Kawa jest jednym z ulubionych napojów na świecie. Codziennie ludzie z całego świata wypijają ok. 2,25 miliarda filiżanek kawy. Beethoven, zagorzały miłośnik kawy, odliczał dokładnie 60 ziarenek na filiżankę. Kot, który pił kawę codziennie, przeżył 38 lat. A w starożytności kawa była powodem rozwodów. Co jeszcze wiemy o jednym z najpopularniejszych napojów świata? Zobacz wideo!

Do największych producentów kawy zaliczamy Brazylię, następnie Wietnam i Kolumbię. Ale to Finlandia jest krajem, który wypija jej najwięcej. Na jednego mieszkańca rocznie przypada aż 12 kg.

Jedna z teorii powstania kawy mówi, że została ona odkryta przez kozy, które po zjedzeniu ziaren kawowca stały się wyjątkowo energiczne, i tak ich właściciel, etiopski pasterz, odkrył roślinę kawową.
Więcej
  Komentarze
  Zaloguj się
  Chcesz dołączyć do dyskusji? Zostań naszym prenumeratorem
  Kawę odkryli mnisi koptyjscy. Mając w określonych porach przepisane modły czterdziestogodzinne, walczyli z sennością i ulegali jej ku swemu upokorzeniu, aż raz, któryś z nich zauważył, że kozy objadające owoce pewnego krzewu okazują niepospolitą rześkość. Zaczęto zrywać te owoce, gryźć, prażyć, wreszcie pić w odważe. To była kawa. Arabowie drwią sobie z tej historii ? według nich Jemen był ojczyzną kawy, która w samych swoich początkach miała ciężką przeprawę z religią Mahometa. Dość rychło jednak zdobyła tolerancję, a później fanatycznych wyznawców. Do Europy przyszła późno. W obozie tureckim pod Wiedniem niejaki Kulczycki, żołnierz Sobieskiego, znalazł kilka worków i założył pierwszą kawiarnię w Wiedniu. Do dziś obchodzi się tam jego rocznicę. Lecz szlacheckie podniebienia źle ją przyjeły. Andrzej Morsztyn, który pierwszy w naszej literaturze wspminał kawę, mówił z odrazą - "W Malcieśmy pomnę kosztowali kafy Trunku dla baszów, Murata, Mustafy I co jest Turków ... Tak szkarady napój, jak brzydka trucizna i jady, Co żadnej śliny nie puszcza na zęby, Niech chrześcijańskiej nie plugawi gęby".
  Trzeba było stu lat, by doszło do wydania książki pt., "Pragmatographia de legitimo usu ambrozji tureckiej, to jest opisanie spsobu należytego zażywania kawy tureckiej". I już Czartoryski pisał komedię pt., Kawa, i już za Żelazną Bramą czynne były ? kafehausy, a Jan Sebastian Bach witał kawę kantatą. Lecz trzeba czytać , co pisali o kawie ludzie XVIII wieku ? Voltaire, Diderot, Rosseau, Marmontel Lesage, Grimm bywalcy Cafe de la Regence, która po nich gościła kilka pokoleń literatów i do dziś istnieje. Kiedy na stole dymiły pierwsze filiżanki, nie znajdowano słów na wyrażenie podziwu dla wybornych zalet kawy. Dawała rozkosz, wesele, rozbudzenie ducha, uśmierzenie bólów. Michelet opiewał wielki i błogosławiony przewrót.
  Kawa obaliła szynk, haniebny szynk, gdzie za Ludwika XIV rozbijałą się młodzież wśród beczek i dziewcząt ulicznych. Mniej odtąd słyszało się śpiewów pijackich po nocach, mniej panów widywało się w rynsztokach ... Mocna kawa z san Domingo, którą pił Buffon, Diederot, Rosseau, dodawała żaru duszom żarliwym i w tym ciemnym napoju błyskały ognie roku 89.
  Tę samą kawę pili entuzjaści Rewolucji Francuskiej w całej Europie. W Weimarze w domu Schillera z pietyzmem zachowano filiżankę, w której żona podawała mu ów ? cudowny dar Arabii szczęśliwej. Balzack tworzył kawą, czuje się w jego stylu jej podniecający war. Powiedziano o nim ? żył 50 000 filiżanek kawy i umarł na 50 0000 filiżanek kawy, co zdaje się obliczono za nisko. Po dwóch wiekach wszedłszy w powszechne użycie, kawa starciła nieco rozgłosu. Lecz zachowała swoje wysokie zalety. Nawet wino nie może się z nią równać. Kawa nie staje między naszym umysłem a rzeczywistością, nie zawodzi naszych zmysłów. Pozostawia nam całkowitą niezależność, potęgując tylko wytrwałość, w natężeniu myśli, która staje się lekka i nieskrępowana, rozpraszając znużenie ze wszystkim, co ono przynosi, jak apatia, nieufność w swoje siły, rozterki, zgryzoty z urojonych przeszkód i trudności.

  Jan Parandowski ,Praca,
  @x55
  Piękne słowa o kawie. Przeczytałam ten cytat z przyjemnością.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  @warmiak58
  Dzięki, mnie też zachwyciły.
  już oceniałe(a)ś
  3
  0
  `