Tymothy Snyder ostrzega obywateli wszystkich państw, które skręcają w stronę autorytaryzmu.

Akcję czytania i nagrania polskiego wydania książki wybitnego historyka amerykańskiego z Yale University prof. Timothy Snyder'a. 'O tyranii, dwadzieścia lekcji z dwudziestego wieku ' zorganizowali obywatele zaniepokojeni sytuacją we współczesnej Polsce, Europie i świecie.

Obywatele nawołują do czytania...
My Obywatele, urodzeni w różnych dekadach XX-tego wieku, a najmłodsi już w wieku XXI czytaliśmy tę książkę zaniepokojeni drogą którą dziś podąża nasz kraj. Czytali ją przedstawiciele trzech pokoleń, różniący się osobistym doświadczeniem i stopniem zaangażowania w obecną sytuację polityczną. Są wśród nas osoby, które ponad 800 dni domagały się publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego, są organizatorzy 'Światełka dla sądów' , żądający wolnych i niezawisłych sądów, obrońcy Puszczy Białowieskiej, a także po prostu obywatele zaniepokojeni sytuacją w Polsce.

We wstępie do polskiego wydania Timothy Snyder pisze : 'Niniejszy tekst został napisał w grudniu 2016 i skierowany do obywateli Stanów Zjednoczonych. Jeśli nie stracił aktualności, oznacza to, że w krytycznych momentach warto czerpać naukę z historii. Jeżeli niektóre argumenty brzmią znajomo, widać, jak ogromny jest mój intelektualny i moralny dług wobec polskich kolegów i przyjaciół'.

...i wyciągania wniosków z historii
Tymothy Snyder lekcje historii kieruje do swoich współobywateli, ale także do obywateli wszystkich państw, które skręcają w stronę autorytaryzmu. Drogi do autorytaryzmu bywają różne, lecz jeśli się z nich w porę nie zejdzie, prowadzą do tyranii czyli totalitaryzmu. A tego wszyscy nie chcemy i powinniśmy uniknąć. Bo jak głosi wybrany jako motto cytat z pism Leszka Kołakowskiego 'Być oszukanym w polityce nie jest usprawiedliwieniem'.

Mamy nadzieję, że wszystkim nam wystarczy mądrości i odwagi, żeby nie dać się oszukać i skłonić rządzących do zejścia z drogi do autorytaryzmu, dlatego zachęcamy do sięgnięcia po '20 lekcji z XX wieku'. Do wyboru oferujemy książkę lub audiobook. Apelujemy, by także innych zachęcać do czytania i słuchania. Odrobiwszy wspólnie te lekcje, będziemy lepiej przygotowani na niełatwe wyzwania wieku XXI.

Fundacja daje nagrodę
Podczas nagrywania książki dowiedzieliśmy się, że prof. Timothy Snyder otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2018 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych za analizę mechanizmów polityczno-społecznych, które w XX wieku doprowadziły do konfliktów narodowościowych i ludobójstwa w Europie Środkowej'. (Odbierze ją 5 grudnia na Zamku Królewskim).
Więcej
    Komentarze
    Jakieś 35% wyborców cierpi na pisdolatrię. Zarazki tkwią od stuleci w kołtuństwie polskim (plica polonica), w klerze (biskupi wtryskują je w seminariach wszystkim młodym) i w zgniliźnie moralnej części nadambitnych aktywistów lokalnych. W pościgu za kasą, świadomi swej intelektualnej, moralnej i kulturalnej nędzy, chętnie przyjmują rolę sługusów władzy. To nie tylko tysiące idiotów z legitymacjami radnych wszystkich szczebli. To także ci z legitymacjami posłów i awansowani po linii partyjnej sędziowie i prokuratorzy, policjanci i wojskowi, urzędnicy państwowych instytucji, pijawki przystawione do obiegu pieniądza w spółkach skarbu państwa, komendanci, komisarze i szeregowcy batalionów propagandowych. Reżym im musi dużo płacić za lojalność, ale też wie, że przy zmianie wiatru nie może na nich liczyć. Więc musi płacić jeszcze więcej. A na górze tej antypolskiej piramidy typowej dla postsowieckich satrapii siedzi facecik bez jakiejkolwiek formalnej odpowiedzialności za gnojowicę, którą polewa Polaków dzień w dzień - z nieskrywaną rozkoszą. Bo wreszcie spełnia swoje zboczone rojenia. A te 35% dygoce w notorycznych nawrotach ekstatycznej pisdolatrii. I na tym chyba zakończę śledzenie wydarzeń w naszej pięknej ojczyźnie.
    @Diderotto
    To jest prawda ale nie cala. Polska jest demokracja a demokracja jest czasem brudna ale jest jedynym systemem do przyjecia. Ze Polacy maja wiele do zrozumienia o sobie I o swiece to tez prawda. Ale trzeba wierzyc I pomyslec, ze nie od razu Krakow zbudowano. Glowa do gory, do przyszlych wyborow.
    już oceniałe(a)ś
    12
    0
    @Diderotto
    Eh, nie rezygnuj ze śledzenia i KOMENTOWANIA wydarzeń z naszej pięknej ojczyzny. Twoje komentarze są bardzo wartościowe. Wierzę, że przyczyniają się do zmiany mentalności rodaków. Tyle lylko, że to mozolny i długotrwały proces.
    już oceniałe(a)ś
    3
    0
    Może powinnyśmy w każdej miejscowości-gdzie obywatele są aktywni społecznie organizować PUBLICZNE CZYTANIA eseju prof.Snydera
    już oceniałe(a)ś
    25
    0
    To powinna być obowiązkowa szkolna lektura.
    już oceniałe(a)ś
    24
    1
    Cenię dotychczasową pracę naukową prof. Snydera, ale jej działalność jako czołowego publicznego intelektualisty tzw. ruchu #Resistance (przeciwko Trumpowi) oceniam negatywnie.
    "O tyranii" grzeszy przede wszystkim brakiem analizy politycznej i społecznej, a w zamian serwuje abstrakcyjne frazesy o "prawdzie" i "władzy"...
    Oczywiście, prof. Snyder jest historykiem, nie politologiem, socjologiem, czy komentatorem politycznym, więc można to spisać na karb profesjonalnego skrzywienia, a "O tyranii" uznać za osobliwy wkład do szerszej dyskusji, a nie jej podsumowanie.
    Problem w tym, że istnieją w Ameryce środowiska, które usilnie nie chcą dopuścić do żadnej szerszej refleksji nad całym systemem politycznym, który dopuścił do władzy Trumpa (bo wiedzą, że mają swoje na sumieniu), i dziełko prof. Snydera - niesamowicie popularne - jest im w tym pomocne, choć trudno obarczać za to odpowiedzialnością samego autora.
    @Cezariusz89
    Bardzo przepraszam, ale prosiłbym o konkrety. Jak na razie zaoferował Pan tezy tyleż obłe co aerodynamiczne.
    już oceniałe(a)ś
    9
    3
    @Cezariusz89
    Natomiast twoje powyzsze "dzielko" STINKS!!!
    już oceniałe(a)ś
    7
    3