Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła na konferencji zagrożenia pożarowe dla Puszczy Białowieskiej i wezwała ministra środowiska do pilnego powołania zespołu kryzysowego ds. ochrony Puszczy przed pożarami.

Uczestnikami wideokonferencji byli: Krzysztof Cibor (Greenpeace Polska), Marta Grundland (Greenpeace Polska), Tomasz Pezold Knežević (WWF Polska), prof. Rafał Kowalczyk (Instytut Biologii Ssaków PAN Białowieża).

W trakcie konferencji Koalicja Kocham Puszczę przedstawiła list do ministra środowiska Michała Wosia, w którym domaga się szybkiego powołania zespołu kryzysowego ds. ochrony przeciwpożarowej Puszczy Białowieskiej. Zagrożeniem dla Puszczy Białowieskiej jest jej osuszanie, brak strategicznego planowania i działań ograniczających ryzyko pożarowe, a nie martwe drzewa - podkreśla koalicja Kocham Puszczę.

Tylko w bieżącym roku w kompleksie leśnym Puszczy Białowieskiej miało miejsce 9 pożarów, w tym 6 podpaleń, dodatkowych 28 pożarów miało miejsce na przylegających łąkach i w zdecydowanej większości były to podpalenia. Takie dane pozyskał w straży pożarnej Obóz dla Puszczy, który stacjonuje w Puszczy Białowieskiej od maja 2017 r., czyli od chwili, kiedy prowadzono tu na dobre masową wycinkę drzew, powstrzymaną wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE (uznaną przez TSUE w kwietniu 2018 r. za nielegalną).

W skład koalicji wchodzą: ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Fundacja Greenmind, Greenpeace Polska, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska.
Więcej
  Komentarze
  Bez natury, przyrody nie bedzie zycia.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Trzeba objąć stałym dozorem cenne zabytki przyrody, ludźmi i dronami
  @Smochowczyk
  Tu nie chodzi o "zabytki". Tu chodzi w ogóle o przyrode! Bez niej nie bedzie zycia.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  @Smochowczyk
  Zamiast zalesiać, nawadniać robimy na odwrót. Do tego robimy to bardzo idiotycznie i nieekonomicznie, ponieważ na rynku są (były) bardzo niskie ceny surowca spowodowane suszą i nadpodaży drewna z uschniętych lasów w Niemczech.
  Idioci x2, sztuka i antystrategia, ja ze wszystkim.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Australia zimą, północ latem. Politycy oczywiście będą zaskoczeni jak dawniej drogowcy.
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  `