Wczesna wiosna to czas ¿abich godów. Pierwsze gatunki, które zaczynaj± mi³osny spektakl, to ¿aby brunatne: ¿aba trawna i ¿aba moczarowa. Potrafi± wêdrowaæ do p³ytkich zbiorników wodnych, które jeszcze czê¶ciowo mo¿e pokrywaæ lód.

W czasie godów samica ¿aby moczarowej potrafi z³o¿yæ nawet trzy tysi±ce ziaren skrzeku. Samiec obejmuj±cy samicê zap³adnia j± na zewn±trz, polewaj±c nasieniem. To tak zwane zap³odnienie zewnêtrzne, które znacie z podrêczników. Z zap³odnionych jajeczek po dwóch tygodniach wykluwaj± siê kijanki. Po trzech miesi±cach przeobra¿aj± siê one w ma³e ¿aby, które po kilku latach osi±gaj± dojrza³o¶æ p³ciow±.

¯aby s± wa¿nym elementem ekosystemu, nie tylko dlatego, ¿e zjadaj± masê bezkrêgowców, ale równie¿ dlatego, ¿e same s± wa¿nym pokarmem. Gdy brakuje innego jedzenia, poluj± na nie m.in. bociany bia³e i czarne, orliki, myszo³owy, puszczyki. Dla norek, tchórzy i wydr ¿aby stanowi± wa¿ny i czêsto podstawowy pokarm. Gdy patrzy siê na olbrzymie ilo¶ci tych p³azów i to, jak du¿o skrzeku zostaje po ich godach w ró¿nych bajorkach, wydawa³oby siê, ¿e nic nie jest im w stanie zagroziæ. Niestety nie jest to prawda. P³azy nale¿± do najbardziej zagro¿onej wymieraniem grupy krêgowców. Daj± siê im we znaki zmiany klimatu, w tym szczególnie wysychanie zbiorników wodnych, zatrucie ¶rodowiska, ale te¿ pociêty drogami ¶wiat, w których masowo gin± pod ko³ami samochodów.

Zobacz te¿ wideo o szukaniu tropów i ¶ladów zwierz±t .
Wiêcej
    Komentarze
    Zaloguj siê
    Chcesz do³±czyæ do dyskusji? Zostañ naszym prenumeratorem
    `