzenia auta, wraz ze zwiększającym się nasileniem ruchu drogowego, stawia coraz większe wyzwania każdemu kierowcy. Dekoncentracja prowadzącego auto może skutkować bardzo poważnymi i kosztownymi konsekwencjami. Dlatego bezpieczeństwo pojazdów, jak nigdy wcześniej, stało się jednym z najważniejszych elementów konkurencyjności.

Aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych użytkowników drogi, pojazdy są wyposażone w systemy, które wspomagają kierowcę poprzez podejmowanie określonych działań ograniczających skutki danego zdarzenia. Na przykład system eCall, w przypadku gdy z kierowcą nie ma kontaktu, sam powiadamia służby ratunkowe, podając dokładną lokalizację pojazdu, który brał udział w wypadku.

Postęp w technikach pomiarowych i systemach informacyjnych otworzył nowe możliwości automatyzacji kierowania pojazdami i budowy samochodów autonomicznych. Póki jednak trzymamy w rękach kierownicę i sami podejmujemy decyzję, warto nauczyć się słuchać ze zrozumieniem tego, co 'mówią' do nas systemy bezpieczeństwa pojazdu: travel assist, front assist, lane assist, side assist czy asystent skrętu. Bo bezpieczeństwo to również stan świadomości kierowcy.

O bezpieczeństwie i szczególnym związku człowieka i samochodu, Maciej Czajkowski rozmawia z gośćmi - Adrianem Furgalskim (TOR) i Danielem Jackowiakiem Trenerem ŠKODA Auto Safety.
Więcej
    Komentarze