Olga Tokarczuk: - Dziś problem polega na tym, że nie mamy jeszcze gotowych narracji nie tylko na przyszłość, ale nawet na konkretne 'teraz', na ultraszybkie przemiany dzisiejszego świata. Brakuje nam języka, brakuje punktów widzenia, metafor, mitów i nowych baśni. Jesteśmy za to świadkami, jak te nieprzystające, zardzewiałe i anachroniczne stare narracje próbuje się wprzęgnąć do wizji przyszłości, może wychodząc z założenia, że lepsze stare coś niż nowe nic, albo próbując w ten sposób poradzić sobie z ograniczeniem własnych horyzontów. Jednym słowem - brakuje nam nowych sposobów opowiadania o świecie.

To fragment mowy noblowskiej Olgi Tokarczuk, laureatki literackiego Nobla za rok 2018, wygłoszonej 7 grudnia 2019 roku w Sztokholmie.

Zobacz cały wykład Olgi Tokarczuk!

Cały wykład do przeczytania TUTAJ!
Więcej
  Komentarze
  Mogę tego słuchać bez końca ...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  niesamowity kawalek wspominkowy o Mamie... piekny i wzruszajacy...

  teraz wiem kto mial taki wplyw na to kim jest Pani Tokarczuk...
  już oceniałe(a)ś
  11
  0
  Jako seksista spoglądałem na kobiety podejrzliwie (żart). Od lat uważam, że Kobiety (podbudowane jest to przykładami Marii Curie - Skłodowskiej, mojej Mamy oraz mojej Żony - wszystkich przykładów wymienić nie sposób), że Kobiety są lepszą połową Ludzkości. Powoli staczam się ku feminizmowi. To staczanie przyśpieszyło po przeczytaniu wykładu noblowskiego pani Tokarczuk. Bardzo ciekawy, głęboki, twórczy, nowoczesny. Pozytywne przymiotniki można mnożyć. Jestem bardziej dumny, że jestem Polakiem.
  już oceniałe(a)ś
  5
  0
  Pani Olgo , drugi Nobel za chorobę nienawiści i "bule" brzucha skatoliczałych prawaków !
  już oceniałe(a)ś
  2
  0