Komisja Europejska opublikowała listę 10 największych emitentów CO­2 w Europie. Na pierwszym miejscu w 2018 roku znalazła się polska elektrownia w Bełchatowie. Wyemitowała 38,3 megaton CO2. Na pozostałych miejscach są inne elektrownie również węglowe. Największym zaskoczeniem jest dziesiąte miejsce ? linia lotnicza Ryanair, która wyprodukowała 9,9 megaton CO2.

W wywiadzie Macieja Czajkowskiego profesor Arkadiusz Stempin komentuje działania mające na celu poprawę klimatu oraz palenie książek przez duchownych.

Zobacz również: 'Jesteśmy zagrożonym gatunkiem'. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na ulicach Warszawy
Więcej
  Komentarze
  Kiedy wreszcie będziemy dobitnie mówić, że podstawowym warunkiem ograniczenia CO2 jest stopniowe i wyraźne ograniczanie liczby ludzi zasiedlających ziemię? Przecież to każdy nowy człowiek wymusza nowa elektrownię, nowy samochód, nowa krowę, nowy metr sześcienny gazu itd. w nieskończoność!!!! Ile CO2 idzie w powietrze przy produkcji jednej tony cementu i jednej tony miedzi potrzebnych do zbudowanie turbiny wiatrowej? Już widzę te filtry w cementowniach. Kiedy wreszcie mówiąc o globalnych problemach najpierw określimy WSZYSTKIE PARAMETRY mające wpływ na zagadnienie i je kolejno analizować a nie dyskretnie pomijać?
  @zoil36
  Proponuję autorce zacząć od siebie, jeśli chodzi o zmniejszanie zasiedlania Ziemi. To byłby dobry przykład dla innych.
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @StefanPonury
  Jak zwykle ten sam kretyński argument zwolennika rozmnażania się ludzi ponad miarę. Ograniczenie populacji ma polegać na zmniejszeniu ilości narodzin a nie na eksterminacji. Na to ostatnie przyjdzie czas gdy zwiększy się ilość gwałtownych zmian klimatycznych. Wtedy fanatycy religijni uznają to oczywiście za gniew jakiegoś tam bóstwa i znajdą sobie jakiegoś winnego do ukamienowania albo spalenia w stodole.
  już oceniałe(a)ś
  3
  1
  @alik444
  dziękuję.
  już oceniałe(a)ś
  2
  0
  Katastrofa będzie Exon Mobil zwieksza wydobycie ropy o 30 %. Nie ma odwrotu od amerykańskiego stylu życia.
  już oceniałe(a)ś
  7
  1
  To że ocieplenie klimatu jest każdy widzi - teraz akurat jest taka epoka ocieplenia, później przyjdzie epoka lodowcowa. Taka jest natura, takie są cykle na ziemi. To w jakim stopniu człowiek przyczynia się do ocieplenia klimatu to sprawa dyskusyjna, ale robić z tego prawdę pewną nie jest już racjonalne. Wykupiłem prenumeratę ale zawiodłem się, nie wiedziałem że jest tu tyle polityki i to jednostronnej, nie żebym był za jakąś partią, ale to co się tu wyprawia nie jest normalne.
  @Tomasz Gawron
  Gazeta powinna przedstawiać fakty, co dana partia zrobiła dobrze, źle -> ale wymienianie jedynie zalet jednej partii, i wymienianie jedynie wad drugiej partii w dodatku z wnioskami (które powinny być wyciągane przez czytelnika, a są narzucane)...
  już oceniałe(a)ś
  0
  0
  Bla, bla, bla... Jakiś miesiąc, czy dwa temu, tu w Wyborczej, też na pierwszej stronie, stało jak byk: "Jeśli nie zredukujemy... to wymrzemy w ciągu 50 lat". Czy cóś podobnego...
  Się zdecydujcie, bo już nie wiem na co się szykować... ;-)
  @willie1950
  Nie chodzi o to, żeby się szykować na coś tylko by mieć o czym pisać. To chyba wiedzą wszyscy, pardon, większość tych, co nie czyta tej gazety. Przypomnę, że parę ładnych lat temu pisano o dziurze ozonowej i wpływie freonu na nią. Potem wszystkie spreje miały napis freon-free. A potem się okazało, że to jakiś przekręt firm produkujących lodówki. Ciekawe komu teraz zależy?
  już oceniałe(a)ś
  0
  4
  @StefanPonury
  Odrzucajmy fakty i chwalmy Pana! On wybawieniem z wszelkich plag jakie sami stworzyliśmy!
  już oceniałe(a)ś
  1
  0
  Od 30 lat grozi nam katastrofa ekologiczna. Argumenty są te same, przesuwa się tylko termin zagłady. Mam coraz większe przekonanie, graniczące z pewnością, że temat jest lotny w sam sobie jak aborcja i prawa LGBT. Wystarczy o nim pisać a już głodni wiedzy i przerażeni czytelnicy GW będą klikać i dyskutować jak opętani. Zasadniczo jednak dobrze mieć jest jakiegoś wroga, a takie zmiany klimatyczne to wróg idealny.
  @StefanPonury
  I tak i nie, Steciu. Bleblanie o katastrofie ekologicznej z powodu emisji CO2 to jedno, a kwestie WOLNOŚCI i TOLERANCJI w związku z aborcją i LGBT to coś całkiem innego. Ale co taki kaczy faszysta jak ty, może z tego zrozumieć?
  już oceniałe(a)ś
  1
  1
  @willie1950
  Kaczy faszysta, podoba mi się. :) Ale jakby szanowny pan czytał uważniej odrobinę, to by doczytał, że chodzi o lotność tematów a nie ich merytorykę. A WOLNOŚĆ i TOLERANCJA w przypadku LGBT to oksymoron.
  już oceniałe(a)ś
  0
  5