Czy do Puszczy Białowieskiej wrócą harwestery? Do 2021 roku ma zostać wyciętych i wywiezionych z puszczy 154 tys. metrów sześciennych drzew. Zapisano to w aneksach do planów urządzania lasu dla trzech puszczańskich nadleśnictw (Bialowieża, Browsk, Hajnówka), które pod koniec kwietnia trafiły do konsultacji społecznych. Pretekstem dla wycinek jest bezpieczeństwo, zwłaszcza pożarowe.
Lasy Państwowe pracują właśnie nad raportem, który ma w połowie czerwca trafić na biurko ministra środowiska, Henryka Kowalczyka. Jeśli minister podpisze dokumenty, leśnicy dostaną zielone światło do cięć. Tym samym skończy się też możliwość zaskarżania ich w polskich sądach.
Prace mogą się jednak przedłużyć, bo aneksy zaopiniowało aż 12 tys. osób, w tym naukowcy i eksperci z organizacji pozarządowych, którzy nie zostawiły na nich suchej nitki. Minister środowiska obiecał też, że gotowe dokumenty prześle do konsultacji UNESCO. Czy spełnią wymogi, związane z Obiektem Światowego Dziedzictwa UNESCO? Zobacz wideo.
Więcej
  Komentarze
  Najwiekszy zal mam wlasnie do polskich sadow, umyly rece w sprawie monopolu LP. Nie podjely nawet proby obrony strony spolecznej przed opresyjnym panstwem. Czy ktos kiedys rozliczy te grupe kolesi, jaka sa LP i ZLP?
  @oldnika
  najlepiej wyciąć całą puszczę a wtedy nie będzie żadnego zagrożenia dla ludzi, jedynie na ziemi pozostanie pustynia i duracy z pis i lasów państwowych, ale za to z pełnymi kabzami.
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  @macr
  I za te pieniądze będą tylko kamienie żreć jak to na pustyni
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Przyspieszają WYMIERANIE gatunku homo sapiącego.
  już oceniałe(a)ś
  16
  0
  Dramat. Wyciąć, zniszczyć, zaorać a potem jak w Chinach las przemyslowy i wątłe drzewka w równych rządkach...
  już oceniałe(a)ś
  15
  0
  Niszczenie przyrody to najtragiczniejsze działanie pisu! Nie do odrobienia. Dla pisu nie ma globalnego ocieplenia, wymierania gatunków itd. dramat!
  już oceniałe(a)ś
  6
  0
  Kto powstrzyma? Nikt. Czas przyjąć do wiadomości, że tych troglodytów nikt, ani nic nie powstrzyma. Powstrzymać mógłby naród, ale ten ma w większości mentalność pisowców,
  toteż złudne nadzieje , że coś się zmieni.Póki co, nikt z nimi nie wygra, a robią co chcą, bo mogą. Trzeba przeczekać, co niestety może potrwać lata.
  I należy pamiętać, że zdecydowanych przeciwników PIS - tych co mają rozum w głowach - jest zdecydowanie za mało, aby mogli coś zdziałać. Tzw. opozycja, nie różni się zbytnio w poglądach od rządzących, toteż nie ma jak ich ugryźć. Musiałaby gryźć siebie.
  Wprowadzenie jako najwyższej instancji KK, nie nastąpiło wbrew woli ludu bożego, który w klechę wierzy, do klechy się modli i niech ktoś spróbuje na klechę rękę podnieść, wiadomo co się stanie.
  Bóg dał puszczę ludziom to można ciąć.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Zamienił stryjek siekierkę (Szyszko) na kijek (Kowalczyk) i nie ma na nich mocnych.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Płakać się chce. Jestem zrozpaczona widząc co się dzieje z naszą przyrodą.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Nasze lasy znikną i my w cierpieniach wielkich umrzemy
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  `