Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła na konferencji zagrożenia pożarowe dla Puszczy Białowieskiej i wezwała ministra środowiska do pilnego powołania zespołu kryzysowego ds. ochrony Puszczy przed pożarami.
Uczestnikami wideokonferencji byli: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska),
Marta Grundland (Greenpeace Polska),
Tomasz Pezold Knežević (WWF Polska),
prof. Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża).
W trakcie konferencji Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła list do ministra środowiska Michała Wosia, w którym domaga się szybkiego powołania zespołu kryzysowego ds. ochrony przeciwpożarowej Puszczy Białowieskiej.
Zagrożeniem dla Puszczy Białowieskiej jest jej osuszanie, brak strategicznego planowania i działań ograniczających ryzyko pożarowe, a nie martwe drzewa - podkreśla koalicja Kocham Puszczę.
Tylko w bieżącym roku w kompleksie leśnym Puszczy Białowieskiej miało miejsce 9 pożarów, w tym 6 podpaleń, dodatkowych 28 pożarów miało miejsce na przylegających łąkach i w zdecydowanej większości były to podpalenia. Takie dane pozyskał w straży pożarnej Obóz dla Puszczy, który stacjonuje w Puszczy Białowieskiej od maja 2017 r., czyli od chwili, kiedy prowadzono tu na dobre masową wycinkę drzew, powstrzymaną wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (uznaną przez TSUE w kwietniu 2018 r. za nielegalną).
W skład koalicji wchodzą: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Greenmind, Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska.
Wszystkie komentarze
Tu nie chodzi o "zabytki". Tu chodzi w ogóle o przyrode! Bez niej nie bedzie zycia.
Zamiast zalesiać, nawadniać robimy na odwrót. Do tego robimy to bardzo idiotycznie i nieekonomicznie, ponieważ na rynku są (były) bardzo niskie ceny surowca spowodowane suszą i nadpodaży drewna z uschniętych lasów w Niemczech.
Idioci x2, sztuka i antystrategia, ja ze wszystkim.